دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

روزه حجاب زبان و گوش و چشم از گناه است

«بدان (اى روزه‌دار) خداى رحمتت کند، که براستى روزه ستر و حجابى است که خداوند او را بر زبان‌ها و گوش‌ها و چشم‌ها و سائر جوارح انداخته است، هرگاه معتاد بر زشتی‌ها و شر و فساد باشند.....
روزه حجاب زبان و گوش و چشم از گناه است
روزه حجاب زبان و گوش و چشم از گناه است

روزه حجاب زبان و گوش و چشم از گناه است

از فقه الرضا (علیه السلام) روایت‌ شده که حضرت رضا (علیه السلام) در رابطه با شرائط روزه و روزه‌دارى چنین فرمود:

«و اعلم یرحمک الله ان الصوم حجاب ضربه الله عزوجل على الالسن و الاسماع و الابصار و سائر الجوارح لما له فى عادة من شره و طهارة تلک الحقیقة حتى یستر به من النار و قد جعل الله على کل جارحة حقا للصیام فمن ادى حقها کان صائما و من ترک شیئا منها نقص من فضل صومه بحسب ما ترک منها.»

«بدان (اى روزه‌دار) خداى رحمتت کند، که براستى روزه ستر و حجابى است که خداوند او را بر زبان‌ها و گوش‌ها و چشم‌ها و سائر جوارح انداخته است، هرگاه معتاد بر زشتی‌ها و شر و فساد باشند. که طهارت (و حجاب صوم) بر گوش‌ها و چشم‌ها و غیره، او را از آتش جهنم مى‌پوشاند و حجابى محکم از آتش براى او خواهند شد. به تحقیق خداوند بر هر عضوی، براى روزه گرفتن حقى مقرر فرموده است، پس اگر آن حق را اداء کند (و به خوبى حق روزه‌دارى را به جاى آورد) هرآینه صائم و روزه‌دار است و هر کس بعضى از آن شرایط را ترک نموده، از فضیلت و ثواب روزه‌اش به قدر و به حسب آن‌چه ترک کرده کاسته است.»

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

غذای روح

غذای روح

عجب دارم از آنها که به غذاى جسم خود مى‌اندیشند؛ امّا به غذاى روح خود نمى‌اندیشند، خوراک ناراحت کننده از شکم دور مى‌دارند؛ امّا قلب خود را با مطالب هلاکت‌زا آکنده مى‌کنند.
رابطه شناخت خود با خداوند

رابطه شناخت خود با خداوند

ما اسیران نفس و شهوت ، خدا برای خرما می خواهیم و دوست مطلق را فدای لذت نفسانیه می‌کنیم و این از بزرگترین خطاها است که اگر دل ما حظی از معرفت داشت و جلوه (ی ) از محبت در آن حاصل بود، باید از خجلت بمیریم و سر شرمساری را تا قیامت به زیر افکنیم آنان اگر چیزی بخواهند، چون کرامت دوست است ، می خواهند..
پیمانه  تدبر

پیمانه تدبر

اصلاح وضع زندگى و معاشرت با پیمانه‌اى انجام مى‌شود که دو سوّم آن هوشیارى است و یک سوّم آن بى‌اعتنایى و تغافل!
اندیشه

اندیشه

آگاه باشید: دانشى که در آن اندیشه نیست سودى ندارد! آگاه باشید: تلاوت قرآن که در آن تدبّر نباشد نفعى ندارد! آگاه باشید: عبادتى که در آن تفکّر نیست بى‌اثر است!
غفلت از جهنم

غفلت از جهنم

در کافی شریف از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است که : «در جهنم وادی (ای ) است از برای متکبران که آن را سقر گویند. به خدای تعالی شکایت کرد از شدت حرارت خود و خواهش کرد که اذن دهد که تنفس کند. پس نفس کشید و جهنم از آن محترق شد»

پر بازدیدترین ها

No image

کینه توزی

No image

علت بعثت انبیاء

No image

اهمیت اخلاق

اخلاص درعمل

اخلاص درعمل

علاج و کل العلاج در این است که انسان که می خواهد عملش الهی باشد وارد هر علمی که شد مجاهده کند و با هر ریاضت و جدیتی شده قصد خود را تلخیص کند. سرمایه نجات و سرچشمه فیوضات ، تخلیص نیت و نیت خالص است.
No image

آدابی از عبودیت

Powered by TayaCMS