دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

محکم‌ترین دستگیره ایمان

“المومن اخ المومن کالجسد الواحد ان اشتکى شیئا منه وجد الم ذلک فى سائر جسده وارواحهما من روح واحد” مومن برادر مومن است به مانند جسدى واحد که اگر عضوى ازآن بیمار گردد درد والم آن رادر سایر اعضا آن مى‌یابد(بقیه اعضاى بدن هم دچار درد والم وناراحتى مى‌گردند) و روح ‌آن دو از یک روح واحد است...
No image
محکم‌ترین دستگیره ایمان
محکم‌ترین دستگیره ایمان حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلى‌اکبر حسینى امام صادق (ع)فرمودند: “المومن اخ المومن کالجسد الواحد ان اشتکى شیئا منه وجد الم ذلک فى سائر جسده وارواحهما من روح واحد” مومن برادر مومن است به مانند جسدى واحد که اگر عضوى ازآن بیمار گردد درد والم آن رادر سایر اعضا آن مى‌یابد(بقیه اعضاى بدن هم دچار درد والم وناراحتى مى‌گردند) و روح ‌آن دو از یک روح واحد است. در روایات معصومین علیه‌السلام ارتباط بین دو مومن آنقدر نزدیک است که گویى دوئیتى بین آنها وجود ندارد. بر این اساس مراوده و نزدیکى دو مومن بر اساس محبت فى الله از ارزشمندترین فضائل محسوب مى‌گردد. قرآن به مسئله اخوت وبرادری(اخوت فى الله) اهمیت مى‌دهد وطرفدار این موضوع نیست که انسان موحد درفردیت زندگى کند بر این اساس اگرانسان به خاطر خدا بندگان خدا رادوست نداشته باشد نقص تلقى مى‌شود. رسول خدا(ص) به اصحابشان فرمودند: در میان دستگیره‌هاى ایمان کدام یک محکم‌تر است ؟ یکى گفت: نماز، دیگرى گفت: روزه، سومى گفت: حج، چهارمى گفت: جهاد و...، حضرت فرمودند: تمام اینها دستگیره‌هاى محکمى هستند اما مقصود من چیز دیگرى است اصحاب عرض کردند یا رسول‌الله خودتان بفرمائید محکم‌ترین دستگیره ایمان چیست؟ حضرت فرمودند: “ الحب فى الله والبغض فى الله “ اینکه یکدیگر را به خاطر خدا دوست داشته باشید و یادشمن بدارید معیار بخش ایمان محبت است. باید یکدیگر را دوست بداریم دورى ازهم وخلوت گزیدن بى حساب آرامش نمى‌دهد بلکه پیغمبر (ص) فرمود: به درستى که مومن در کنارمومن آرامش مى‌یابد همان گونه که قلب شخصى تشنه به وسیله آبى خنک وگوارا آرام مى‌گیرد.
روزنامه رسالت

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

زندگی نامه کانت

زندگی نامه کانت

کانت در سال 1724 در شهر کونیگسبرگ از بلاد پروس متولد شد، اگر مسافرت او را به یک ده مجاور برای تعلیم کنار بگذاریم، این آموزگار آرام و کوچک که اینهمه به مطالعه جغرافیا و وضع مادی اقوام دوردست اظهار شوق می‌کرد، از مولد خود قدمی فراتر نگذاشت.
زندگینامه افلاطون

زندگینامه افلاطون

افلاطون احتمالا 427 سال پیش از میلاد مسیح در آتن بدنیا آمد. تولد او مصادف با دورانی بود که یونان باستان به اوج عظمت خود رسیده و شاید اندکی هم از قله عظمت گذشته در نشیب انحطاط افتاده بود.
کرامت انسان از نگاه قرآن

کرامت انسان از نگاه قرآن

از نگاه قرآن، کرامت انسان به عنوان یک اصل آفرینش در نظر گرفته و کرامت در سرشت انسان تنیده شده است.
روانشناسی دین در جوامع مسلمین

روانشناسی دین در جوامع مسلمین

پروفسور پل جى واتسن دکتراى خود را در رشته روان‌شناسى فیزیولوژیک از دانشگاه تگزاس دریافت کرده است. مطالعات اولیه او بر زمینه سازوکارهاى مغزى در کنترل حالتهاى انگیزشى متمرکز بوده است.
پارادوکس روشن‌فکر بودن

پارادوکس روشن‌فکر بودن

چکیده: روشن‌فکرى‌ داراى سه خصلت پرسشگرى ، درگیرى و مصلحت‌اندیشى است و روشن‌فکر به طور همزمان هم پاسدار سنت و هم پیشتاز تحول است.
Powered by TayaCMS