دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آستانه تحمل علامه كاشف الغطاء در برابر همسرش

No image
آستانه تحمل علامه كاشف الغطاء در برابر همسرش

22 رجب سال 1228 هجري قمري سالروز وفات بزرگ مردي از تبار ابراهيم پسر مالک اشتر نخعي، شيخ جعفر بن خضر مالکي، معروف به «شيخ اکبر» و «کاشف الغطاء» يکي از بزرگ‌ترين علما و مراجع اوايل قرن سيزدهم هجري در جهان تشيع است، وي شاگرد وحيد بهبهاني و سيد مهدي بحرالعلوم بود.

اين مجاهد و فقيه نستوه پس از گذراندن عمري سرشار از خدمت به مکتب و امت اسلام در روز چهارشنبه 22 يا 27 رجب سال 1228 هجري قمري پس از 74 سال زيستن پر برکت در دنيا، به لقاي خدا شتافت و زندگي جاودان خود را آغاز کرد، در ادامه حکايتي از زندگاني اين مرجع عاليقدر مي آيد:

***

اهل علم و اصحاب سرّش فهميدند که همسر علامه کاشف الغطاء در خانه بداخلاقي می‌‌کند، ولي خيلي هم خبر از داستان نداشتند، اينقدر در مقام جست وجو برآمدند تا به اين نتيجه رسيدند که اين مرد بزرگ الهي، اين فقيه عاليقدر گاهي که به داخل خانه مي‌ رود، همسرش حسابي او را کتک مي ‌زند. يک روز چهار پنج نفر جمع شدند و خدمتش آمدند، گفتند: آقا ما داستاني شنيده‌ ايم از خودتان بايد بپرسيم، آيا همسر شما گاهي شما را می‌‌زند؟!

فرمود: بله! عرب است، قدرتمند هم هست، قوي البنيه هم هست، گاهي که عصباني می‌شود، حسابي مرا مي‌ زند. من هم زورم به او نمي‌ رسد، گفتند: او را طلاق بدهيد، گفت: نمي‌ دهم، گفتند: اجازه بدهيد ما زن‌ هايمان را بفرستيم، ادبش کنند.

گفت: اين کار را هم اجازه نمي‌ دهم، گفتند: چرا؟ گفت: اين زن در اين خانه براي من از اعظم نعمت‌ هاي خداست، چون وقتي بيرون مي‌ آيم و در صحن اميرالمؤمنين(ع) مي‌ ايستم و تمام صحن، پشت سر من نماز مي‌ خوانند، مردم در برابر من تعظيم مي‌ کنند، گاهي در برابر اين مقاماتي که خدا به من داده، يک ذرّه هواي(نفس) مرا برمي‌ دارد، همان وقت مي‌ آيم در خانه کتک مي‌ خورم، هواي نفسم بيرون مي‌ رود، اين چوب الهي است، اين بايد باشد.(1)

از: فارس

_______________

1.انصاريان، حسين، نفس، ص 328

روزنامه كيهان، شماره 21106 به تاريخ 23/4/94، صفحه 8 (معارف)

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

عالم مرگ از نگاه قرآن

عالم مرگ از نگاه قرآن

مرگ حالتی در موجودات است که از مقامی به مقام دیگر در می‌آیند.
مال حرام و آثار حرامخواری

مال حرام و آثار حرامخواری

مال حرام به سبب آنکه تاثیر شگرف منفی در زندگی بشر دارد، یکی از مباحث مهم در فقه زندگی است.
روایتی بر سرودن شعر علی ای همای رحمت

روایتی بر سرودن شعر علی ای همای رحمت

آیت الله العظمی مرعشی نجفی بارها می فرمودند شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیای خدا را در خواب ببینم . آن شب در عالم خواب , دیدم که در زاویه مسجد کوفه نشسته ام و وجود مبارک مولا امیرالمومنین (علیه السلام) با جمعی حضور دارند .
فضیلت دعا برای امام زمان (عج)

فضیلت دعا برای امام زمان (عج)

دعاها و زیارات وارده درباره حضرت مهدی(عج) در بین شیعیان بسیار مهم تلقی شده و مردم بسیار به آن دعاها و زیارات می‌پردازند.
اهمیت و جایگاه خدمت به مردم

اهمیت و جایگاه خدمت به مردم

دین اسلام بعنوان آخرین دین الهی، دینی اجتماعی است و به همه ابعاد و زوایای زندگی بشری نظارت و توجه داشته است
Powered by TayaCMS