دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

بانوی کرامت

No image
بانوی کرامت

کلمات کلیدی: بانوي كرامت

نویسنده : صغری باقری

کویر برای حضورت نورانی می‌شود و پنجره‌ها به شوق رویت، نیمه شبی را به سوی خورشید باز نمی‌شوند. کوچه پس کوچه‌های قم به یمن حضورت نورانی می‌شوند و سروهای آزاد به احترامت قیام می‌کنند.

آرام آرام، بر پهنه کویر، حضور پر ولایتت شکوفه می‌دهد؛ غربت به یمن غریب معنا می‌یابد.

دلم می‌خواهد برایتان از بانویی سخن بگویم که خیال سبزتان نیمه شبی بر اقامه سبزش سلام می‌دهد و در آینه حرمش چهره می‌آراید. برایتان از بانویی سخن می‌گویم که همانند زینب (س) که برای قیام، قربانی داد و خورشید عاشورا را با صبرش تعریف کرد، او هم با قدمهای پر حیاتش، به سرزمین کویری قم حیات بخشید و در رگ ایرانیان خون حمایت از ولایت را جاری ساخت.

برایتان از بانویی سخن می‌گویم که به یمن حضورش، شهر قم، مرکز صدور علم ودانش علوی شد و محل رشد و بالندگی. برایتان از بانویی سخن می‌گویم که بارگاه زیبایش، پناهگاه دلهای عاشقی است که شبهای چهارشنبه در جمکران بیتوته می‌کنند. به نیابت از شیعه در نیمه شبهای کویری قم، سر بر آستان حرم حضرت دوست می‌سایند و برای ظهور گل نرگس دعا می‌کنند و از بانوی کرامت، برای شکوفه دادن درخت اجابت استمداد می‌طلبند.

معصومه (س)…

معصومه تفسیر معصومیت است که روزگاری در مدینه طلوع کرد، معصومه اقامت غربت است در روزگار غربت نگاهها، معصومه تفسیر بلند تبعیت است از ولایت. معصومه نگاه سبزی است که از معصومیت سرچشمه می‌گیرد. معصومه، روزگار دلداگی است و از غربت به قربت رسیدن.

معصومه ترجمان بلند عاشوراست و قصه با زینب همسفر شدن.

معصومه فلسفه شیدایی است و غزل ماندن و بودن، معصومه نگین ایران است که در قم، شهر اقامه می‌درخشد.

معصومه، حکایت ارادت به ولایت است. معصومه، قصه بلند مدینه تامشهد است.

معصومه انتهای متبلور است. معصومه سرسلسله تنهایی است، معصومه فانی فی‌الله است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS