دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

پنج زبان محبت به کودکان

No image
پنج زبان محبت به کودکان

کلمات کلیدی: پنج زبان محبت به كودكان

نویسنده :

راه‌هایی برای آنکه فرزندتان احساس کند دوستش دارید

هیچ می‌دانستید هریک از فرزندان شما به شیوه خاص خودش محبت و عشق شما را دریافت می‌کنند؟ پس از خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که کودک شما با کدام زبان عشق صحبت می‌کند و شما چطور می‌توانید به بهترین نحو عشق خود را با زبان خاص او نثارش کنید.

مردی که بیست و پنج سال است پدری می‌کند و شخصیت‌های منحصر به فرد هر کدام از پنج فرزندش را در حین رشد آنها تجربه کرده، عقیده دارد حداقل در خانواده او تک تک فرزندانش تاکنون شخصیت منحصربه فرد و متمایز خودشان را داشته‌اند.

یکی از چیزهایی که چند سال پیش توجه او را جلب کرد این بود که به هر کدام از بچه‌هایش باید به شیوه‌ای کاملا فردی و متفاوت از دیگری عشق بورزد. مثلا یکی از دخترهایش وقتی از مامان یا بابا هدیه خیلی شخصی مثل یک یاد داشت، یک بسته خودکار رنگی یا تی‌شرت می‌گرفت برایش به این معنا بود که او را خیلی دوست دارند. او هدیه گرفتن را نشانه عشق و علاقه‌ای که نثارش می‌شد، می‌دانست. فرزند چهارم پسری است که در سال دوم دبیرستان تحصیل می‌کند. او زمانی احساس می‌کند پدر و مادرش دوستش دارند که با او باشند، با او به کوه بروند، برای خوردن بستنی با او بیرون بروند یا کنارش بنشینند و به حرف‌هایش گوش دهند. پس اگر بخواهیم از تکنیک محبت کردن به یکی از فرزندانمان برای دیگری استفاده کنیم قاعدتا جواب نمی‌گیریم.

چند سال پیش این مرد کتابی خواند که زندگی‌اش را تغییر داد. اسم این کتاب بود «پنج زبان عشق» نوشته گری چپمن: «چپمن آنچه من نسبت به بچه‌ها و همسرم در طی سال‌ها احساس و تجربه کرده بودم را بیان کرده بود. آنچه در همه این سال‌ها به آن فکر کرده بودم، چپمن توضیح داده بود که هر فرد پیغام عشق را از طریق یکی از پنج زبان عشق دریافت می‌کند. راه حل این است که به زبان عشق کسانی که دوستشان دارد، پی ببرید و بعد عشق تان را به زبان خاص خودشان به آنها ابراز کنید.»

پنج زبان عشق چپمن از این قرار است:

واژگان تایید کننده: در این زبان، فرد نیاز دارد تصدیق شود و دیگران او را با حرف‌هایشان تایید کنند.

زمان کیفی: کسانی که عشق را از طریق زمان کیفی دریافت می‌کنند عشق را در زمانی که دیگران با آنان می‌گذرانند، می‌بینند. مثلا زمانی که کسی به آنها گوش می‌دهد، با آنها راه می‌رود، حرف می‌زند، یا به مسافرت می‌رود.

تماس فیزیکی: افرادی که عشق را از این طریق دریافت می‌کنند نیاز به تماس فیزیکی دارند مثل در بغل گرفتن، نشستن در کنار یکدیگر، نشستن پشت به پشت و از این قبیل.

هدیه گرفتن: چنین افرادی باید هدیه‌های شخصی و هدیه هایی که با تامل تهیه شده اند، دریافت کنند که البته اصلالازم نیست هدیه حتما چیز خاص یا گران قیمتی باشد.

خدمت کردن: این افراد ندای عشق را از طریق کار یا خدمتی که دیگری برایشان انجام می‌دهد، دریافت می‌کنند. مثل مرتب کردن رخت خوابشان، تمیز کردن دستشویی یا حمام و انجام کاری که آنها دوست ندارند خودشان انجام دهند یا حتی از طریق انجام تمام کارهای شخصی کسی که دوستش دارند.

احتمالا شما و همسرتان پس از خواندن این جملات به راحتی پی خواهید برد که جزو کدام دسته هستید اما ممکن است بچه‌ها قادر نباشند مشخص کنند که زبان عشق شان چیست. با اینهمه زبان عشق مفهومی انتزاعی دارد.

حال شما چگونه پی به زبان عشق کودک خود می‌برید و چطور از آن برای ایجاد رابطه بهتر با فرزند خود استفاده می‌کنید؟ می‌توانید هر پنج راه را انتخاب کنید و ببینید کدامیک بیشتر از بقیه در مورد او صدق می‌کند. همین طور می‌توانید ببینید کودک شما چطور به دیگران ابراز علاقه می‌کند. مثلااگر دائما برای دیگران کارهای کوچک انجام می‌دهد، نشان دهنده این است که زبان عشق او خدمت کردن است. اگر کودک تان دوست دارد خودش را روی زانو یا بغل شما رها کند به احتمال زیاد قاعده زبان عشق او تماس فیزیکی است. پس خوب به او دقت کنید و سعی کنید در این رابطه زیر نظرش داشته باشید تا ببینید بهترین شیوه ای که به آن واکنش مثبت نشان می‌دهد، کدام است.

با استناد بر این پنج زبان عشق، یک پدر چطور می‌تواند به زبان عشق فرزندش حرف بزند؟

1- اگر زبان اول کودک شما واژگان تایید کننده است، اصلااز او انتقاد نکنید! اگر لازم شد رفتارش را اصلاح کنید دقیقا مشخص کنید که چه چیزی باید در او عوض شود، آن وقت با کلام مثبت و محبت آمیز با او صحبت کنید. گاه و بیگاه از او تعریف کنید. از هر فرصتی استفاده کنید تا به او یا در مورد او به دیگران حرف‌های مثبت بزنید.

2- هیچ چیز بهتر از وقت گذراندن برای بچه هایی که عشق را از طریق زمان کیفی دریافت می‌کنند، نیست. با فرزند خود به پیاده روی بروید، رانندگی کنید. وقتی از شما می‌خواهد او را به جایی ببرید یا بیایید و کاری که انجام داده را تماشا کنید معطل نکنید.

3- بچه هایی که عشق را تماس فیزیکی می‌دانند از ناز و نوازش لذت می‌برند. برای این گروه کودکان قصه بگویید، با هم شعر بخوانید، همراهش به تماشای فیلمی بنشینید یا با او بازی کنید. پسرهایی که علاقه شان را از طریق تماس فیزیکی ابراز می‌کنند از اینکه با شما کشتی بگیرند لذت می‌برند. وقتی کمی بزرگتر شوند شاید با این نوع تماس‌های فیزیکی احساس راحتی نکنند اما یک در آغوش کشیدن گاه و بیگاه ، نوازش شانه ، بازو یا پشت از سوی پدر یا مادر می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

4- اگر فرزند شما هدیه گرفتن را مساوی عشق و علاقه می‌داند، به مناسبت‌های مختلف به او کارت هدیه بدهید، یا یک دسته بادکنک برای او بخرید یا در کیف مدرسه اش جایزه بگذارید. حتما علاقه تان به او را به زبان بیاورید یا روی هدیه ای که به او می‌دهید یادداشتی بنویسید. می‌توانید بارها به فرزند خود هدیه دهید و مطمئن باشید که این کار هیچ وقت بی معنا نیست بلکه به یادآوردن زبان عشق او همراه با هدایای گاه و بیگاه تجربه هایی به یاد ماندنی و دوست داشتنی می‌سازد.

5- انجام دادن کارهای کوچک برای بچه هایی که زبان عشق شان خدمت کردن است بزرگ ترین قدرشناسی محسوب می‌شود. اگر فرزند شما اصلادوست ندارد میز غذا را جمع کند شما این کار را انجام دهید و به او یادآور شوید که دوستش دارید. اگر علاقه خاصی به انجام کاری دارد در مورد آن اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید با او مشارکت کنید. تمام اوقاتی که از سوی شما وقف گذراندن با فرزندتان و انجام کاری برای او بشود پیغام عشق است.

در نهایت یادتان باشد که کشف و آموختن زبان اصلی و منحصر به فرد عشق فرزندتان به او کمک می‌کند تا احساس کند پدریا مادرش او را واقعا دوست دارند، به او اهمیت می‌دهند و حتی او را به بقیه امور زندگی ترجیح می‌دهند.
شما باید آنچه را که به بچه شما احساس دوست داشته شدن و محبت و عشق می‌دهد یاد بگیرید و بعد شاهد رشد رابطه تان باشید.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS