دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اولین تغییر ژنتیکی در نوعی از گیرنده های دوپامین شناسایی شد

No image
اولین تغییر ژنتیکی در نوعی از گیرنده های دوپامین شناسایی شد دانشمندان آمریکایی و ایتالیایی یک تغییر ژنتیکی گیرنده های دوپامین نوع D2 را کشف کردند و نشان دادند که این تغییر می تواند موجب بروز بیماریهای اسکیزوفرنی و پارکینسون شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان آمریکایی دانشگاه اوهایو در آمریکا و دپارتمان نورولوژی و روانپزشکی دانشگاه باری در ایتالیا که نتایج تحقیقات خود را در مجله "شرح مباحثات آکادمی ملی علوم آمریکا" (Pnas) منتشر کرده اند، یک تغییر ژنتیکی را در گیرنده های هورمون دوپامین نوع D2 کشف کردند که در بسیاری از فعالیتهای پیچیده مغز دخالت دارد و همچنین با بیماریهایی چون اسکیزوفرنی و پارکینسون مرتبط است.
این کشف می تواند راه جدیدی به سوی داروهای جدید در مبارزه با این دو بیماری بگشاید.
دوپامین نوع D2 یک انتقال دهنده عصبی است که با کنترل عملکردهای پیچیده ای مثل حافظه و حرکت سازگار است.
به گفته این محققان، این تغییر ژنتیکی اولین تغییر عملکردی است که تاکنون برای این گیرنده ها کشف شده است و می تواند تاثیراتی روی عملکردهای مغز برجای بگذارد. تغییر این گیرنده روی انسان با آزمایش داوطلبان سالم انجام شد.
این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "در این آزمایش مشاهده شد که گیرنده های دوپامین نوع D2 با تواناییهای حافظه و دقت ارتباط دارند."
گام بعدی این تحقیقات مطالعه تغییر ژنتیکی گیرنده D2 در بیمارانی است که از بیماری اسکیزوفرنی رنج می برند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS