دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ در مسائلی که اسلام اجازه داده نباید سختگیری کنیم

No image
آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ در مسائلی که اسلام اجازه داده نباید سختگیری کنیم
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی گفت:‌ روحانیون باید به فکر جوانان باشند تا با فرهنگ اصیل اسلامی جوانان را بیمه کنند، برخی افراد در مسائلی که شرعاً اشکالی ندارد سختگیری می‌کنند، در حالی که در مسائلی که اسلام اجازه داده نباید سختگیری کنیم.
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان ملی جوانان، آیت‌الله مکارم شیرازی پس از استماع گزارش معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی جوانان درباره عملکرد سازمان ملی جوانان خطاب به مدیران استانی و ستادی حاضر در جلسه افزود: به حمدالله جوانب مطلب در مورد مسائل جوانان مورد توجه است و چیزی مورد غفلت نیست.
وی با اشاره به اینکه مسائل جوانان از مهمترین مسائل جامعه هستند، گفت: جوانان منبع مهمترین نیروی جامعه محسوب می‌شوند. این نسل در مسائل علمی پیشتاز و در مسائل اجتماعی فعالند و نیروی کارشان بسیار قوی است. همچنین جوانان در میدان نبرد با دشمنان از همه آماده‌ترند. این سرمایه‌ها باید حفظ، پاسداری و جهت دهی شوند و در عین حال پرورش یابند. نسل جوان در عین حال که نیروهای بسیار فعالند، ولی صفای دلی دارند که آسیب‌پذیر است و خطر، بسیاری از آنها را تهدید می‌کند همچنان که امیرالمومنین (ع) می‌فرماید، قلب جوانان مانند زمینی است که هر بذری در آن بپاشند رشد و توسعه خواهد یافت.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی تصریح کرد: می‌دانیم که دشمن بیش از همه چشم به طیف جوان دوخته و هدف تیرهای دشمنان نسل جوان ما هستند و تنها هدفشان در طراحی و برنامه‌ریزی‌های کلان، انحراف جوانان از مسائل دینی و مذهبی است. دشمنان زمانی که بر جوانان مسلط شوند به آرزوی خود خواهند رسید و آن هنگام بر ملت‌ها سیطره خواهند داشت. هم‌اکنون جمعیت جوانان کشور ما در مقایسه با دیگر کشورها از آمار بالایی برخوردار است و از این رو حساسیت ما در مسائل مربوط به جوانان باید زیاد باشد.
وی با اشاره به اینکه آمار بهترین ابزاری است که می‌‌تواند حقایق نهفته اجتماع را روشن کند بر مشخص شدن آمار در حوزه آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و افزود: باید دستگاهی وجود داشته باشد که آماری از تمام حوزه‌ها تهیه کند. امروز لازم است که از کارهای موازی و تکراری در مورد جوانان پرهیز شود و همه با هم هماهنگ شوند. با توجه به آنکه کار زمین مانده زیاد است، چرا باید نیروهای ما در کارهای موازی تلف شوند.
این مرجع تقلید در پاسخ به این سوال که آیا براساس میل جوانان در مسائل این قشر باید دنباله روی کرد یا رهبری، گفت: دنباله روی فرهنگ غربی‌ها است و رهبری و هدایت و جهت دهی، فرهنگ اسلام است.
وی با اشاره به اینکه وجود انجمن‌های اسلامی دانشجویان در آمریکا نشان می‌دهد که فرهنگ اصیل دینی می‌تواند جوانان را حتی در کشورهای خارجی حفظ نماید گفت: برخی افراد در مسائلی که شرعاً اشکالی ندارد سخت‌گیری می‌کنند. در مسائلی که اسلام اجازه داده است نباید سخت‌گیری و ممانعت کنیم.
 
 
 
منبع: www.farsnews.ir
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

با در نظر داشتن چنین استعدادی در این فناوری‌ها و در زمانه‌ای که با کمبود الگوهای معنابخش به زندگی شهروندان برای اصلاح سبک پوشش مواجه هستیم، آیا ایجاد ممانعت از حضور بانوان بی‌حجاب در این مراسمات هوشمندانه است؟
لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

حدود ۹۰ درصد جامعه زنان ایرانی حتی در کلان‌شهرها، در مقابل دعوت به برهنگی و کشف حجاب از خود "خویشتن‌داری اجتماعی" نشان دادند
نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

رهبر انقلاب، به‌صورت مکرر و از ابتدای دوران رهبری‌شان، بر اولویت یافتن تبلیغ و در واقع انتشار عرضی حوزه در بین مردم برای خلق اقتدار اجتماعی جدید تأکید می‌کنند
من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

جورجیا ملونی نخست‌وزیر فعلی ایتالیا در سخنرانی معروف خود در سال ۲۰۱۹ میلادی گفته بود: «من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم» این جملات مثل پتک بر پیکر در حال زوال لیبرال دموکراسی نواخته شد
یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اصطلاح «حجاب اجباری»، حق مدارانه و منصفانه نیست گفت: «ضابطه‌مندی پوشش»، «منع از برهنگی و ناهنجاری در پوشش»، «ممنوعیت پوشش ناهنجار» و «الزام به پوشش ضابطه‌مند» از عناوینی است که باید جایگزین اصطلاح حجاب اجباری شود.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS