دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله العظمی نوری همدانی؛ مبارزه با آسیب ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد

No image
آیت الله العظمی نوری همدانی؛ مبارزه با آسیب ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد
حضرت آیت الله نوری همدانی خواستار پالایش جدی کتاب‌های مداحی از خرافات، دروغ ‌و ذلت شد و افزود: مبارزه با آسیب‌ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، در دیدار اعضای ستاد سومین همایش عاشورا پژوهشی گفت: آسیب‌های و تحریفات جدی عاشورا را تهدید می‌کند که مسؤولان باید این موضوع را با جدیت پی‌گیری و در پی مقابله با آن باشند.
وی افزود: برخی افراد در عزاداری امام حسین(ع) دم از مسائلی می‌زنند که همه آن‌ها تحریفات عاشوراست و شما مسؤولان وظیفه دارید تمام این تحریف‌ها و آسیب‌ها را شناسایی و در صدد رفع آن باشید.
این مرجع تقلید تصریح کرد: قرن‌ها از عزاداری سالار شهیدان می‌گذرد؛‌ ولی متاسفانه هنوز بهره‌وری لازم از عزاداری‌ امام حسین(ع) نشده است و اشعاری از سوی مداحان بیان می‌شود که ائمه در ذلت و خفت بوده‌اند؛ در حالی که ائمه در اوج عزت و قدرت حضور داشتند.
وی تاکید کرد: باید اشعار مداحان دربرگیرنده حماسه، شهادت طلبی و روحیه جهاد که برگرفته از فرهنگ عاشورا است، باشد.
حضرت آیت الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برخی اشعار در کتاب‌های مداحی در شان اهل بیت بیان نشده است و باید کتاب‌های مداحی از خرافات، دروغ ‌و ذلت پالایش شود و به جای آن فرهنگ شهادت طلبی،‌جهاد و حماسه جایگزین شود.
وی افزود: باید نهضت عمومی در برابر خرافات و تحریف‌های مداحی برپا شود و نباید به گونه‌ای باشد که تنها عده‌ای صدای زیبا دارند وارد مداحی شوند و به دروغ و خرافه بپردازند.
این مرجع تقلید، ‌گریه بر مصیبت اهل بیت(ع) را ارزشمند خواند و اظهار داشت: گرچه گریه بر مصیبت ائمه دارای ارزش والایی است، ولی این تنها ملاک بر ارزش نمی‌باشد و برخی مداحان این ارزش را دستاویز تمام اشتباهات خود کرده‌ و به هر بهانه می‌خواهند مردم اشک بریزند.
وی یادآور شد: مداحان نیاز به آموزش‌های تخصصی لازم دارند که با ساماندهی و شناسایی آنان می‌توانند این دوره‌ها را برگزار کرد و از افراد مستعد و دارای تحصیلات عالی بهره گرفت؛‌ نه این که افراد تنها صدای خوش داشته باشند به مداحی دعوت کنیم.
این مرجع تقلید خاطر نشان کرد: قرن‌ها دستگاه سیدالشهدا مورد تحریف و بهره‌وری اشتباه قرار می‌گیرد و می‌طلبد که مسؤولان به صورت جدی از هم‌اینک به مقابله تحریفات و آسیب‌های عاشورا بپردازند و باید روح حماسه و انقلاب را در مداحی‌ها زنده کرد.
وی تاکید کرد: نباید تنها مظلومیت امام حسین(ع) در مجالس عزاداری بیان شود؛ بلکه باید حماسه و اقتدار امام را نیز بیان کنیم و بدانیم که امام حسین(ع) آمد تا دشمنان اسلام را به ما معرفی کند.
 
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

با در نظر داشتن چنین استعدادی در این فناوری‌ها و در زمانه‌ای که با کمبود الگوهای معنابخش به زندگی شهروندان برای اصلاح سبک پوشش مواجه هستیم، آیا ایجاد ممانعت از حضور بانوان بی‌حجاب در این مراسمات هوشمندانه است؟
لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

حدود ۹۰ درصد جامعه زنان ایرانی حتی در کلان‌شهرها، در مقابل دعوت به برهنگی و کشف حجاب از خود "خویشتن‌داری اجتماعی" نشان دادند
نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

رهبر انقلاب، به‌صورت مکرر و از ابتدای دوران رهبری‌شان، بر اولویت یافتن تبلیغ و در واقع انتشار عرضی حوزه در بین مردم برای خلق اقتدار اجتماعی جدید تأکید می‌کنند
من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

جورجیا ملونی نخست‌وزیر فعلی ایتالیا در سخنرانی معروف خود در سال ۲۰۱۹ میلادی گفته بود: «من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم» این جملات مثل پتک بر پیکر در حال زوال لیبرال دموکراسی نواخته شد
یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اصطلاح «حجاب اجباری»، حق مدارانه و منصفانه نیست گفت: «ضابطه‌مندی پوشش»، «منع از برهنگی و ناهنجاری در پوشش»، «ممنوعیت پوشش ناهنجار» و «الزام به پوشش ضابطه‌مند» از عناوینی است که باید جایگزین اصطلاح حجاب اجباری شود.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS