دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله العظمی نوری همدانی؛ مبارزه با آسیب ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد

No image
آیت الله العظمی نوری همدانی؛ مبارزه با آسیب ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد
حضرت آیت الله نوری همدانی خواستار پالایش جدی کتاب‌های مداحی از خرافات، دروغ ‌و ذلت شد و افزود: مبارزه با آسیب‌ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، در دیدار اعضای ستاد سومین همایش عاشورا پژوهشی گفت: آسیب‌های و تحریفات جدی عاشورا را تهدید می‌کند که مسؤولان باید این موضوع را با جدیت پی‌گیری و در پی مقابله با آن باشند.
وی افزود: برخی افراد در عزاداری امام حسین(ع) دم از مسائلی می‌زنند که همه آن‌ها تحریفات عاشوراست و شما مسؤولان وظیفه دارید تمام این تحریف‌ها و آسیب‌ها را شناسایی و در صدد رفع آن باشید.
این مرجع تقلید تصریح کرد: قرن‌ها از عزاداری سالار شهیدان می‌گذرد؛‌ ولی متاسفانه هنوز بهره‌وری لازم از عزاداری‌ امام حسین(ع) نشده است و اشعاری از سوی مداحان بیان می‌شود که ائمه در ذلت و خفت بوده‌اند؛ در حالی که ائمه در اوج عزت و قدرت حضور داشتند.
وی تاکید کرد: باید اشعار مداحان دربرگیرنده حماسه، شهادت طلبی و روحیه جهاد که برگرفته از فرهنگ عاشورا است، باشد.
حضرت آیت الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برخی اشعار در کتاب‌های مداحی در شان اهل بیت بیان نشده است و باید کتاب‌های مداحی از خرافات، دروغ ‌و ذلت پالایش شود و به جای آن فرهنگ شهادت طلبی،‌جهاد و حماسه جایگزین شود.
وی افزود: باید نهضت عمومی در برابر خرافات و تحریف‌های مداحی برپا شود و نباید به گونه‌ای باشد که تنها عده‌ای صدای زیبا دارند وارد مداحی شوند و به دروغ و خرافه بپردازند.
این مرجع تقلید، ‌گریه بر مصیبت اهل بیت(ع) را ارزشمند خواند و اظهار داشت: گرچه گریه بر مصیبت ائمه دارای ارزش والایی است، ولی این تنها ملاک بر ارزش نمی‌باشد و برخی مداحان این ارزش را دستاویز تمام اشتباهات خود کرده‌ و به هر بهانه می‌خواهند مردم اشک بریزند.
وی یادآور شد: مداحان نیاز به آموزش‌های تخصصی لازم دارند که با ساماندهی و شناسایی آنان می‌توانند این دوره‌ها را برگزار کرد و از افراد مستعد و دارای تحصیلات عالی بهره گرفت؛‌ نه این که افراد تنها صدای خوش داشته باشند به مداحی دعوت کنیم.
این مرجع تقلید خاطر نشان کرد: قرن‌ها دستگاه سیدالشهدا مورد تحریف و بهره‌وری اشتباه قرار می‌گیرد و می‌طلبد که مسؤولان به صورت جدی از هم‌اینک به مقابله تحریفات و آسیب‌های عاشورا بپردازند و باید روح حماسه و انقلاب را در مداحی‌ها زنده کرد.
وی تاکید کرد: نباید تنها مظلومیت امام حسین(ع) در مجالس عزاداری بیان شود؛ بلکه باید حماسه و اقتدار امام را نیز بیان کنیم و بدانیم که امام حسین(ع) آمد تا دشمنان اسلام را به ما معرفی کند.
 
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS