دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله حائری شیرازی؛ استقلال علمی مسلمانان شرط مطرح شدن اسلام است.

No image
آیت الله حائری شیرازی؛ استقلال علمی مسلمانان شرط مطرح شدن اسلام است.
آیت الله محی الدین حائری شیرازی شرط مطرح شدن اسلام در عالم را استقلال علمی مسلمانان دانست و افزود: دنیا برای جلوگیری از ترویج اسلام سعی در مصرف گرا کردن کشورهای اسلامی داشته است.
 
به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، آیت الله حائری شیرازی پیش از ظهر امروز در همایش بسیجیان استان فارس افزود: نمی توانیم برای همیشه در سفره علم دنیا میهمان بوده و حرفی برای گفتن نداشته باشیم و چنین رفتاری برای ما مسلمانان سرشکستگی است که تمام دنیا از نظر علمی صاحب نظر و تولید کننده باشند و ما فقط تولید آنها را مصرف کنیم.
وی تصریح کرد: متخصصان و اساتید دانشگاه های ما هرچه از علم دیگران بیاموزند مناسب و شایسته است اما باید علم را آموخت و در قبال آن علمی را نیز تولید کرد.
امام جمعه شیراز تاکید کرد: دانشگاه های ما باید علم مسیحی را بیاموزند و علم اسلامی را تولید کنند یعنی در کنار مصرف علمی باید شرایطی پیش آید که تولید علم نیز داشته باشیم.
آیت الله حائری شیرازی شرط مطرح شدن اسلام در عالم را استقلال علمی مسلمانان دانست و افزود: دنیا در مخالفت با اسلام از 300 سال گذشته روشهای جدیدی را طی کرده و براساس راه های جدید مبارزه برنامه ریزی می کند و یکی از این راه ها مصرف گرایی علمی اسلام به جای تولید کنندگی است.
وی در این رابطه اظهار داشت: شرط تولید علم و دانش احساس نیاز است و آنها قصد دارند ما چنین نیازی را احساس نکنیم به همین خاطر است که ما نیازهای خود را جلوی ویترین مغازه ها تامین می کنیم نه با دانش و تولید خودمان به بیان دیگر وقتی ما جلوی ویترین مغازه ای وسیله را مشاهده و نسبت به آن احساس نیاز کردیم دیگر نمی توانیم خودمان تولید کننده آن باشیم چون با خرید و مصرف آن نیاز خود را برطرف می کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در بخش تحقیقات و پژوهش به عنوان یکی از مبناهای اساسی تولید علم در کشور عنوان کرد: در دانشکده های کشاورزی ما بادمجان، گوجه، خیار و اقسام گلها و گیاهان تولید می شود اما بذر آن را به قیمت طلا از هلند می خریم در صورتیکه پروژه های تحقیقاتی ما در دانشکده های کشاورزی برای تولید همین بذرها به خاطر عدم توانایی مالی و اختصاص بودجه متوقف شده است.
وی تاکید کرد: مخالفین ما از دست یابی به انرژی هسته ای ایران ترسی ندارند بلکه آنها از استقلال علمی ایران می هراسند وگرنه خیلی از کشورهای دنیا بمب اتم هم دارند اما به غنی سازی کامل اورانیوم دست نیافته و همچنان به کشورهای دیگر وابسته هستند.
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی از جمله ورزش بیان کرد: در شیراز برای بانوان پارکی احداث شده که می توانند با مراجعه با آن محل بدون دغدغه خاطر ورزش کنند و هیچ اشکالی شرعی نیز ندارد که بانوان بدون خودنمایی در عرصه های مختلف حضور داشته باشند.
آیت الله حائری با اشاره به اینکه رئیس جمهور نیز از اعزام تیمهای ورزشی بانوان به مسابقات مختلف حمایت می کند، افزود: این رفتارها باعث می شد که در دنیا نگویند که زنان مسلمان بینش اجتماعی ندارد در صورتیکه در آن زمانها نیز حضرت زینب (س) و حضرت خدیجه (س) در مسائل سیاسی روز ورود می کردند و حتی زینب (س) به خوبی در شرایط آن زمان خطوط اجتماعی را می شناخت.
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

با در نظر داشتن چنین استعدادی در این فناوری‌ها و در زمانه‌ای که با کمبود الگوهای معنابخش به زندگی شهروندان برای اصلاح سبک پوشش مواجه هستیم، آیا ایجاد ممانعت از حضور بانوان بی‌حجاب در این مراسمات هوشمندانه است؟
لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

حدود ۹۰ درصد جامعه زنان ایرانی حتی در کلان‌شهرها، در مقابل دعوت به برهنگی و کشف حجاب از خود "خویشتن‌داری اجتماعی" نشان دادند
نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

رهبر انقلاب، به‌صورت مکرر و از ابتدای دوران رهبری‌شان، بر اولویت یافتن تبلیغ و در واقع انتشار عرضی حوزه در بین مردم برای خلق اقتدار اجتماعی جدید تأکید می‌کنند
من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

جورجیا ملونی نخست‌وزیر فعلی ایتالیا در سخنرانی معروف خود در سال ۲۰۱۹ میلادی گفته بود: «من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم» این جملات مثل پتک بر پیکر در حال زوال لیبرال دموکراسی نواخته شد
یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اصطلاح «حجاب اجباری»، حق مدارانه و منصفانه نیست گفت: «ضابطه‌مندی پوشش»، «منع از برهنگی و ناهنجاری در پوشش»، «ممنوعیت پوشش ناهنجار» و «الزام به پوشش ضابطه‌مند» از عناوینی است که باید جایگزین اصطلاح حجاب اجباری شود.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS