دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

نقد کتاب خاستگاه تشیع در قم

No image
نقد کتاب خاستگاه تشیع در قم
نشست نقد کتاب خاستگاه تشیع و پیدایش فرقه‌های شیعی در عصر امامان، نوشته علی نوری، روز گذشته، چهارم بهمن‌ماه، به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم برگزار شد. در این نشست علمی ابتدا نویسنده کتاب خاستگاه تشیع گفت: در آغاز، نگارش این کتاب کار ساده‌ای به نظر می‌رسید، ولی پس از شروع کار با انبوهی از پرسش‌های و دیدگاه‌های گوناگون و ضد و نقیض رو به ‌رو شدم که به پایان رساندن این پژوهش را سخت می‌کرد. وی با اشاره به کمبود کتاب‌های مرجع درباره خاستگاه شیعه ادامه داد: مهم‌ترین مرجع در این ‌باره کتب ملل و نحل است که در بردارنده جهت‌گیری‌های گوناگون و گزارشی‌های مخالفِ هم از شیعه و وقایع مربوط به آن است. نوری همچنین وجود دیدگاه‌ها و نظرات مختلف در این ‌باره را مانع ارائه تعریف جامع و دقیقی از شیعه دانست و اظهار داشت: ابهامات و نظرات متناقض و نبود کتاب‌های مرجع قابل اعتماد از مشکلات پژوهش در این زمینه است. در ادامه نشست، قاسم جوادی، تاریخ پژوه و ناقد کتاب، با اشاره به ضرورت تعریف ملاک‌های مناسبی برای نقد کتاب گفت: در وضعیت موجود، کتاب خاستگاه شیعه، کتاب خوبی است و بحث‌ها و نقدهایی که در این نشست مطرح می‌شود، برای رسیدن به حالت ایده‌آل است. وی با اشاره به این‌که خطابه آفت تألیف است، افزود: بخش‌هایی از این کتاب حالت خطابه‌ به خود گرفته و واژگانی که در آن به کار رفته است، شایسته یک پژوهش دقیق نیست. شایان ذکر است، علی نوری کارشناس ارشد تاریخ، عضو هیأت علمی مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب و عضو شورای علمی گروه تاریخ تشیعِ پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) است. منبع خبر: خبرگزاری رسا

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS