دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

کلیسای حنانیه؛ قدیمی‌ترین کلیسای سوریه

No image
کلیسای حنانیه؛ قدیمی‌ترین کلیسای سوریه کلیسای حنانیه قدیس از قدیمی‌ترین کلیساهای سوریه به شمار می‌رود که علاوه بر قدمت تاریخی، به دلیل زیبایی و بهره‌گیری از تزئینات از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تشرین، کلیسای حنانیه قدیس در قدیمی ترین میدان دمشق و یکی از محله های تاریخی و قدیمی مسیحی قرار دارد که پس از کلیسای مریمیه، از قدمت بسیاری برخوردار است .
بر روی یکی از درهای قدیمی آن نوشته شده : " کلیسای ارتدکس حنانیه قدیس در سال 1815 تأسیس شد. "
این کلیسا از داخل دارای سه ستون مربع شکل بوده و با اشعاری تزئین شده است . سه در که زیر سقف کلیسا و دو تابلوی زیبا یکی تصویر یک مرد و دیگری تصویر یک زن از جذابیتهای این کلیسا به شمار می رود. سقف این کلیسا به شکل خانه های عربی دمشق از چوب درختان ساخته شده است . در میانه کلیسا صندلیهایی برای مراجعان قرار دارد و در مقابل نیز دو صندلی چوبی است.
این کلیسا دارای سه در است که یکی از آنها به صورت مستقیم به محوطه اصلی کلیسا راه دارد و از دو جهت شرقی و غربی اتاقهایی دارد و یک اتاق نیز به شکل مربع به زنان اختصاص دارد. قبه ای مربع شکل، حیاط و راهروی دهلیزی مسقف از ویژگیهای این کلیسا به شمار می روند.
درهای این کلیسا با سنگهای بسیار زیبا و تزئینات خاصی مزین شده اند. درهای چوبی کلیسا به رنگ قهوه ای است . وجود پنجره های مشبک و تزئین شده و هواکشهای مختلف از دیگر جذابیتهای این کلیسا است. راهروی سمت شمالی این کلیسا به سالن کوچکی منتهی می شود که اتاق مدرسه حنانیه قدیس رهبر ارتدکسها بود.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS