دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله فضل الله از علما و مردم عراق خواست نگذارند پیمان امنیتی آمریکا و عراق شکل بگیرد

No image
آیت الله فضل الله از علما و مردم عراق خواست نگذارند پیمان امنیتی آمریکا و عراق شکل بگیرد آیت الله سید محمدحسین فضل الله در خطبه های نماز جمعه بیروت به بررسی اوضاع منطقه و جهان پرداخت.
به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید محمد حسین فضل الله مرجع تقلید شیعیان لبنان، روز گذشته در خطبه های نماز جمعه که در مسجد امامین الحسنین در منطقه حاره حریک بیروت و در حضور جمعی از شخصیت های دینی، سیاسی و اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: سازمان‌های حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل از قانون شکنی های دولت آمریکا در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی سخن می‌گویند و با این حال جورج بوش رییس جمهور آ‌مریکا، از لبنانی‌ها می‌خواهد به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشند بدون اینکه از خود بپرسد که دولتش تا چه اندازه به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند است و یا این که پایبندی هم پیمانش اسراییل به قطعنامه‌هایی همچون حق بازگشت آ‌وارگان فلسطینی، شهرک‌سازی‌ها و ساخت دیوار حایل که دادگاه عدالت بین‌المللی (لاهه) بر غیر مشروع بودن آنها تاکید دارد تا چه حدی است. علاوه بر این دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد جنگ آمریکا علیه عراق را نیز غیر قانونی دانسته که این هم حرمت شکنی دیگری است.
علامه فضل الله افزود: آمریکا همواره تلاشش را برای پیش گیری از صدور قطعنامه‌ای جهت محکوم کردن اقدامات دشمن صهیونیستی حتی اگر این اقدامات با مسایل انسانی و حقوق بشر در ارتباط باشد، به کار می بندد و می خواهند شورای امنیت شمشیری بر سر ضعفا و فقرا باشد، در حالی که مستکبران و ابرقدرت‌ها با صدور قطعنامه های مختلف حقوق ملت‌ها را که با منافع آنها هماهنگ نیست، پایمال می‌کنند. با وجود این بی عدالتی و بی منطقی در مسیر سیاست بین المللی ما به عنوان ملت های مختلف و امت واحد نباید بازیچه دست مستکبران و دسیسه های آنها برای جنگ افروزی و فتنه انگیزی قرار بگیریم.
مرجع شیعیان لبنان با اشاره به توافق نامه امنیتی بین عراق و آمریکا هدف از این توافق‌نامه را ایجاد پایگاه های نظامی دایمی آمریکا در عراق دانست تا از این طریق آمریکایی ها با مصونیت قضایی و بدون هیچ گونه مشکلی در این کشور حضور یابند و نیروهای نظامی آنها با آزادی تمام هر فرد عراقی را به عنوان تروریست بودن بدون گزارش به دولت عراق دستگیر کنند و عراق را به منطقه ای برای اقدامات خصمانه شان علیه کشورهای همسایه تبدیل کنند.
علامه فضل‌الله گفت: ما هفته های پیش نیز نسبت به این توافقنامه هشدار دادیم و تاکید می کنیم که این توافق‌نامه و یا هر توافقنامه دیگری با مضمون مشابه مشروعیت ندارد و تنها توافق‌نامه دارای مشروعیت، توافقنامه عقب نشینی کامل و غیر مشروط نیروهای اشغالگر از عراق است؛ زیرا هیچ توافق‌نامه‌ای در یک کشور تحت اشغال، تا پیش از آزادی آن مشروعیت ندارد. دولت عراق نیز باید آ‌ن را رد کند و مردم این کشور نیز نسبت به آن اعتراض کنند، زیرا توجیهی خواهد بود برای حضور طولانی مدت آمریکا و سیطره این کشور بر امنیت، اقتصاد و موقعیت استراتژیک عراق و این مساله از نظر تمامی اصول در قوانین شرعی حرام است.
این شخصیت دینی در لبنان افزود: آمریکا همچنان به همراه کشورهای دیگر، به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران در رابطه با برنامه‌ هسته‌ای است، به عنوان اینکه به ادعای آنها خطری برای جهان به حساب می آید، در حالی که دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اتهامات آنان را نابجا دانسته و استفاده‌ عملی ایران از مواد هسته ای برای آنچه آنان می پندارند را رد کرده است.
علامه فضل الله افزود: پرسش جهانیان این است که چرا اسرائیل را ملزم به این قید و بندها برای برنامه‌ هسته ای آنان که با کمک انگلیس، فرانسه و ‌آمریکا اجرا شده نمی کنند و چرا سخنی از خطر آنان برای جهان عرب و اسلام نمی گویند؟! تا آنجا که آمریکا به درخواست هم پیمانانش از جمله کشورهایی که آنها را میانه رو توصیف کرده نیز احترام نمی‌گذارد و نسبت به پاک سازی منطقه از سلاح هسته ای اقدامی نمی‌کند زیرا امنیت منطقه در مقابل امنیت اسرائیل و برتری این رژیم در منطقه، برای آمریکا ارزشی ندارد. در حالی که جیمی کارتر، رییس‌جمهور اسبق ‌آمریکا تصریح کرده که اسراییل بیش از 150 سلاح هسته ای و آمریکا و روسیه نیز 12 هزار سلاح هسته ای در اختیار دارند و فرانسه و انگلیس نیز از بزرگترین راکتورهای هسته ای ساخت این سلاح برخوردارند، آیا عاقلانه است که برنامه‌ی هسته ای ایران تهدیدی برای جهان محسوب شود و راکتورهای هسته ای کشورهای بزرگ که در جریان جنگ جهانی دوم از طریق بمباران شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی به یک کشتار دسته جمعی مردم بی گناه منجر شد، خطری برای جهان نباشد؟
وی افزود: تاکید ما بر این موضوع برای هشدار به جهانیان به خصوص کشورهای جهان سوم است که آمریکا و کشورهای بزرگ همپیمانش در پی تسلط بر اقتصاد و امنیت آنان هستند. به خصوص در زمان دولت کنونی که با جنگ به رویارویی مخالفانش از این سو به آن سو می رود و در پی فتنه انگیزی در مسائل عمومی ملت های مختلف است.
وی با اشاره به اوضاع فلسطین اظهار داشت: کارتر تحریم اسراییل بر نوار غزه که به معنی زندانی کردن یک ملیون و ششصد هزار فلسطینی است را به بزرگترین جنایت حقوق بشر تشبیه کرد و خواستار جدایی اتحادیه‌ی اروپا از آمریکا در تداوم حمایت از تحریم علیه نوار غزه شد و اظهار امیدواری کرد که کشورهای عربی و اسلامی که تا کنون هیچ تلاشی برای فشار حقیقی اعمال نکرده اند در راستای استراتژی های ملت های عرب و مسلمان کاری کنند.
مرجع تقلید شیعیان لبنان اظهار داشت: مشکل این است که کشورهای عربی از خشم آمریکا نگران هستند و این ترس آنان را از محکوم ساختن جنایات وحشیانه‌ اسراییل باز می دارد.
وی افزود: با توجه به وضع خطرناک موجود در جهان عرب، ملت‌های عربی باید فرهنگ‌ مقاومت را علیه کسانی که قصد دارند، کشورشان را به یک زندان بزرگ تبدیل کنند، ایجاد نمایند.
علامه فضل الله مشکل جهان اسلام را این دانست که مسلمانان درگیر مشکلات مذهبی و اختلافات تاریخی‌ هستند. دشمنان اسلام به دنبال سوء استفاده از این اختلافات مذهبی هستند، لذا علمای دینی باید با تکیه بر فرهنگ اصیل اسلامی در برابر این تهدیدها بایستند.
وی در پایان با اشاره به اوضاع سیاسی لبنان خاطرنشان ساخت: لبنانیان باید در جهت حفظ توافقنامه ای که بر اساس راهکارهای حقیقی صورت گرفت و تا حدودی آنها را نسبت به آینده افتصادی و امنیتی بهتر امیدوار ساخت، تلاش کنند.
منبع: خبرگزاری رسا

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS