دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله فضل الله از علما و مردم عراق خواست نگذارند پیمان امنیتی آمریکا و عراق شکل بگیرد

No image
آیت الله فضل الله از علما و مردم عراق خواست نگذارند پیمان امنیتی آمریکا و عراق شکل بگیرد آیت الله سید محمدحسین فضل الله در خطبه های نماز جمعه بیروت به بررسی اوضاع منطقه و جهان پرداخت.
به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید محمد حسین فضل الله مرجع تقلید شیعیان لبنان، روز گذشته در خطبه های نماز جمعه که در مسجد امامین الحسنین در منطقه حاره حریک بیروت و در حضور جمعی از شخصیت های دینی، سیاسی و اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: سازمان‌های حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل از قانون شکنی های دولت آمریکا در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی سخن می‌گویند و با این حال جورج بوش رییس جمهور آ‌مریکا، از لبنانی‌ها می‌خواهد به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشند بدون اینکه از خود بپرسد که دولتش تا چه اندازه به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند است و یا این که پایبندی هم پیمانش اسراییل به قطعنامه‌هایی همچون حق بازگشت آ‌وارگان فلسطینی، شهرک‌سازی‌ها و ساخت دیوار حایل که دادگاه عدالت بین‌المللی (لاهه) بر غیر مشروع بودن آنها تاکید دارد تا چه حدی است. علاوه بر این دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد جنگ آمریکا علیه عراق را نیز غیر قانونی دانسته که این هم حرمت شکنی دیگری است.
علامه فضل الله افزود: آمریکا همواره تلاشش را برای پیش گیری از صدور قطعنامه‌ای جهت محکوم کردن اقدامات دشمن صهیونیستی حتی اگر این اقدامات با مسایل انسانی و حقوق بشر در ارتباط باشد، به کار می بندد و می خواهند شورای امنیت شمشیری بر سر ضعفا و فقرا باشد، در حالی که مستکبران و ابرقدرت‌ها با صدور قطعنامه های مختلف حقوق ملت‌ها را که با منافع آنها هماهنگ نیست، پایمال می‌کنند. با وجود این بی عدالتی و بی منطقی در مسیر سیاست بین المللی ما به عنوان ملت های مختلف و امت واحد نباید بازیچه دست مستکبران و دسیسه های آنها برای جنگ افروزی و فتنه انگیزی قرار بگیریم.
مرجع شیعیان لبنان با اشاره به توافق نامه امنیتی بین عراق و آمریکا هدف از این توافق‌نامه را ایجاد پایگاه های نظامی دایمی آمریکا در عراق دانست تا از این طریق آمریکایی ها با مصونیت قضایی و بدون هیچ گونه مشکلی در این کشور حضور یابند و نیروهای نظامی آنها با آزادی تمام هر فرد عراقی را به عنوان تروریست بودن بدون گزارش به دولت عراق دستگیر کنند و عراق را به منطقه ای برای اقدامات خصمانه شان علیه کشورهای همسایه تبدیل کنند.
علامه فضل‌الله گفت: ما هفته های پیش نیز نسبت به این توافقنامه هشدار دادیم و تاکید می کنیم که این توافق‌نامه و یا هر توافقنامه دیگری با مضمون مشابه مشروعیت ندارد و تنها توافق‌نامه دارای مشروعیت، توافقنامه عقب نشینی کامل و غیر مشروط نیروهای اشغالگر از عراق است؛ زیرا هیچ توافق‌نامه‌ای در یک کشور تحت اشغال، تا پیش از آزادی آن مشروعیت ندارد. دولت عراق نیز باید آ‌ن را رد کند و مردم این کشور نیز نسبت به آن اعتراض کنند، زیرا توجیهی خواهد بود برای حضور طولانی مدت آمریکا و سیطره این کشور بر امنیت، اقتصاد و موقعیت استراتژیک عراق و این مساله از نظر تمامی اصول در قوانین شرعی حرام است.
این شخصیت دینی در لبنان افزود: آمریکا همچنان به همراه کشورهای دیگر، به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران در رابطه با برنامه‌ هسته‌ای است، به عنوان اینکه به ادعای آنها خطری برای جهان به حساب می آید، در حالی که دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اتهامات آنان را نابجا دانسته و استفاده‌ عملی ایران از مواد هسته ای برای آنچه آنان می پندارند را رد کرده است.
علامه فضل الله افزود: پرسش جهانیان این است که چرا اسرائیل را ملزم به این قید و بندها برای برنامه‌ هسته ای آنان که با کمک انگلیس، فرانسه و ‌آمریکا اجرا شده نمی کنند و چرا سخنی از خطر آنان برای جهان عرب و اسلام نمی گویند؟! تا آنجا که آمریکا به درخواست هم پیمانانش از جمله کشورهایی که آنها را میانه رو توصیف کرده نیز احترام نمی‌گذارد و نسبت به پاک سازی منطقه از سلاح هسته ای اقدامی نمی‌کند زیرا امنیت منطقه در مقابل امنیت اسرائیل و برتری این رژیم در منطقه، برای آمریکا ارزشی ندارد. در حالی که جیمی کارتر، رییس‌جمهور اسبق ‌آمریکا تصریح کرده که اسراییل بیش از 150 سلاح هسته ای و آمریکا و روسیه نیز 12 هزار سلاح هسته ای در اختیار دارند و فرانسه و انگلیس نیز از بزرگترین راکتورهای هسته ای ساخت این سلاح برخوردارند، آیا عاقلانه است که برنامه‌ی هسته ای ایران تهدیدی برای جهان محسوب شود و راکتورهای هسته ای کشورهای بزرگ که در جریان جنگ جهانی دوم از طریق بمباران شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی به یک کشتار دسته جمعی مردم بی گناه منجر شد، خطری برای جهان نباشد؟
وی افزود: تاکید ما بر این موضوع برای هشدار به جهانیان به خصوص کشورهای جهان سوم است که آمریکا و کشورهای بزرگ همپیمانش در پی تسلط بر اقتصاد و امنیت آنان هستند. به خصوص در زمان دولت کنونی که با جنگ به رویارویی مخالفانش از این سو به آن سو می رود و در پی فتنه انگیزی در مسائل عمومی ملت های مختلف است.
وی با اشاره به اوضاع فلسطین اظهار داشت: کارتر تحریم اسراییل بر نوار غزه که به معنی زندانی کردن یک ملیون و ششصد هزار فلسطینی است را به بزرگترین جنایت حقوق بشر تشبیه کرد و خواستار جدایی اتحادیه‌ی اروپا از آمریکا در تداوم حمایت از تحریم علیه نوار غزه شد و اظهار امیدواری کرد که کشورهای عربی و اسلامی که تا کنون هیچ تلاشی برای فشار حقیقی اعمال نکرده اند در راستای استراتژی های ملت های عرب و مسلمان کاری کنند.
مرجع تقلید شیعیان لبنان اظهار داشت: مشکل این است که کشورهای عربی از خشم آمریکا نگران هستند و این ترس آنان را از محکوم ساختن جنایات وحشیانه‌ اسراییل باز می دارد.
وی افزود: با توجه به وضع خطرناک موجود در جهان عرب، ملت‌های عربی باید فرهنگ‌ مقاومت را علیه کسانی که قصد دارند، کشورشان را به یک زندان بزرگ تبدیل کنند، ایجاد نمایند.
علامه فضل الله مشکل جهان اسلام را این دانست که مسلمانان درگیر مشکلات مذهبی و اختلافات تاریخی‌ هستند. دشمنان اسلام به دنبال سوء استفاده از این اختلافات مذهبی هستند، لذا علمای دینی باید با تکیه بر فرهنگ اصیل اسلامی در برابر این تهدیدها بایستند.
وی در پایان با اشاره به اوضاع سیاسی لبنان خاطرنشان ساخت: لبنانیان باید در جهت حفظ توافقنامه ای که بر اساس راهکارهای حقیقی صورت گرفت و تا حدودی آنها را نسبت به آینده افتصادی و امنیتی بهتر امیدوار ساخت، تلاش کنند.
منبع: خبرگزاری رسا
Powered by TayaCMS