دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

امروز در تاریخ

امروز دوشنبه سی مهرماه سال 1386 هجری شمسی ، مقارن است با دهم شوال سال 1428 هجری قمری و برابر است با بیست و دوم اکتبر 2007 میلادی.
امروز در تاریخ
امروز در تاریخ

امروز در تاریخ

امروز دوشنبه سی مهرماه سال 1386 هجری شمسی ، مقارن است با دهم شوال سال 1428 هجری قمری و برابر است با بیست و دوم اکتبر 2007 میلادی.

شهادت سید علی اندرزگو :

سید علی اندرزگو در رمضان سال 1318 شمسی در بازارچه گمرک خیابان شوشتهران در یک خانواده متوسط دیده به جهان گشود. او پس از طی دوران کودکی بهدلیل فقر خانوادگی مشغول به کار شد و در همان دوران شب ها به فراگیری علوم دینی می پرداخت. شهید اندرز گو در نوجوانی و سالهای شکل گیریشخصیت اش ضمن شناخت نواب صفویبا تشکیلات فداییان اسلام بیش از پیش آشنا شد . اندرزگو که در همان سالها خود را به سلاح علم و ایمان مسلح می ساخت با درک پیام مبارزاتی امام خمینیدر سن هجده سالی قدمبه عرصه مبارزه علیه رژیم پهلوی نهاد. وی پس از پانزدهم خرداد ماه سال 1342 توسط عمال ساواک دستگیر شد و تحت شدید ترین شکنجه های ساواک قرار گرفت.

وی در راستای هدفش پس از آزادی از زندان با حاج صادق امانی، عضوهیات موتلفه اسلامی آشنا و در همین دوران وارد شاخه نظامی این تشکیلات شد. اعدام انقلابی حسن علی منصور نخست وزیر وقت ، با همکاری شهیدان محمد بخارایی ، رضا صفارهرندی، مرتضی نیک نژاد و حاج صادق امانی در این زمان جامه عمل پوشید. پس از این واقعه رژیم او را غیابا به اعدام محکوم کرد. اندرزگو در همین زمان توانست به عراق مهاجرت کند و از نعمات وجودی امام خمینی بهره ای فراوان ببرد .

اندرزگو در سال 1345 به ایران بازگشت و مجددا سرگرم فعالیت های انقلابی شد. او پس از شناسایی ساواک ، باردیگر به افغانستان رفت اما باز هم مخفیانه بهمشهد بازگشت. وی در همین دوران با حضور در لبنان و تماس با سازمان الفتح ، تعلیمات نظامی را نیز فراگرفت . اندرز گو، به این دلیل که همواره تحت تعقیب ساواک بود ، مرتب از خانه ای به خانه ای ، از محله ای به محله ای و از شهری به شهری در حال جابجایی بود و با کمال فراست و زیرکی یکمجاهد راستین لحظه ای ازفعالیت ضد طاغوت زمان، باز نمی ماند. سرانجام پس از سالها مبارزه بی امان علیه رژیم شاهنشاهی در چنین روزی در سال 1358 ه ش ( 1398 ه ق ) در شامگاه هجدهم ماهمبارک رمضان در کمین خفاشان رژیم آمریکایی شاه افتاد و دعوت حق را لبیک گفت و به درجه رفیع شهادت نایل آمد .

از جمله مطالب شنیدنی، خواندنی و قابل تحسینآن مجاهد نستوه و شجاع این است که وقتیتحت تعقیب شدید ساواک بود با همسر و فرزند کوچکش مدتها کنارخیابان زندگی می کرد زیرا پولی برای پرداخت اجاره بهای خانه ای نداشت اما هرگز لحظه ای دست از مبارزه نکشید. نباید فراموش کرد که همسر فداکار آن شهید نیز پا به پای وی بود و توانست تمام سختی های مبارزه را تحمل کند و در همان حال فرزند انی را پرورش دهد که اکنون دو تن از آنان مدارج دانشگاهی را طی می کنند.

قطع روابط ایران و انگلستان :

درچنین روزی درسال1331هجری شمسی قطع روابط سیاسی ایران و انگلستان آغاز شد .این امر را که در پی ملی شدن صنعت نفت ایران آغاز شده بود ،دکتر حسین فاطمی وزیرامورخارجه دولت وقت ایران اعلام کرد. بعدهاو پس از کودتای28 مرداد انگلستان این بار به همراه آمریکاهمچنان سایه خود را بر ثروت ملی ایران افکند.درسال 1333قرارداد با کنسرسیوم نفتی مورد تایید و امضای محمد رضا پهلوی قرار گرفت .

پس از تلاشهای بسیار دکترمصدق و نهضت ملی ایراندر ملی اعلام کردن این سرمایهعظیم ، این بار تمامی آن کوششها نادیده انگاشته شد و مجلس سنای ایران و پس از آن محمد رضا شاه در یک قرارداد ننگین، امتیاز کلانی را بهکنسرسیوم نفتی واگذار کردند .

پیمانهای همکاریهای اقتصادی ایران با کشورهای خارجی دیگر در برخی مواردمانند دوران قاجار،چندان تحمیلی نبود. و کشورهای خارجی برای فعالیت در ایران بر سر میزمذاکره می نشستند و اگر آزمندی مسئولان فاسدرژیم پهلوینبود، مذاکرات می توانست منافع ایران را به خوبی حفظ کنداما در چنین قراردادی شاه،نفت ایران را که پیش از ملی شدن درانحصار انگلستان بود،این بار در یدقدرتکنسرسیومی از شرکتهای بزرگ نفتی غرب ازجمله امریکا و انگلستان قرارمی داد .

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS