دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

انتقاد آیت الله سبحانی از پایین بودن سرانه مطالعه در ایران

No image
انتقاد آیت الله سبحانی از پایین بودن سرانه مطالعه در ایران آیت الله سبحانی اظهار داشت: متأسفانه در ایران برخی حتی در سال یک کتاب هم مطالعه نمی‌کنند در حالی که اگر به دنبال گسترش فرهنگ غنی اسلام هستیم، باید با علم و آگاهی و مطالعه پیش رویم که یکی از آن افزایش آمار مطالعات علمی است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله جعفر سبحانی، روز پنج‌ شنبه، دوم خرداد ماه در دیدار شماری از دانش‌آموزان شهرستان «اسکو» از استان آذربایجان شرقی، با مهم شمردن کسب علم و معرفت، اظهار داشت: دانش‌آموزان و دانشجویان باید خود را به علم روز مجهز کنند تا بتوانند با علم و آگاهی در برابر شبهات مقاومت نشان دهند.
این مدرس سطح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: جهان امروز همانند دهکده ای واحد است که هر اندیشه‌ای در آمریکا تولید شود، در کوچک‌ترین منطقه جهان منعکس می شود؛ پس در جهانی که زندگی بشری با انواع شبهات و اندیشه‌ها مواجه است، باید برای پاسخ‌گویی به این گونه شبهات خود را آماده کنیم.
آیت الله سبحانی خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان و دانشجویان نباید تنها به یافته‌های خود اکتفا کنند و دانش خود را منحصر به آنچه از بزرگان و مدرسه می‌آموزند، نمایند؛ بلکه باید مطالعات و معلومات خود را هر روز بیافزایند.
وی با انتقاد از کمی سرانه مطالعه در ایران گفت: هم‌اینک سرانه مطالعه کتاب در کشور فرانسه حدود 46 ساعت در هفته می‌رسد؛ اما متأسفانه در ایران برخی حتی در سال یک بار هم کتابی را مطالعه نمی‌کنند و اگر ما به دنبال گسترش فرهنگ غنی اسلام هستیم، باید با علم و آگاهی و مطالعه پیش رویم که یکی از آن افزایش آمار مطالعات علمی است.
این استاد کلام حوزه علمیه قم در ادامه افزود: نخستین آیه‌ای که بر پیامبر(ص) نازل شد، آیه خواندن و نوشتن بود؛ در همین زمینه نیز سوره‌ای به نام «قلم» آمده است که نشان از اهمیت خواندن و نوشتن است و باید بدانیم که اسلام دین علم و فکر است، دین تقلید در عقاید و اصول نیست،‌ حتی تقلید در احکام، رجوع به عالم است مانند رجوع به پزشک که برای رفع بیماری می‌باشد.
وی در پایان سخنانش یادآور شد: باید هر دانش‌آموز و دانشجویی،‌ هفته‌ای یک کتاب مطالعه کند تا بتواند پاسخگویی شبهات و هجمه‌های انحرافی باشد چون با مطالعه است که اسلام را بهتر می‌شناسیم و به دیگران می‌شناسانیم.
منبع: خبرکزاری رسا

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS