دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

انسجام اسلامی گویای پیوستگی ساختاری ملتهای مسلمان است

No image
انسجام اسلامی گویای پیوستگی ساختاری ملتهای مسلمان است عضو هیئت علمی مرکز پژوهش ادیان گفت: اتحاد ملی امری ناظر بر وحدت تمامی اقوام، ملل و جوامع ایرانی در سایه مشترکات فرهنگی دینی و هویتی خود است و انسجام اسلامی نیز گویای پیوستگی ساختاری و انسجام رویه اسلامی ملتهای مسلمان به رغم تمامی تفاوتها است .
سید عبدالمجید میردامادی عضو هیئت علمی مرکز پژوهش ادیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: باید بپذیریم تداوم مطلوب و شایسته انسجام اسلامی نیازمند نوعی نظم و انتظام جهانی است. البته منظور از نظم جهانی به قاعده آمدن نظم جهانی در سایه آرمانها و ارزشهای والای انسانی تمام آحاد بشری است که می تواند مشمول عام این خطاب باشد.
عضو هیئت علمی مرکز پژوهش ادیان یادآور شد: ایران خود عضوی از جامعه اسلامی و جامعه اسلامی بدون شک عضوی از جامعه جهانی است و از این رو چنانچه بتوانیم توفیقی در شعار اصولی اتحاد ملی، انسجام اسلامی و نظم جهانی به دست آوریم قطعا می توانیم به اتحاد جهانی فکر کنیم و این امری است که می تواند تفسیر تلاش صادقانه تمامی ادیان ، آیین ها و اندیشه ها و حتی به گونه ای تحقق آرمان مشترک تمامی مردمان و ملتها باشد.
میردامادی با اشاره به اینکه نگاهی به ناکامیهای نسبی نهادهای فرهنگی کشور در حوزه ملی و فراملی در معرفی و تلاش برای تحقق شعارهای پیشین می تواند سرنوشت این شعار سال را نیز به دنبال خود داشته باشد، افزود: البته بسیار است از این گونه شعارهای اساسی و مبنائی که در گذر ایام و با بی توجهی و بی تفاوتی نهادهای متولی فرهنگ در این حوزه علی رغم اهمیت والای آن به فراموشی سپرده شد.
منبع: مهرنیوز

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS