دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اهانت به ادیان؛ آزادی به سبک غربی

No image
اهانت به ادیان؛ آزادی به سبک غربی موج اهانت به ادیان الهی به ویژه اسلام طی چند سال اخیر با تأکید کشورهای غربی بر آزادی بیان افزایش چشمگیری داشته، تا جایی که هتک‌حرمتها را با آزادی بیان توجیه کردند.
این موج از آنجا شکل جدی به خود گرفت که روزنامه یولند پستن دانمارک به انتشار 12 کاریکاتور اهانت‌آمیز از نبی اکرم (ص) پرداخت و در پی آن نشریات کشورهای دیگر نیز با تکیه بر آزادی بیان به توجیه آن پرداختند. اگر چه پیش از این نیز اهانت به انبیاء الهی وجود داشت، اما اقدام دانمارک خشم و غضب همه مسلمانان جهان را بر انگیخت و آنها را بسیار متأثر ساخت.
به طوری که مسلمانان طی چند روز اعتراض و تظاهرات، به خیابانها ریخته و از جوامع بین المللی خواستار جریمه و مجازات کسانی شدند که به نام آزادی بیان به انبیاء الهی و مقدسات دینی توهین و اهانت می کنند. این روند ادامه داشت تا اینکه دولت دانمارک از مسلمانان عذرخواهی کرد و به قولی مسئله ختم به خیر شد.
اما مسئله اهانت به انبیاء الهی به همین جا ختم نشد، بلکه پس از این واقعه و فروکش کردن خشم و غضب یک میلیارد مسلمان جهان در این خصوص، بار دیگر احزاب سیاسی دانمارک به منظور تبلیغات انتخاباتی خود از نقاشی دستی حضرت محمد (ص) استفاده کردند که باز هم با تکیه بر شعار آزادی بیان و تأکید بر 12 کاریکاتور موهن به فعالیت خود ادامه دادند و موج بیانیه ها و محکومیتها بود که از سوی مراکز دینی و مسلمانان به سوی دانمارکیها گسیل شد، اما باز هم چاره ساز اهانت به انبیا و مقدسات اسلامی و دستاویز قرار دادن آنها نبود.
چرا که بار دیگر شیوه ای دیگر در کار بود و این بار سوئد دست به کار شد و با کشیدن تصویری منسوب به نبی اکرم (ص) در نشریات سوئد موج احساسات مذهبی مسلمانان را بر انگیخت که البته در این زمان مسلمانان خوددارتر و هوشیارانه تر از گذشته با این اهانت برخورد و مقابله کردند .
اما زمانی این مسئله به وخامت می گراید که رهبران دینی نیز در این بازی مشارکت می کنند و بازوی ضد دینان افراطی می شوند و با گفتن سخنانی از آنها حمایت می کنند. به طوری که پاپ بندیکت شانزدهم رهبر کاتولیکهای جهان با نقل قول خود موج اعتراض مسلمانان جهان را بر انگیخت. اگر چه بعدها خواستار گفتگو با مسلمانان و گشایش درهای صلح و آزاد اندیشی با آنها شد، اما جراحت این سخنان همچنان بر جان و دل مسلمانان نمایان است .
در پی این اهانتها و برای خاتمه دادن به بروز چنین چالشهایی، سازمانهای بین المللی چون سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان تربیت علوم و فرهنگ اسلامی ( آیسیسکو) از سازمان ملل متحد خواسته اند تا مصوبه ای صادر و به موجب آن کسانی را که به اسلام و مسلمانان و یا دیگر ادیان ابراهیمی توهین می کنند، جریمه و یا مجازات شوند.
اما این موضوع با گذشت چند سال از بحرانی شدن کاریکاتورهای موهن هنوز در دست بررسی است و هیچ جوابی برای آن داده نشده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS