دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

بازوی اطلاعاتی رسانه‌ها برای انعکاس حقیقت اسلام

No image
بازوی اطلاعاتی رسانه‌ها برای انعکاس حقیقت اسلام مسلمانان آمریکا؛ بازوی اطلاعاتی رسانه‌ها برای انعکاس حقیقت اسلام
شورای روابط اسلامی - آمریکایی که معتقد است ریشه باورهای نادرست و سوء تفاهمهایی که درباره دین اسلام وجود دارد به اطلاع رسانی نامناسب رسانه ای باز می‌گردد، ستادی در سراسر ایالات متحده تشکیل داده تا به رسانه ها کمک کنند اطلاعات مناسبی درباره اسلام و مسلمانها به دست آورند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای روابط اسلامی آمریکایی، ربیحه احمد مدیر ارتباطات این شورا طی بیانیه ای اعلام کرد: وظیفه فعالان و جامعه مسلمان اطمینان حاصل کردن از این امر است که هر روزنامه نگاری که مطلبی درباره اسلام و مسلمانان نوشته، با بهره‌گیری از اطلاعات صحیح بوده است .
وی یادآور شد: از آنجا که روزانه با فعالان عرصه رسانه در ارتباط بوده از این امر مطلع هستیم که بیشتر روزنامه نگاران تلاش می کنند اطلاعات خود را از منابع موثق بدست آورند.
اعضای این ستاد جزوه‌هایی با تیراژ 40 هزار نسخه میان رسانه های کشور توزیع کردند که این جزوه ها با عنوان " مسلمانان آمریکایی: راهنمایی روزنامه نگاران برای درک اسلام و مسلمین" در اختیار آنها قرار گرفته است.
در بخشی از این جزوه توضیح اجمالی درباره اعتقادات، آموزه ها و تاریخ اسلام ارائه شده و بخش دیگر با عنوان "سوء تعابیر شایع" به باورهای نادرستی پرداخته است که میان رسانه ها متداول بوده و زمینه تلقی نادرست میان مردم جامعه را فراهم می کند. در میان این سوء تعابیر می توان به دیدگاه اسلام درباره زنان، احترام اسلام نسبت به سایر ادیان و موضعگیری اسلام نسبت به خشونت اشاره کرد.
این راهنما همچنین بهترین رویکرد را برای گزارش درباره جامعه مسلمان، تعابیر و واژه شناسی ارائه کرده که اغلب در مقاله‌ها، سرمقاله‌ها و گزارشهای رسانه ها کاربرد دارد.
جزوه مسلمانان آمریکا پس از درخواست فعالان عرصه رسانه به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.
توصیف منفی از اسلام و مسلمانان در رسانه ها پس از حملات یازدهم سپتامبر به نوعی هنجار تبدیل شده است و مسلمانان آمریکایی که تعداد آنها بین شش تا هفت میلیون نفر برآورد می شود اغلب نسبت به اخبار و گزارشهای رسانه ای معترض بوده و آنها را راهی برای دامن زدن به احساسات ضد اسلامی توصیف می کنند.
شورای روابط اسلامی - آمریکایی بزرگترین سازمان حامی حقوق مدنی مسلمانان است که این اقدام را در شرایطی پیگیری می کند که سوء تعابیر و تعصب علیه مسلمانان به نحو قابل توجهی افزایش یافته است.
در بیانیه این شورا آمده است: ما این امر را تصدیق می کنیم که باورهای نادرست درباره اسلام نتیجه عمل منفی اقلیت کوچکی از مسلمانان است، اما این اقدام نباید عمل بیشتر مسلمانانی که همواره تروریسم وافراط گرایی را نفی می کنند تحت تأثیر قرار دهد.
ابراهیم هوپر سخنگوی شورای روابط اسلامی - آمریکایی گفت: سوء تعابیر شایع ریشه در جهل نسبت به آموزه های اسلام دارد. به رغم تبلیغات اسلامی، بسیاری هنوز افراط گرایی و خشونت را به اسلام نسبت می دهند و ما تلاش می کنیم این باورهای نادرست را از بین برده و حقیقت اسلام را نشان دهیم.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS