دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

ورود امام خمینی (ره) به نوفل لوشاتو

No image
ورود امام خمینی (ره) به نوفل لوشاتو


سیزده سال پس از ورود امام خمینی (ره) به عراق و اقامت در نجف، به دنبال فشارهای دولت بعثی این کشور برای محدود کردن فعالیت های سیاسی ایشان، حضرت امام خمینی (ره) با چند تن از نزدیکان، صبح روز ۱۲ مهر ۱۳۵۷ش به سوی کشور کویت مهاجرت کردند.
 ولی دولت کویت از ورود ایشان با وجود داشتن ویزا، جلوگیری نمود. از این رو، ساعاتی را در مرز ماندند. در ساعات پایانی این روز، مأموران مرزی عراق به امام اطلاع دادند که بازگشتشان به نجف بلامانع است، اما امام از بازگشت به نجف خودداری کردند و شب را در بصره گذرانده، تصمیم گرفتند به پاریس بروند، عراقی ها نیز موافقت خود را اعلام کردند.
عصر روز سیزدهم مهر ۵۷، امام و همراهان به بغداد منتقل شده و روز بعد، این مهاجر بزرگ با کاروان کوچک همراهش برای خدا، به سوی خدا و در راه، هجرتی تاریخی و سرنوشت ساز را آغاز نمود و معظم له در محله «نوفل لوشاتو» در حومه پاریس اقامت گزید.
در مدت اقامت چهارماهه امام در پاریس، نوفل لوشاتو، به مهم ترین مرکز خبری جهان تبدیل شده بود. حضرت امام تا چند روز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در همین مکان به سر برده و ملت مسلمان ایران را در سرنگونی رژیم شاهنشاهی، رهبری می نمودند. 

Powered by TayaCMS
Powered by TayaCMS