دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

"عرفان و عقلانیت" ارکان اعتقاد شیعی هستند

No image
"عرفان و عقلانیت" ارکان اعتقاد شیعی هستند رایزن فرهنگی ایران در آلمان در همایش "معرفی مذهب شیعه و تأکید بر ضرورت انسجام اسلامی" ارکان رکین تشکیل دهنده اعتقاد شیعی را «عقلانیت»، «عدالت طلبی»، «حماسه سازی» و «عرفان» عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، همایش معرفی مذهب شیعه و تأکید بر ضرورت انسجام اسلامی از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان برگزار شد.
در ابتدای این همایش دکتر همایون همتی رایزن فرهنگی ایران در آلمان، پیرامون ضرورت معرفی صحیح مذهب شیعه به سایرین اعم از دیگر فرق مسلمان و نیز غیرمسلمانان و در عین حال حفظ وحدت و همبستگی میان پیروان همه مکاتب فقهی اسلامی سخن گفت.
دکتر همتی ضمن تأکید بر رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد وحدت اسلامی و انسجام مسلمین، ارکان رکین تشکیل دهنده اعتقاد شیعی را «عقلانیت»، «عدالت طلبی»، «حماسه سازی» و «عرفان» عنوان کرد و با استناد به آیات قرآنی و روایات معصومین (ع) اثبات کرد. آنچه تشیع را ممتاز و برجسته می سازد وجود همین خصایص است که ضامن بقای اسلام به عنوان دینی پویا و نیز تضمین کننده سعادت بشری تا قیامت و پاسخگوی تمام نیازهای مادی، علمی و معنوی انسان هاست.
سخنران بعدی این کنفرانس حجت الاسلام هاشمیان «مدیر و امام مرکز اسلامی- فرهنگی ایرانیان برلین» بود. وی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان به عنوان بانی چنین کنفرانس ارزشمندی که در جهت زدودن پیش فرض ها و پیش داوری های نادرست که از تشیع و شیعیان در اذهان بوجود آمده، بر ضرورت ادامه چنین جلسات علمی و پرباری که موجبات شناخت اصولی و عمیق مسلمانان فرق مختلف از شیعه و نهایتا همبستگی واقعی آنان از یکدیگر را فراهم می آورد، تأکید ورزید.
پس از وی «پروفسور دکتر اسلم سید» استاد دانشگاههای «هاروارد» آمریکا و «هومبلدت» برلین به ایراد سخن پرداخت.
پروفسور اسلم سید اظهار داشت: «شیعه شناسی یعنی خدا شناسی، پیغمبر شناسی و هستی شناسی». وی افزود: با درک صحیح و شناختن شیعه به گونه ای علمی و مستدل در واقع خداشناسی حقیقی تحقق می یابد و هستی نیز آنگونه که شایسته آن است درک و فهمیده می شود.
آخرین سخنران این سمینار حجت الاسلام شیخ صباح الدین امام مسجد امام رضا (ع) بود. وی با تأکید بر کار ویژه بر بُعد عقلانیت اسلام خواستار پژوهش هرچه بیشتر و ارائه ی مدل های عقلایی و به روز از اعتقادات و احکام شد و این امر را بویژه برای حفظ نسل جوان از خطرات انحراف و سقوط در ورطه های گمراهی چپ و راست ضروری برشمرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS