دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

کتاب بیراهه 2 شیطان پرستی

شیطان گرایی یک جریان گسترده ی ضد فرهنگی است که متأسفانه به علت جذابیت هایی که دارد، تعدادی از جوانان را به خود جذب می کند در اینکه افراد پس از مدتی پیروی از این جریان، احساس خستگی و ناکامی و سرخوردگی می کنند و اگر از ابتدا این جذابیت ها و پیامدهای گرایش به شیطان گرایی را می دانستند، چه بسا بسیاری از آن ها از آغاز به آن آلوده نمی شدند تردیدی نیست.
کتاب بیراهه 2 شیطان پرستی
کتاب بیراهه 2 شیطان پرستی

کتاب حاضر در یازده فصل به بررسی و تبیین شیطان پرستی پرداخته و مسائل انحرافی پیرامون آن را تجزیه و تحلیل می کند.

شیطان گرایی یک جریان گسترده ی ضد فرهنگی است که متأسفانه به علت جذابیت هایی که دارد، تعدادی از جوانان را به خود جذب می کند در اینکه افراد پس از مدتی پیروی از این جریان، احساس خستگی و ناکامی و سرخوردگی می کنند و اگر از ابتدا این جذابیت ها و پیامدهای گرایش به شیطان گرایی را می دانستند، چه بسا بسیاری از آن ها از آغاز به آن آلوده نمی شدند تردیدی نیست.

اما شیطان پرستی چیست و چگونه به وجود می آید، نمادهای شیطان پرستی و معنی آن ها و اینکه آیا استفاده از این نمادهای شیطانی اشکالی دارد یا نه؟ پرداختن به این موضوع که آیا شیطان پرستی پدیده ای انحرافی است که در روزگار ما به وجود آمده یا اینکه یک جریان برنامه ریزی شده است، از مسائلی است که در این اثر به آن پرداخته شده است.

به نقل از کتاب حاضر: شیطان از روی تکبر در برابر آدم سجده نکرد و به این خاطر تمام جاه و جلال خویش را در محضر خداوند از دست داد از این رو کینه ی انسان را به دل گرفت و به خاطر احساس حقارت در برابر انسان تصمیم گرفت تا ماجرای سجده را بر عکس کند و فرزندان آدم را به پرستش خویش وا دارد. واقعیت این است که شیطان تا حدودی موفق بوده و از حادثه رانده شدن حضرت آدم از بهشت تا کنون موفقیت هایی را به دست آورده است به طوری که در فرهنگ های مختلف و دوره های گوناگون تاریخ حتی آشکارا مورد پرستش قرار گرفته است.

در قسمتی از کتاب می خوانیم: باور به اینکه شر و شیطان مستقلاً منشأ قدرت و اثر در عالم هستند، به باورهای ثنوی و دوگانه گرایی در الوهیت و ربوبیت انجامید و در دوره هایی از تاریخ، گروهی از مردم گمان کردند که با نیایش خدای خیر و رحمت به تنهایی منافع شان تأمین نمی شود و لازم است که نیروهای شر را هم ستایش کنند و برای تعظیم و تجلیل شیطان نیز برنامه ها و آیین هایی داشته باشند تا از اراده ی شوم شیطانی در امان بمانند از این رو به اعمال شیطانی دست می زدند و آیین هایی شیطانی نظیر قربانی کردن انسان را به منظور جلب رضایت شیطان انجام می دادند.یکی از موضوعاتی که در این اثر به عنوان مسئله مطرح شده است علل گرایش به شیطان پرستی است.

از نگاه نگارنده فرد انسانی در اعماق وجود خود یک تجربه ی معنوی نهفته دارد، تجربه ای که روح ما قبل از همراه شدن با جسم و تولد در این دنیای مادی به دست آورده است همه ما با تمام وجود، کمال مطلق و پروردگار و آفریننده ی خویش را شناخته و با صفات نیکوی او آشنا شده ایم. با مشاهده ی جلوه ها و صفات لطیف و رحمت و حسن و جمال، عشق بی کران را چشیده و با درک جلوه های عظمت و جلال و جبروت و قهاریت، خوف و خشیت را تجربه کرده ایم. اکنون که در این جهان فرودست از مشاهده ی آن حسن و جمال و جلال و جبروت دور افتاده ایم به سوی آن کمال بی کران گرایش داریم.

در بخش دیگری از كتاب به اسباب و وسیله های جذاب مروجان شیطان پرستی اشاره شده است.بنابر قول نگارنده کتاب حاضر، یکی از فراگیر ترین و آشکارترین علل گرایش به شیطان پرستی موسیقی متال است. برای درک نقش موسیقی متال در جنبش شیطان گرایی لازم است کمی به عقب بر گردیم و از شرایط بعد از جنگ جهانی دوم آغاز کنیم. در جنگ جهانی دوم نظام اجتماعی و اوضاع روانی مردم بسیار آشفته بود. برای استفاده از این وضع مجموعه مطالعاتی به نام عصر اکواریوس به سفارش مؤسسه تاویستاک، از طرف مؤسسات مرتبط با آن و به سرپرستی «ویلیس هارمون» آغاز شد.عصر اکواریوس شرایطی را ایجاد می کرد که سازمان های سری، خواهان تشکیل امپراطوری جهانی می توانستند آرزوهای خود را محقق کنند. این پژوهش ها برای کاربردی کردن این فرضیه انجام شد که در وضعیت آشوب ناک و بحرانی می توان هر ایده و تصمیمی را بر مردم تحمیل کرد. بنابر این آرامش بعد از جنگ برای سلطه گران بسیار خطرناک بود و مردم را به تصمیم مستقلی می رساند. تصمیمی خارج از چارچوب های القا شده از سوی نظام سلطه جهانی، زیرا مردم در وضعیت بحرانی، کمتر فرصت فکر کردن دارند و بیشتر به راه نجات می اندیشند...

طرح این مسأله که لذت بردن از زندگی که مورد تأکید شیطان پرستی است چه اشکالی دارد و همچنین راه جلوگیری از نفوذ شیطان پرستی در میان جوانان چیست و آیا کسی که شیطان پرست می شود مرتد است؟. در بخش های دیگری از کتاب حاضر عنوان شده است: از دیدگاه شیطان گرایی لذت در ارضای خواسته های نفسانی است به ویژه پس از «کرولی» که شیطان گرایی را به نفس پرستی و لذت طلبی تفسیر کرد و به طور شگفت انگیزی در این باره تئوری پردازی و آیین سازی کرد. اما از دیدگاه اسلام، لذت نتیجه و پیامد ارضای نیازهاست و نیازها در جایی وجود دارند که نقصی وجود دارد و با برطرف کردن آن، کمال ایجاد می شود پاسخ دادن به نیازها لذت را به دنبال می آورد و لذت بردن نشانه ی دست یابی به کمال است به همین دلیل لذت بسیار مقدس است و ویژگی آشکار کمال یابی و گذر از نقص ها، افزایش و پایداری لذت هاست. البته ایندر شرایطی است که احساس نیازها واقعی باشد نه دروغین و توهمی از ناحیه شیطان و هوای نفس. همچنین نویسنده معتقد است: شیطان پرستی اساس خود را بر هیجان قرار داده است. اگر بر اساس معارف اسلامی برنامه ها و الگو هایی برای آزاد کردن هیجانات وجود داشته باشد دیگر زمینه ای برای گرایش به جنبش های شیطانی باقی نمی ماند. ما می توانیم در مناسبت های مذهبی دهه هایی را برای شادی تعریف کنیم. همچنین می توانیم آموزش دین را از جنبه های فکری و بینش محض تا حدودی به سمت ابعاد احساسی و هیجانی ببریم تا جنبه های مختلف وجود انسان را سیراب سازد، اگر چه نباید هیچ گاه دین را صرفاً به برنامه ای برای سامان دهی به احساسات و هیجانات محدود کرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

کتاب چیستی، چرایی، چگونگی غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت

کتاب چیستی، چرایی، چگونگی غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت

نگاهی تطبیقی به مسأله غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت
کتاب نگاهی به طنزپردازی در سینما - نقد سینما

کتاب نگاهی به طنزپردازی در سینما - نقد سینما

مؤلف در اين کتاب به نقد و بررسي فيلم «ورود آقايان ممنوع» آخرين اثر سينمايي رامبد جوان مي‌پردازد.
کتاب نقش ترمه بر پاره های مه - نقد سینما

کتاب نقش ترمه بر پاره های مه - نقد سینما

نگاهی به کارنامه فیلم سازی اصغر فرهادی
التذکره (از ابن معصوم)

التذکره (از ابن معصوم)

پر بازدیدترین ها

کتاب تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان در فتوحات اسلامی

کتاب تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان در فتوحات اسلامی

پاسخ به برخي از شبهات تاريخي در زمينه روابط ايران و اعراب در طول تاريخ و كيفيت تعامل اعراب مسلمان و ايرانيان در فتوحات اسلامي و بعد از آن است.
کتاب شخصیت متعالی و سلامت روانی در پرتو خداآگاهی

کتاب شخصیت متعالی و سلامت روانی در پرتو خداآگاهی

دین‌داری و معنویت خواهی چگونه سلامت روانی ما را تأمین می‌کند؟ سازوکار و نحوه اثر آن چگونه است؟ آیا اثر مذهب صرفاً به نیروهای متافیزیکی آن وابسته است؟...
کتاب نقد فمینیسم از منظر نویسندگان غرب

کتاب نقد فمینیسم از منظر نویسندگان غرب

کتاب «نقد فمینیسم از منظر نویسندگان غرب» مجموعه مقالاتی است که در فضای جامعه غرب در انتقاد از ابعاد نظری و عملی فمینیسم نگاشته شده است.
سلسله کتب موسوعه كلمات الرسول الاعظم (ص) ⠕ جلدي)

سلسله کتب موسوعه كلمات الرسول الاعظم (ص) (15 جلدي)

پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله) روح همه انبياء اولياء و شهدا بوده و جان اين جهان است. شريعت او كامل ترين و جامع ترين شريعت ها و در بردارندة همة جنبه هاي فردي و اجتماعي آنان مي باشد، از اين رو چون خود، اعظم رسولان است شريعت او نيز اعظم شرايع است و سيره هاي رفتاري و سلوك هاي فردي و اجتماعي او آيينة تمام نماي انبياي الهي است و سخنان او پيام رسان عظيم ترين مفاهيم الهي و راهنماي كمال و سعادت براي انسان ها است؛ فهم سخنانش انسان ها را از ظلمت ها جهل به نور هدايت مي كشاند و فرموده هايش با فطرت انسان ها هموار بوده و به دل و جان آنها روح عبوديت و ذكر حق القا مي كند.
کتاب گلشن ابرار - جلد سوم

کتاب گلشن ابرار - جلد سوم

مجموعه گلشن ابرار خلاصه ای از زندگی و شرح حال علمای اسلام است که اثری است که در چندین جلد توسط جمعی از پژوهشگرن حوزۀ علمیۀ قم زیرنظر پژوهشکدۀ باقرالعلوم (علیه السّلام) تألیف شده است.
Powered by TayaCMS