دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آثار عجيب انفاق مال

No image
آثار عجيب انفاق مال

انفاق از جمله مواردي است كه خداوند جاي آن را خيلي سريع براي انسان پر مي‌كند و انفاق كردن هچون دانه‌اي است كه وقتي انسان آن را مي‌كارد 70 برابرش را برداشت مي‌كند. انسان هنگامي كه مي‌تواند بايد از آن مالي كه برايش مانده انفاق كند و اين انفاق كردن به نوعي شكر نعمت الهي محسوب مي‌شود.

خداوند در آيه 39 سوره سباء مي‌فرمايد: هرچه انفاق كنيد خدا عوض آن را به شما خواهد داد و او بهترين روزي‌دهندگان است. پيامبر (ص) مي‌فرمايند: ندا دهنده‌اي - هر شب - چنين ندا مي‌دهد: خدمايا به انفاق‌كننده عوض ده! و منادي ديگري چنين: خدايا مال بخيل را تلف كن! امام علي(ع) مي‌فرمايند: شكرگزار (نعمت خدا) نخواهد بود، مگر آن‌كس كه دست‌دهنده داشته باشد. خداوند در سوره بقره آيه 272 مي‌فرمايد: هر مالي انفاق كنيد، براي خود كرده‌ايد. امام علی(ع) مي‌فرمايند: مال‌داري كه انفاق نكند، مال نداشته است (و هرچه بوده وزر و وبال بوده است) . پيامبر(ص) مي‌فرمايند: هر كس زكات مالش را بدهد، شر مال از او دور شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

چگونه خود را از گمراهی نگه داریم؟

چگونه خود را از گمراهی نگه داریم؟

انسان به طور طبیعی گرایش به کمال و امور کمالی دارد و لذا عشق به زیبایی‌ها و بیزاری از کاستی‌ها و زشتی‌ها در وجود انسان نهادینه شده است.
علم آموزی و تأمین رزق و روزی (پرسش و پاسخ؟)

علم آموزی و تأمین رزق و روزی (پرسش و پاسخ؟)

پرسش: بر اساس آموزه‌های وحیانی چگونه علم آموزی موجبات از بین رفتن فقر و تنگدستی را فراهم آورده و مستوجب تضمین رزق و روزی انسان می‌گردد؟ لطفاً به نحو اجمال پاسخ دهید.
بخل و آثار زیانبار آن

بخل و آثار زیانبار آن

برخی از رفتارهای اجتماعی بیانگر بینش و نگرش افراد است.
انسان از خاک تا افلاک

انسان از خاک تا افلاک

انسان موجودی مرکب است ولی آنچه هویت انسانی را معنا می‌بخشد، بخش معنوی و روحانی اوست که جایگاه خلافت الهی را به همین سبب کسب کرده است؛ زیرا خداوند پس از آنکه در کالبد خاکی انسان روح خویش را دمید و همه صفات خویش را در انسان با تعلیم اسمایی به ودیعت گذاشت، آنگاه بود که فرمان سجده را صادر کرد و از همه ما سوی الله خواست تا بر انسان سجده کنند.
بی احترامی به بهانه رفاقت!

بی احترامی به بهانه رفاقت!

با توجه به اینکه انسان موجودی اجتماعی است و برای ارائه حیات خویش نیاز به ارتباطات در جامعه دارد.

پر بازدیدترین ها

عالم مرگ از نگاه قرآن

عالم مرگ از نگاه قرآن

مرگ حالتی در موجودات است که از مقامی به مقام دیگر در می‌آیند.
فضیلت دعا برای امام زمان (عج)

فضیلت دعا برای امام زمان (عج)

دعاها و زیارات وارده درباره حضرت مهدی(عج) در بین شیعیان بسیار مهم تلقی شده و مردم بسیار به آن دعاها و زیارات می‌پردازند.
مال حرام و آثار حرامخواری

مال حرام و آثار حرامخواری

مال حرام به سبب آنکه تاثیر شگرف منفی در زندگی بشر دارد، یکی از مباحث مهم در فقه زندگی است.
فسق چیست، فاسق کیست؟

فسق چیست، فاسق کیست؟

در جامعه اسلامی، عناوینی چون کافر، مومن، فاسق، فاجر و منافق، موجبات نوعی از دسته بندی اجتماعی را فراهم می‌سازد؛
روایتی بر سرودن شعر علی ای همای رحمت

روایتی بر سرودن شعر علی ای همای رحمت

آیت الله العظمی مرعشی نجفی بارها می فرمودند شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیای خدا را در خواب ببینم . آن شب در عالم خواب , دیدم که در زاویه مسجد کوفه نشسته ام و وجود مبارک مولا امیرالمومنین (علیه السلام) با جمعی حضور دارند .
Powered by TayaCMS