دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اصلاح تکبر ورزی

اگر در صدد اصلاح نفس برآمدی ، طریق عملی آن نیز با قدری مواظبت ، سهل و آسان است . و در این طریق با همت مردانه و حریت فکر و بلندی نظر، به هیچ مخاطره ، تصادف نمی کنی .
اصلاح تکبر ورزی
اصلاح تکبر ورزی

نویسنده : حضرت امام خمینی (ره)

اگر در صدد اصلاح نفس برآمدی ، طریق عملی آن نیز با قدری مواظبت ، سهل و آسان است . و در این طریق با همت مردانه و حریت فکر و بلندی نظر، به هیچ مخاطره ، تصادف نمی کنی . تنها راه غلبه به نفس اماره و شیطان و راه نجات برخلاف میل آنها رفتار کردن است .هیچ راهی بهتر برای سرکوبی نفس ، از اتصاف به صفت متواضعین ، و رفتار کردن مطابق رفتار و سیره آنها نیست . در هر مرتبه از تکبر که هستی و اهل هر رشته علمی و عملی و غیر آن که هستی برخلاف میل نفسانی چندی عمل کن ، با تنبهات عملی و تفکر در نتایج دنیایی و آخرتی ، امید است راه ، آسان و سهل شده ، نتیجه مطلوبه بگیری . اگر نفس از تو تمنا کرد که صدر مجلس را اشغال کن و تقدم بر همقطار خود پیدا کن ، تو برخلاف میل آن رفتار کن . اگر تاءنف[1] می کند از مجالست با فقرا و مساکین ، تو دماغ (او) را به خاک مالیده ، با فقرا مجالست کن ، هم غذا شو، همسفر شو، مزاح (کن ) ممکن است ، نفس از راه بحث با تو پیش آید و بگوید تو دارای مقامی ، باید مقام خود را برای ترویج شریعت حفظ کنی ، با فقرا نشستن ، وقع [2] تو را از قلوب می برد. مزاح با زیردستان ، تو را کم وزن میکند. پایین نشستن در مجالس ، تو را از مقام تو کاسته میکند، آنوقت خوب نمی توانی ، به وظیفه شرعی خود اقدام کنی . بدان تمام اینها دام های شیطان و مکائد نفس است .رسول اکرم صلی الله علیه وآله موقعیتش در دنیا از حیث ریاست از تو بیشتر بود و سیره اش آن بود که دیدی ... باید وارد مجاهده با قصد خالص شد. البته آن وقت نفس ‍ اصلاح می شود. تمام صفات نفسانیه قابل اصلاح و آسان می شود. عمده به فکر تصفیه و صلاح افتادن است و از خواب بیدار شدن است . منزل اول انسانیت ((یقظه )) [3]است و آن بیدار شدن از خواب غفلت و هشیار شدن از سکر[4]طبیعت است ، و فهمیدن این که انسان است .مرکوب این سفر پرخوف و خطر، و این راه تاریک و باریک و صراط احد از سیف و ادق از اشعر[5] همت مردانه است ...[6]

    منبع :
  • چهل حدیث حضرت امام خمینی (ره )،چاپ اول ، تابستان 1368، مرکز نشر فرهنگی رجاء ، لیتو گرافی وچاپ گلشن .
  • [1] -  دوستان را از دوستی با خود بیزار یافت
  • [2] - قدر و منزلت
  • [3] - بیداری ، اولین منزل از برای سالک الی الله
  • [4] - مستی
  • [5] - و باریکتر از مو
  • [6] - چهل حدیث ، ص 84 و 85

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

آدابی از عبودیت

آدابی از عبودیت

از آداب عبودیت این است که جز قدرت حق، قدرتی را نپذیرند و جز ثنای حق و آنکه از اولیاء حق است، ثنای کسی را نگویند.
فهم و دریافت زبان قرآن

فهم و دریافت زبان قرآن

من امیدوارم که ما این حجاب جحود را از قلب‌هایمان برداریم و از خدای تبارک و تعالی بخواهیم که ما را آشنا کند به لسان قزآن.
علت بعثت انبیاء

علت بعثت انبیاء

اگر برای هر علمی موضوعی است... علم همه انبیاء هم موضوعش انسان است ...
ترک علاقه به دنیا

ترک علاقه به دنیا

علائق را باید کم بکنید، علاقه‌ها باید کم بشود، طبیعتاً ماها از اینجا می‌رویم، علی ایّ حال چه علاقه قلبی به چیزی داشته باشیم یا نداشته باشیم فرقی به حال ما نمی‌کند.
دعا روح عبودیت

دعا روح عبودیت

اینهایی که از کتب ادعیه انتقاد می‌کنند برای این است که نمی‌دانند، جاهل‌انند، بیچاره‌اند که این کتب ادعیه چطور انسان را می‌سازد، این دعاهایی که از ائمه ما وارد شده است مثل کمیل، مناجات شعبانیه، دعای حضرت سیدالشهداء(ع) و دعای«سمات» اینها چه جور انسان را درست می‌کنند...

پر بازدیدترین ها

افراط و تفریط قوه شهوت

افراط و تفریط قوه شهوت

افراط در قوه شهوت عبارت از آن است که عقل انسان مقهور شهوت شده و همّت مرد مصروف تمتّع از زنان و کنیزان گردد و از پیمودن راه آخرت محروم شود.
No image

اسیر شهوت

آنهایی که بنده دنیا و شهوت خویش اند، و طوق بندگی هوای نفس را در گردن نهادند، بندگی از هر کسی که دنیا را پیش او سراغ دارند یا احتمال می دهند، می کنند و خاضع او می شوند و اگر در ظاهر زبان منیت و عفت نفس گشایند، تدلیس محض است و اعمال آنها و اقوال آنها، این کلام را تکذیب کنند.
یا علی، آوائی بهشتی

یا علی، آوائی بهشتی

حلقه درب بهشت از یاقوت سرخ است که بر صفحه های طلا نواخته می شود. هنگامی که حلقه برآن صفحه بکوبد، صدا کند و بگوید :« یاعلی »
کینه توزی

کینه توزی

با نیکى، بدى را دفع کن، تا دشمنان سرسخت همچون دوستان، گرم و صمیمى شوند.
آسایش جان و تن

آسایش جان و تن

آن که طالب آسایش جان و تن است باید شکیبا و بردبار باشد ، در دوستی و داد و ستد با مردم کژی و کاستی و فریبکاری نکند .
Powered by TayaCMS