دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

کینه توزی

با نیکى، بدى را دفع کن، تا دشمنان سرسخت همچون دوستان، گرم و صمیمى شوند.
کینه توزی
کینه توزی

این آیه از قرآن« ادْفَعْ بِالَّتى‌ هِىَ احْسَنُ فَاذَا الَّذِى بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَداوَةٌ کَانَّهُ وَلِىُّ حَمیْمٌ »[1]طریقه بسیار مؤثّر و مهمّى را براى پایان دادن به کینه‌توزیها و عداوتها، ارائه مى‌دهد و نقش اخلاق را در برچیدن نفرتها و کینه‌ها روشن مى‌سازد، مى‌فرماید: «با نیکى، بدى را دفع کن، تا دشمنان سرسخت همچون دوستان، گرم و صمیمى شوند.»

سپس مى‌افزاید: این کار کار همه کس نیست، و این بزرگوارى وسعه صدر، از هر کس‌ برنمى‌آید، «تنها کسانى به این مرحله مى‌رسند که داراى صبر و استقامتند، و تنها کسانى به این فضیلت اخلاقى نائل مى‌شوند، که بهره عظیمى از ایمان و تقوا دارند!» « وَمایُلَقَّها الَّا الَّذینَ صَبَرُوا وَمایُلَقَّها الَّا ذُوحَظٍّ عَظیْمٍ »[2]

همیشه یکى از مشکلات بزرگ جوامع بشرى، انباشته شدن کینه‌ها و نفرتها بوده که وقتى به اوج خود برسد، آتش جنگها از آن زبانه مى‌کشد و همه چیز را در کام خود فرو مى‌برد و خاکستر مى‌کند.

حال اگر با روش بالا (دفع بدى با نیکى) با آن برخورد شود، کینه‌ها، همچون برف در تابستان، بزودى ذوب مى‌شود و از میان مى‌رود، و جوامع بشرى را از خطر بسیارى از جنگها مصون مى‌دارد، از جنایات مى‌کاهد و راه را براى همکارى عمومى هموار مى‌سازد.

ولى همان گونه که قرآن مى‌گوید، این کار کار همه کس نیست و بهره عظیمى از ایمان و تقوا و تربیت اخلاقى لازم دارد.

بدیهى است اگر خشونت با خشونت پاسخ گفته شود، و سیّئه با سیّئه دفع گردد، خشونتها به صورت تصاعدى بالا مى‌گیرد، و روز به روز دامنه آن گسترده‌تر مى‌شود و مایه بدبختیهاى عظیمى در سطح جامعه بشرى مى‌گردد!

    پی نوشت:
  • [1] .سوره فصلت آیه 34
  • [2] .سوره فصلت آیه 35

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

آدابی از عبودیت

آدابی از عبودیت

از آداب عبودیت این است که جز قدرت حق، قدرتی را نپذیرند و جز ثنای حق و آنکه از اولیاء حق است، ثنای کسی را نگویند.
فهم و دریافت زبان قرآن

فهم و دریافت زبان قرآن

من امیدوارم که ما این حجاب جحود را از قلب‌هایمان برداریم و از خدای تبارک و تعالی بخواهیم که ما را آشنا کند به لسان قزآن.
علت بعثت انبیاء

علت بعثت انبیاء

اگر برای هر علمی موضوعی است... علم همه انبیاء هم موضوعش انسان است ...
ترک علاقه به دنیا

ترک علاقه به دنیا

علائق را باید کم بکنید، علاقه‌ها باید کم بشود، طبیعتاً ماها از اینجا می‌رویم، علی ایّ حال چه علاقه قلبی به چیزی داشته باشیم یا نداشته باشیم فرقی به حال ما نمی‌کند.
دعا روح عبودیت

دعا روح عبودیت

اینهایی که از کتب ادعیه انتقاد می‌کنند برای این است که نمی‌دانند، جاهل‌انند، بیچاره‌اند که این کتب ادعیه چطور انسان را می‌سازد، این دعاهایی که از ائمه ما وارد شده است مثل کمیل، مناجات شعبانیه، دعای حضرت سیدالشهداء(ع) و دعای«سمات» اینها چه جور انسان را درست می‌کنند...

پر بازدیدترین ها

No image

اسیر شهوت

آنهایی که بنده دنیا و شهوت خویش اند، و طوق بندگی هوای نفس را در گردن نهادند، بندگی از هر کسی که دنیا را پیش او سراغ دارند یا احتمال می دهند، می کنند و خاضع او می شوند و اگر در ظاهر زبان منیت و عفت نفس گشایند، تدلیس محض است و اعمال آنها و اقوال آنها، این کلام را تکذیب کنند.
کینه توزی

کینه توزی

با نیکى، بدى را دفع کن، تا دشمنان سرسخت همچون دوستان، گرم و صمیمى شوند.
یا علی، آوائی بهشتی

یا علی، آوائی بهشتی

حلقه درب بهشت از یاقوت سرخ است که بر صفحه های طلا نواخته می شود. هنگامی که حلقه برآن صفحه بکوبد، صدا کند و بگوید :« یاعلی »
پند

پند

تاریخ پر است از درس‌هاى عبرت، پر است از پندها و موعظه‌ها، سرانجام مظالم، ستم‌ها، اختلافات و پراکندگى‌ها، رکودها و تحجّرها، بى‌خبرى‌ها از وضع محیط و زمان، همه در آیینه تاریخ منعکس است.
همه چیز از دعاست-2

همه چیز از دعاست-2

دعا سیر شهودى و کشف وجودى اهل کمال و تنها رابطه انسان با خداى متعال است .
Powered by TayaCMS