دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

پند و اندرز

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

غذای روح

غذای روح

عجب دارم از آنها که به غذاى جسم خود مى‌اندیشند؛ امّا به غذاى روح خود نمى‌اندیشند، خوراک ناراحت کننده از شکم دور مى‌دارند؛ امّا قلب خود را با مطالب هلاکت‌زا آکنده مى‌کنند.
رابطه شناخت خود با خداوند

رابطه شناخت خود با خداوند

ما اسیران نفس و شهوت ، خدا برای خرما می خواهیم و دوست مطلق را فدای لذت نفسانیه می‌کنیم و این از بزرگترین خطاها است که اگر دل ما حظی از معرفت داشت و جلوه (ی ) از محبت در آن حاصل بود، باید از خجلت بمیریم و سر شرمساری را تا قیامت به زیر افکنیم آنان اگر چیزی بخواهند، چون کرامت دوست است ، می خواهند..
پیمانه  تدبر

پیمانه تدبر

اصلاح وضع زندگى و معاشرت با پیمانه‌اى انجام مى‌شود که دو سوّم آن هوشیارى است و یک سوّم آن بى‌اعتنایى و تغافل!
اندیشه

اندیشه

آگاه باشید: دانشى که در آن اندیشه نیست سودى ندارد! آگاه باشید: تلاوت قرآن که در آن تدبّر نباشد نفعى ندارد! آگاه باشید: عبادتى که در آن تفکّر نیست بى‌اثر است!
غفلت از جهنم

غفلت از جهنم

در کافی شریف از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است که : «در جهنم وادی (ای ) است از برای متکبران که آن را سقر گویند. به خدای تعالی شکایت کرد از شدت حرارت خود و خواهش کرد که اذن دهد که تنفس کند. پس نفس کشید و جهنم از آن محترق شد»

پر بازدیدترین ها

No image

کینه توزی

No image

علت بعثت انبیاء

No image

اهمیت اخلاق

اخلاص درعمل

اخلاص درعمل

علاج و کل العلاج در این است که انسان که می خواهد عملش الهی باشد وارد هر علمی که شد مجاهده کند و با هر ریاضت و جدیتی شده قصد خود را تلخیص کند. سرمایه نجات و سرچشمه فیوضات ، تخلیص نیت و نیت خالص است.
No image

آدابی از عبودیت

Powered by TayaCMS