دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اخلاق

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

مدارا، کلید رستگاری

مدارا، کلید رستگاری

آنچه ذیلا بیان می‌شود بخشی از مواعظ و نصایح پیامبر اکرم (ص) به ابوذر غفاری است: «یا اباذر من لم یات یوم القیامه بثلاث فقد خسر. قلت: و ما الثلاث؟ فذاک ابی و امی.
کرامت بنی آدم

کرامت بنی آدم

احترام و گرامی داشتن انسان‌ها از نهاد و بنیان آفرینش به وجود آمده است، خداوند با خلقت انسان‌ها و قرار دادن آنها در زمین به عنوان خلیفه و جانشین خود، در واقع آنان را گرامی داشته و مورد احترام قرار داده است.
عذرخواهی جسارت می خواهد

عذرخواهی جسارت می خواهد

فرهنگ عذرخواهی کردن در روند متعارف خود نشان دهنده نوعی استحکام اخلاقی، انسانی و مسئله ای بنیادین است به نحوی که باید پذیرفت آنان که در پی اشتباه عذرخواهی می‌کنند انسان‌های با جسارتی هستند.
روز حسرت و زیان

روز حسرت و زیان

یکی از اسامی روز قیامت «بوم التغابن» است: «یوم یجمعکم لیوم الجمع ذلک یوم التغابن؛ روزی که همه شما را در محشر گرد آورد، آن روز، روز مغبونی است»(تغابن: 9).
حکمت تذکر امتحانات الهی

حکمت تذکر امتحانات الهی

درهمین خطبه در رابطه با امتحان می‌فرماید: «... و تدبروا احوال الماضین من المومنین قبلکم»؛ تاریخچه مومنین قبل از خودتان را مطالعه کنید.

پر بازدیدترین ها

No image

چشم پوشی و گذشت

رابطه علم و عمل

رابطه علم و عمل

علم و دانش بشری زمانی برای جامعه و مردم سودمند و مفید است که با عمل و اجرا همراه گردد یعنی عالم به علم و دانسته‌های خود عمل کرده و آن را با اشتیاق به دیگران نیز بیاموزد.
No image

شرح صدر علاّمه

Powered by TayaCMS