دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

عاشورا و انتظار

عاشورا و انتظار
عاشورا و انتظار

کلمات کلیدی :عاشورا، امام زمان، آخر الزمان

نویسنده :محمد هادی همایون

عاشورا و انتظار

اتفاقاتی در جهان می افتد که به نظر می رسد که خیلی شبیه به شرایطی است که به ما گفته اند در نزدیک به ظهور روی میدهد.
نزدیک ده هزار روایت در مورد آخرالزمان و وجود مبارک حضرت داریم. اگر قرار بود، ما این‌ها را هیچ‌ کاری نکنیم؛ اگر قرار باشد، به موضوع آخرالزمان و نشانه‌های ظهور توجه نکنیم تا بماند به زمان ظهور، در زمان ظهور که دیگر نشانه‌های ظهور قائدتاً نباید خیلی کاربردی داشته باشد. پس هرچه در این نشانه‌های ظهور هست مربوط به همین دوران انتظاری است که ماداریم می‌گذرانیم.
ما باید فعالانه به سمت ظهور برویم. اسم این رویکرد را بنده "رویکرد استراتژیک به موضوع مهدویت" می‌گذارم. یعنی آن چیزی که به عنوان ترسیم شرایط نزدیک به ظهور و نشانه‌‌های ظهور گفته شده، در واقع نسخه‌ای است که برای من و شما در دوران سرد و تاریک انتظار پیچیده شده. ما باید به آن سمت حرکت کنیم. دارند برای ما ترسیم می‌کنند بسیاری از شرایط جهان آن روز را و واقعیات تاریخی که اگر ما به آن پی ببریم به کار ما می‌آید و این که بارمان را به آن سمت ببنیدیم و به آن سمت حرکت کنیم.
شما می‌بینید در زیارت عاشورا در دو جا موضوع ظهور و امام‌زمان ذکر می‌شود. و این که ما داریم سیدالشهدا را زیارت می‌کنیم ولی حواسمان هست که آن‌جا باید خودمان را برای قیام آماده کنیم. در زیارت‌های دیگر هم همین‌گونه هست هرجا نام مبارک سیدالشهدا هست، هرجا ما به بهانه‌ سیدالشهدا وارد یک عمل عبادی می شویم، می‌بینیم در کنارش موضوع ظهور و آخرالزمان کاملاً روشن ذکر شده. از آن طرف در بحث آخرالزمان و قیام در روایات قیام سیدالشهدا خیلی روشن به چشم می‌خورد. شعار اصلی یاوران حضرت در مسجدالحرام یالثارات الحسین است. اصلا بنایشان بر انتقام‌گیری ازخون سیدالشهدااست.
موضوع آخرالزمان یک موضوع جهانی است. جهان قرار است متحول شود.


�و رأیت الناس یدخلون فی دین الله افواجا�

شان نزول اصلی این، مال آخرالزمان است. مردم فوج فوج وارد دین خدا می‌شوند. این چیزی که به ما گفتند همه‌اش جنگ است شاید یک نگاه یهودی صهیونیستی مربوط به آرماگدون باشد که فکر می‌کنیم همه دنیا وارد جنگی می‌شودکه همه کشته می‌شوند.
روایات حداقل به سه نوع سفیانی اشاره می‌کند. اعتقاد بنده این است که این یک شخص نیست یک جریان است. یک نحله، مذهب، باند مافیایی است.درروایات داریم سفیانی ازنسل بنی‌امیه است.
می‌خواهم عرض کنم آمریکا از اساس یهودی زاده شد و به تعبیر دقیق‌تر صهیونیستی. جنگ جهانی اول نتیجه‌اش چه می‌شود؟ دو اتفاق مهم می‌افتد.
1. آخرین بقایای تمدن اسلامی در قالب حکومت عثمانی از بین می‌رود و کشورهای اسلامی تجزیه می‌شوند. همین کشورهایی که الان به اسم عراق و اردن و عربستان داریم، نتیجه‌ی جنگ جهانی اول است.
2. یهودی‌هایی که در سرزمین‌های جهان پراکنده بودند، به سمت یک نقطه‌ی مشخص که چهارراه جهان بود حرکت کردند. و شاید استراتژیک‌ترین نقطه جهان است به نام فلسطین. بعد از جنگ جهانی اول در حالی که سربازان جنگ جهانی اول پیر نشده‌اند. آتش جنگ جهانی دوم را این دفعه خیلی روشن‌تر شعله‌ور می‌کنند و به این جنگ دامن می‌زنند. نتیجه‌ آن چه می‌شود؟ آن یهودیانی که کوچ داده شده بودند به منطقه فلسطین کشور اسرائیل راتاسیس کردند.
عاشورا مهمترین اتفاقی است که در تاریخ بشر افتاده است، به تعبیر دقیقی، هر آن چیزی که قبل از عاشورا اتفاق افتاده مقدمة عاشورا است، و هر آنچه که بعد از عاشورا اتفاق افتاده، نتیجة عاشورا هست. حتی موضوع ظهور.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

عید غدیر در سیره اهل بیت(ع)

عید غدیر در سیره اهل بیت(ع)

غدیر، تنها نه به عنوان «روزى تاریخى» ، بلکه به عنوان یک «عید اسلامى» مطرح است. عید بودن آن نیز، مراسم و سنتهاى خاصى را مى‌طلبد و نه تنها باید آن را عید دانست، بلکه باید آن را عید گرفت و به شادمانى پرداخت و به عنوان تعظیم شعائر دینى، آن را بزرگ داشت و برشکوه آن افزود، تا ارزشهاى نهفته در این روز عظیم، همواره زنده بماند و سیره معصومین (علیهم السلام)احیاگردد.
No image

شیعه در نگاه وهابیان

پر بازدیدترین ها

وفات حضرت معصومه (س)

وفات حضرت معصومه (س)

No image

نقش یهود در وقایع تاریخ اسلام

یهود برای تأثیر گذاری بر تاریخ، تلاش فراوان کرده و هزینه‌های هنگفتی را برای این کار و تحریف تاریخ صرف کرده است. ایجاد سیستمی برای حذف و سانسور کتاب‌ها و نوشتارهای ضدیهودی، از این جمله است. این مقاله کوششی است در جهت یافتن سرنخ های تکاپوی برخی از یهودی زادگان مسلمان نما، در صدر اسلام...
عید غدیر در سیره اهل بیت(ع)

عید غدیر در سیره اهل بیت(ع)

غدیر، تنها نه به عنوان «روزى تاریخى» ، بلکه به عنوان یک «عید اسلامى» مطرح است. عید بودن آن نیز، مراسم و سنتهاى خاصى را مى‌طلبد و نه تنها باید آن را عید دانست، بلکه باید آن را عید گرفت و به شادمانى پرداخت و به عنوان تعظیم شعائر دینى، آن را بزرگ داشت و برشکوه آن افزود، تا ارزشهاى نهفته در این روز عظیم، همواره زنده بماند و سیره معصومین (علیهم السلام)احیاگردد.
No image

جغرافیاى‌ تاریخى‌ داستان‌ حضرت‌ لوط ‌(ع)‌

این‌ مقاله‌ درباره‌ مبعوث‌ شدن‌ حضرت‌ لوط‌(ع)‌ به‌ پیامبرى‌ قوم‌ شهر سدوم‌، و مسیر مهاجرت‌ آن‌حضرت‌، و اقوال‌ گوناگون‌ در این‌ باره‌، به‌ انضمام‌ ماجراى‌ نقل‌ شده‌ در قرآن‌ کریم‌ و مقایسة‌ اجمالى‌ آن‌ باداستان‌ منقول‌ در کتب‌ عهدین‌ سخن‌ گفته‌ است‌... یکى‌ از پیامبران‌ الهى‌ که‌ ماجراى‌ او و قومش‌ به‌ تفصیل‌ در قرآن‌ کریم‌ بیان‌ شده‌، حضرت‌ لوط‌ (ع)‌ است‌که‌ به‌ گفتة‌ صاحب‌نظران‌، خویشاوندى‌ ایشان‌ با حضرت‌ ابراهیم‌(ع)‌ نیز قطعى‌ و مسجل‌ است‌. داستان‌حضرت‌ لوط ‌(ع)‌ با اختلاف‌ قابل‌ توجهى‌ در تورات‌ نیز به‌ چشم‌ مى‌خورد که‌ قطعات‌ زیادى‌ از آن‌ جعلى‌ ودور از شأن‌ این‌ پیامبر عظیم‌الشأن‌ است‌. این‌ مقاله‌ دربارة‌ مبعوث‌ شدن‌ حضرت‌ لوط‌ (ع)‌ به‌ پیامبرى‌ قوم‌ شهر سدوم‌، و مسیر مهاجرت‌ آن‌حضرت‌، و اقوال‌ گوناگون‌ در این‌ باره‌، به‌ انضمام‌ ماجراى‌ نقل‌ شده‌ در قرآن‌ کریم‌ و مقایسة‌ اجمالى‌ آن‌ باداستان‌ منقول‌ در کتب‌ عهدین‌ سخن‌ گفته‌ است‌.
Powered by TayaCMS