دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

بعثت دمیدن روح به جهان

در فرازی از گفتار علامه جوادی آملی می‌خوانیم: «رسول گرامی آن طوری که بعضی از بزرگان درباره شخصیت او سخن گفتند، به منزله جان این جهان است و این جهان نیز به منزله یک پیکر و یک موجود که دارای مجازی ادراکی و تحریکی واحد است».
No image
بعثت دمیدن روح به جهان انسان برای این که شایستگی دارا شدن روح انسانی پیدا بکند مراحل جماد و نبات و سپس حیوان بودن را طی کرد نه این یک مجسمه مادی بود بعد روح انسانی در او دمیده شد بلکه مراحل کمال را طی کرد و جاری ادراکی و اعضا و جوارح مورد لزوم برای انسانیت در او تامین شد و بعد روح انسانی در او دمیده شد.
«فاذا سوّیته و نفخت فیه من روحی فقعوا له ساجدین»(حجر/29)
با افاضه روح انسانی از سوی پروردگار انسان «احس‌ المخلوقین» شد. و تمام اعضا و مجاری ادراکی به فرمان او هستند و اگر ناقص و فلج باشند فرمان او را نمی‌فهمند و یا بر فرض فهم اطاعت نمی‌کنند.
وجود مبارک رسول گرامی (ص) نسبت به کل عالم همین‌طور است یعنی آسمانها، زمین، انبیاء و اولیا مراحل مختلف را طی کردند تا قابلیت بعثت پیامبر (ص) حاصل شد
«لقد من الله علی المؤمنین و بعث فیهم رسولا»
روح نبوی که به جهان داده شد، کل جهان یک واحد حقیقی شده و به کمال رسید و وجود مبارک رسول گرامی (ص) روح این عالم است از این رو از تمام این عالم یا خبر است و در کل عالم اثر دارد. و به همین وجه بزرگانی گفتند:
«انبیایی پیشین به برکت وجود مبارک رسول گرامی به آن مقامات رسیده‌اند»
«کنت نبیاً و آدم بین الماء و الطین»( بحارالانوار، ج 16، ص 402)
یا پیامبر (ص) فرمودند:
«اول کسی که در میثاق عمومی خداوند، بلی گفت من بودم.»
پس پیامبر اعظم (ص) می‌شود جان جانان روح همه انبیاء و اولیاء و شهدا و وجود مبارکش حیات کل جهان را تأمین می‌کند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

چگونه دعا و نیایش شفابخش‌اند؟

چگونه دعا و نیایش شفابخش‌اند؟

نیروى سحر آفرین ایمان تا چه اندازه در سلامتى روانى و جسمانى انسان مفید و اثربخش است؟
آرزوهای طولانی و شیطان

آرزوهای طولانی و شیطان

ابلیس (پدر شیطان‌ها) سخت ناراحت گردید. و بالای کوهی در مکه به نام «تور» رفت و ‌فریادش بلند شد و همه یارانش را به تشکیل انجمن خود دعوت نمود. همه یاران و ‌فرزندان شیطان‌ جمع شدند.
چهار بال اخلاق در قرآن

چهار بال اخلاق در قرآن

چهار کلمه‌ى فوق چهار مرحله‌ى رفتارى را نشان مى‌دهد که بر حسب اراده و تقوا و تسلط بر نفس، انسان مى‌تواند در برابر کسانى که به او بدى مى‌کنند، عکس العمل نشان دهد.
No image

تناسخ و معاد

No image

نماز و امنیت‌

پر بازدیدترین ها

No image

رابطه ایمان و عمل صالح

در آموزه های قرآنی ایمان و عمل صالح از چنان ارتباطی برخوردارند که فقدان هر یک، کارآیی و تأثیرگذاری دیگری را کم اهمیت و یا بی ارزش می کند. ایمان و عمل صالح دو بال پرواز بشر به مقام انسانیت و درک خلیفه اللهی و وصول به سرمنزل مقصود است. در آموزه های قرآنی، عمل صالح، بازتاب بیرونی ایمان واقعی است. هر کس به ایمان واقعی دست یافته باشد در منش و کنش خویش نیک کردار خواهد بود. این نوشتار تلاشی برای تبیین این همبستگی استوار میان ایمان و عمل صالح است...
No image

آثار استغفار و توبه

نامه امام زمان به شیخ مفید

نامه امام زمان به شیخ مفید

در کتاب «احتجاج» از شیخ موثق ابوعمر عامرى رحمة الله علیه روایت مى‌کند که گفت: ابن ابى غانم قزوینى و جماعتى از شیعیان درباره فرزند امام حسن عسکرى علیه السلام گفتگو نمودند. ابن ابى غانم مىگفت: حضرت رحلت فرمود و اولادى نداشت.....
چهار بال اخلاق در قرآن

چهار بال اخلاق در قرآن

چهار کلمه‌ى فوق چهار مرحله‌ى رفتارى را نشان مى‌دهد که بر حسب اراده و تقوا و تسلط بر نفس، انسان مى‌تواند در برابر کسانى که به او بدى مى‌کنند، عکس العمل نشان دهد.
No image

بهاییت

به گزارش آینده روشن به نقل از موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، این شماره طبق زمان‌بندی باید در فصل تابستان انتشار می‌یافت که این چنین نیز شد. اما شماره هفدهم ویژه‌نامه‌‌ای است با موضوع «بهاییت». مقاله اول «بهاییت، رژیم پهلوی و مواضع علما» نام دارد که به قلم حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان نگاشته شده. روحانیت شیعه با بهاییت، به عنوان...
Powered by TayaCMS