دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

محکم‌ترین دستگیره ایمان

“المومن اخ المومن کالجسد الواحد ان اشتکى شیئا منه وجد الم ذلک فى سائر جسده وارواحهما من روح واحد” مومن برادر مومن است به مانند جسدى واحد که اگر عضوى ازآن بیمار گردد درد والم آن رادر سایر اعضا آن مى‌یابد(بقیه اعضاى بدن هم دچار درد والم وناراحتى مى‌گردند) و روح ‌آن دو از یک روح واحد است...
No image
محکم‌ترین دستگیره ایمان
محکم‌ترین دستگیره ایمان حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلى‌اکبر حسینى امام صادق (ع)فرمودند: “المومن اخ المومن کالجسد الواحد ان اشتکى شیئا منه وجد الم ذلک فى سائر جسده وارواحهما من روح واحد” مومن برادر مومن است به مانند جسدى واحد که اگر عضوى ازآن بیمار گردد درد والم آن رادر سایر اعضا آن مى‌یابد(بقیه اعضاى بدن هم دچار درد والم وناراحتى مى‌گردند) و روح ‌آن دو از یک روح واحد است. در روایات معصومین علیه‌السلام ارتباط بین دو مومن آنقدر نزدیک است که گویى دوئیتى بین آنها وجود ندارد. بر این اساس مراوده و نزدیکى دو مومن بر اساس محبت فى الله از ارزشمندترین فضائل محسوب مى‌گردد. قرآن به مسئله اخوت وبرادری(اخوت فى الله) اهمیت مى‌دهد وطرفدار این موضوع نیست که انسان موحد درفردیت زندگى کند بر این اساس اگرانسان به خاطر خدا بندگان خدا رادوست نداشته باشد نقص تلقى مى‌شود. رسول خدا(ص) به اصحابشان فرمودند: در میان دستگیره‌هاى ایمان کدام یک محکم‌تر است ؟ یکى گفت: نماز، دیگرى گفت: روزه، سومى گفت: حج، چهارمى گفت: جهاد و...، حضرت فرمودند: تمام اینها دستگیره‌هاى محکمى هستند اما مقصود من چیز دیگرى است اصحاب عرض کردند یا رسول‌الله خودتان بفرمائید محکم‌ترین دستگیره ایمان چیست؟ حضرت فرمودند: “ الحب فى الله والبغض فى الله “ اینکه یکدیگر را به خاطر خدا دوست داشته باشید و یادشمن بدارید معیار بخش ایمان محبت است. باید یکدیگر را دوست بداریم دورى ازهم وخلوت گزیدن بى حساب آرامش نمى‌دهد بلکه پیغمبر (ص) فرمود: به درستى که مومن در کنارمومن آرامش مى‌یابد همان گونه که قلب شخصى تشنه به وسیله آبى خنک وگوارا آرام مى‌گیرد.
روزنامه رسالت

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پرسش و پاسخ چگونگی یاری کردن اهل بیت(ع) بخش اول

پرسش و پاسخ چگونگی یاری کردن اهل بیت(ع) بخش اول

در آموزه‌های اهل بیت(ع) به ویژه ائمه اطهار(ع) طلب یاری کردن توسط آن بزرگواران مطرح شده است.
پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
حکمت دعا از زبان مولانا

حکمت دعا از زبان مولانا

مولانا حقیقت حکمت را به زبان ساده و شعر بیان کرده است. از این رو باید سخنان بزرگانی چون مولانا را بخوانیم تا به راز قرآن پی ببریم.
«ماشاءالله» و «ان شاءالله» در فرهنگ قرآن

«ماشاءالله» و «ان شاءالله» در فرهنگ قرآن

قرآن کتاب زندگی است. آموزه‌های آن به گونه‌ای است که انسان به آسانی می‌تواند با بهره گیری از آن به کمال شایسته خویش دست یابد.
قتل انسان بی گناه- آثار اعمال در قرآنʇ)

قتل انسان بی گناه- آثار اعمال در قرآن(7)

در شش قسمت گذشته از سلسله مطالب «آثار اعمال در قرآن مجید» مباحث آثار: گناه، خودپسندی و غرور، مکر و حیله، خوردن مال حرام، دورویی و نفاق و ظلم و ستم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
روایتی بر سرودن شعر علی ای همای رحمت

روایتی بر سرودن شعر علی ای همای رحمت

آیت الله العظمی مرعشی نجفی بارها می فرمودند شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیای خدا را در خواب ببینم . آن شب در عالم خواب , دیدم که در زاویه مسجد کوفه نشسته ام و وجود مبارک مولا امیرالمومنین (علیه السلام) با جمعی حضور دارند .
Powered by TayaCMS