دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

نیمه شعبان همتای شب قدر

همان‌طور که شب و روز قدر نسبت به سایر ایام ماه پر برکت رمضان فضیلت دارد، شب و روز نیمۀ شعبان المعظم نیز به برکت بروز و ظهور عصارۀ آفرینش از خزانۀ غیب‌الهی، برجستگی خاص در میان سایر لیالی و ایام ماه پرعظمت شعبان پیدا کرده است.
No image
نیمه شعبان همتای شب قدر
نیمه شعبان و فضیلت شب و روز آن   صبح میلاد:  سحرگاه نیمه شعبان سال 255 هجری قمری با طلوع خورشید، وجود حضرت خاتم الأوصیاء و خاتم الأولیاء، قطب دایرۀ امکان، واسطۀ زمین و آسمان، حضرت بقیّة الله الأعظم (ارواح من سواه فداه) منوّر و با نسیم دل انگیز حضورش، عالم امکان عطرآگین گشت و بدین ترتیب زمینۀ تحقق وعدۀ خدای سبحان در پیروزی مستضعفان و امامت آنان فراهم شد. «و نرید أن نمنّ علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم أئمةً و نجعلهم الوارثین»(قصص/ 5) «ما مى‌خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روى زمین قرار دهیم!»   فضیلت نیمۀ شعبان: وقتی امام معصوم علیه‌السلام به دنیا می‌آید و به عبادت دیگر: انسان کاملی از مخزن غیب تنزّل پیدا می‌کند مانند آن است که قرآن کریم از مخزن غیب الهی تنزّل پیدا کند و چون قرآن و عترت دو ثقل ثقیل و وزنۀ نظام آفرینش هستند که از یکدیگر جدایی ندارند حکم هر یک همانند حکم دیگری است. از این رو اگر نزول قرآن لیلة القدر را پربرکت می‌کند، میلاد مبارک عصارۀ خلقت نیز نیمۀ شعبان را مبارک می‌گرداند چنان‌که همین جدایی ناپذیری سبب می‌شود که عظمت لیلة‌القدر و شب نیمۀ شعبان از یکدیگر جدایی ناپذیر باشند.  به این جهت در روایات می‌بینیم همان‌طور که شب و روز قدر نسبت به سایر لیالی و ایام شهر الله المبارک فضیلت پیدا کرده است شب و رزو نیمۀ شعبان المعظم نیز به برکت بروز و ظهور عصارۀ آفرینش از خزانۀ غیب‌الهی، برجستگی خاص در میان سایر لیالی و ایام شهر الرسالة و النبوة پیدا کرده است. لذا نه تنها دربارۀ شب قدر آمده است که در این شب دعای هیچ کس ردّ نمی‌شود مگر آن که عاقّ والدین، قاطع رحم، شارب الخمر باشد یا در قلبش عداوت مؤمن باشد بلکه از نبی اکرم صلی الله علیه وآله و امام صادق علیه‌السلام رسیده است که خدا در شب نیمۀ شعبان به اندازۀ موی گوسفندان قبیلۀ بنی کلب، بندگانش را می‌آمرزد. (بحارالانوار/ ج 94، ص 86) وقتی از خامس الحج، حضرت باقرالعلوم علیه‌السلام راجع به فضیلت شب نیمۀ شعبان سؤال شد. فرمودند: با فضیلت‌ترین شب بعد از لیلة القدر شب نیمۀ شعبان است و خدا در این شب فضل خود را بر بندگانش ارزانی می‌دارد و با منّ و کرم خود، آن‌ها را می‌آمرزد، پس برای قرب به خدای سبحان در این شب تلاش و کوشش کنید، خود خدا قسم یاد کرده است که هیچ سائلی را تا وقتی که أمر ناپسند و گناهی طلب نکند، محروم نگرداند.  آن‌گاه فرمود: این شب، شبی است که خدای سبحان برای ما اهل بیت قرار داده به إزای لیلة القدر که برای پیامبر اکرم صلی‌الله علیه‌وآله قرار داده است. (بحارالانوار/ ج 94، ص 85 و ج 96/ ص 409) لذا برخی از بزرگان برای تشریح این فضیلت فرموده‌اند: «شب نیمۀ شعبان نیز در حدّ خود شب قدر است، چون اگر شب‌های سه‌گانۀ ماه مبارک رمضان، ظرف نزول قرآن کریم است، شب نیمۀ شعبان، ظرف تجلّی قرآن ناطق از ماورای طبیعت به نشأة طبیعت و جهان مادّی است». در روایات نیز تعابیری هست که با قدر بودن شب نیمۀ شعبان تناسب دارد.
عصاره خلقت

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پرسش و پاسخ چگونگی یاری کردن اهل بیت(ع) بخش اول

پرسش و پاسخ چگونگی یاری کردن اهل بیت(ع) بخش اول

در آموزه‌های اهل بیت(ع) به ویژه ائمه اطهار(ع) طلب یاری کردن توسط آن بزرگواران مطرح شده است.
پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

سخاوت و بخشش آرامشی برای خود، آسایشی برای دیگران

سخاوت و بخشش آرامشی برای خود، آسایشی برای دیگران

بخشش یکی از خصلت‌ها و فضایل خوب و زیبای انسانی است.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
نیکی به دیگری، نیکی به خود است

نیکی به دیگری، نیکی به خود است

در فرهنگ اسلامی ایرانی این معنا جا افتاده است که «هر چه کنی به خود کنی؛ گر همه نیک و بد کنی»، یا «تو نیکی کن و در دجله انداز؛ که ایزد در بیابانت دهد باز».
عالم مرگ از نگاه قرآن

عالم مرگ از نگاه قرآن

مرگ حالتی در موجودات است که از مقامی به مقام دیگر در می‌آیند.
Powered by TayaCMS