دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

برکت حضور صالحان در جامعه

No image
برکت حضور صالحان در جامعه

اهل معصیت در این دنیا در برخی مواقع اسباب گرفتاری صالحان را فراهم می‌آورند و البته افراد صالح یك جامعه هم بسیاری از مصیبت‌ها را از دامن اهل معصیت كوتاه می‌كنند. حوادث و رویدادهایی است كه از آغاز آفرینش انسان و پیدایش اجتماعات بشری تا كنون به وقوع پیوسته و تاریخ آن را به ثبت رسانده است. چه بسیار مصیبتها و قتل و غارتها و هتك حرمت‌ها كه روزگار بشر را سیاه كرده است. نكته شایان توجه اینكه، فتنه‌ها و مصائبی كه در اثر عصیان دیگران به اهل تقوا می‌رسد و جزو جدا نشدنی از جهان ماده است، گرچه از جهتی برای آنها مصیبت است، اما از جهت دیگر دارای آثار و بر كات معنوی فراوان است. اولا موجب بخشیده شدن گناهان آنها می‌شود و ثانیا در صورتی كه صبرپیشه كنند، موجب علو درجات آنها نزد خدای متعال می‌شود. پس آنچه برای گنهكاران و تبهكاران عذاب و نقمت است، در واقع برای مومنان نعمت است.مرحوم علامه طباطبایی در این زمینه می‌فرماید؛ هر وقت مصائب و بلایا بر قوم یا فردی فرود آید اگر آن قوم یا فرد صالح باشند، این مصیبت، فتنه و بلایی است كه خدا به واسطه آن بندگانش را می‌آزماید تا پاك را از ناپاك جدا سازد. چنانكه خداوند در سوره عنكبوت آیات 1و2 می‌فرماید و اگر آن امت صالح نباشند، این فتنه و مصیبت كیفر اعمال آنهاست و همان آیات این مطلب را روشن می‌كند كه این نتیجه عمل در عالم وجود است و به صاحب عمل منعكس می‌شود.همان گونه كه اهل معصیت در این دنیا اسباب گرفتاری صالحان را فراهم می‌آورند، افراد صالح یك جامعه بسیاری از مصیبت‌ها را از دامن اهل معصیت كوتاه می‌كنند. یعنی در جامعه ای كه اهل تقوا وجود دارد خدا نعمت‌هایی را به جهت آنها می‌فرستد و عذاب‌هایی از آن جامعه دفع می‌كند و در این میان اهل معصیت هم از نعمت‌ها بهره‌مند می‌شوند و گرفتار عذاب نمی‌شوند.خداوند درباره كسانی كه از او درخواست عذاب می‌كردند در سوره انفال، آیات 32و33 چنین می‌فرماید؛ و (به خاطر بیاور) زمانی را که گفتند: «پروردگارا! اگر این حق است و از طرف توست، بارانی از سنگ از آسمان بر ما فرود آر! یا عذاب دردناکی برای ما بفرست!» ولی (ای پیامبر!) تا تو در میان آنها هستی، خداوند آنها را مجازات نخواهد کرد و ( نیز ) تا استغفار می‌کنند، خدا عذابشان نمی‌کند.طبق این آیات وجود مبارک پیامبر اكرم(ص) در میان مردم مانع فرود آمدن عذاب است،همانگونه كه توبه و استغفار هم مانع نزول عذاب است. یكی از اقوامی‌كه به سبب توبه و استغفار عذاب از آنها برداشته شد قوم حضرت یونس(ع)بود. اینها نافرمانی كردند ولی هنگامی‌كه علائم و نشانه‌های عذاب را مشاهده كردند دسته جمعی توبه و انابه كردند، خدا هم عذاب را از آنها برداشت. قرآن كریم در آیه 28 سوره یونس در این باره می‌فرماید؛ چرا از هیچ شهر و قوم پیغمبری جز یونس در وقتی كه ایمانشان سود می‌بخشد، ایمان نیاوردند. تنها قوم یونس بودند كه وقتی ایمان آوردند، عذاب ذلت بار را از آنها كنار زدیم و تا مدتی آنها را از زندگی بهره‌مند ساختیم.روایات هم دلالت دارند بر اینكه خدا به واسطه صالحان عذاب را دفع می‌كند. امام صادق(ع)فرمود؛ به تحقیق خدا بلا را به واسطه نمازگزاران شیعه از غیر نمازگزاران شیعه دفع می‌كند و اگر همه نماز را ترك می‌كردند، هلاك می‌شدند و خدا بلا را به واسطه زكات دهندگان شیعه از غیر زكات دهندگان شیعه دفع می‌كند و اگر همه از دادن زكات خودداری می‌كردند،هلاك می‌شدند و خدا به واسطه حج كنندگان شیعه،عذاب را از بی‌اعتنایان به حج دفع می‌كند و اگر همه حج را رها می‌‌ساختند،هلاك می‌شدند.

* اصول كافی، ج2 ، ص 451

فوايد قرائت سوره ياسين

انسان با اندك توجّهي به بيانات پيامبر اكرم (ص) و ائمه اطهار (ع)، به اين حقيقت پي مي‌برد كه سوره يس از موقعيت ويژه و مرتبه‌اي بس بلند برخوردار است و اگر آدمي بتواند با آن فضايل و مناقب آشنا شود، خواهد توانست فوايد كاملي را از آن خود سازد. اغلب مؤمنان شناخت عميقي از سوره«يس» ندارند و از مناقب و فضائل و آثار دنيوي و اخروي آن غافل هستند. در مجلس محبّت و مودّت مقرّبان درگاه خداوند، از سوره «يس» سخن بسيار است. در فضيلت اين سوره، حضرت محمد (ص) مي‌فرمايند: هر كس سوره «يس» را قرائت كند مانند آن است كه 10 بار قرآن را ختم كند. در اين رابطه امام صادق (ع) فرموده‌اند: هر چيزي قلبي دارد و قلب قرآن سوره ياسين است. كسي كه قبل از خواب يا در روز آن را تلاوت كند، در آن روز محفوظ بوده و روزي مي‌خورد. پيامبر اسلام (ص) به اميرالمؤمنين علي (ع) فرمودند: ‌اي علي! «يس» را بخوان كه در آن 10 اثر است: هر كه آن را قرائت كند، اگر گرسنه باشد سير شود؛ اگر تشنه باشد، سيراب شود؛ اگر عريان باشد، پوشانيده شود؛ اگر عزب باشد، ازدواج كند؛ اگر ترسان باشد، امنيت يابد؛ اگر مريض باشد، عافيت يابد؛ اگر زنداني باشد، نجات يابد؛ اگر مسافر باشد، در سفرش ياري شود؛ نزد ميت خوانده نمي‌شود مگر اينكه خدا بر او آسان گيرد؛ اگر گم‌شده داشته باشد، گمشده‌اش را پيدا كند. امام باقر (ع) مي‌فرمايند: كسي كه يك بار در عمر خود سوره ياسین را بخواند، خداوند به شماره هر آفريده‌اي در دنيا و هر آفريده‌اي در آخرت و در آسمان دو هزار حسنه براي او نوشته و دو هزار گناه او را پاك می‌کند و دچار فقر، زيان مالي، زير آوار ماندن، بيچارگي، ديوانگي، جذام، وسواس و بيماري زيانبخش نمي‌شود. امام صادق (ع) مي‌فرمايند: سوره ياسین را به فرزندان خود بياموزيد؛ زيرا كه آن گل خوشبوي قرآن است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

انسان‌های بی‌چشم و رو

انسان‌های بی‌چشم و رو

گربه تا زمانی که گرسنه است، دور و بر صاحبش می‌گردد‌، به چشم و دست او می‌نگرد و میومیوکنان خواهان لقمه‌ای است؛
No image

ویژگی های انسان های پاک سیرت

متن سخنرانی ویژگی های انسان های پاک سیرت در موضوع ویژگی های ایمان و مؤمن در این بخش قرار دارد.
جهل چيست؟ جاهل کيست؟

جهل چيست؟ جاهل کيست؟

جهل و ناداني در مقام نظر و عمل بزرگ‌ترين مصيبت بشر است؛ چرا که همه بدبختي‌هاي بشر در دنيا و آخرت ريشه در جهالت انسان دارد.
Powered by TayaCMS