دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

تعریف به مثال

No image
تعریف به مثال

كلمات كليدي : مثال، روش استقرائي، رسم ناقص

نویسنده : مهدي افضلي

انسان در زندگی روز‌مره، با افراد با سطح‌های علمی متفاوت مواجه می‌شود. نسبت به هرکس نمی‌تواند از زبان علمی متداول در کتابخانه و آزمایشگاه سخن بگوید، ناچار وقتی سرو کار کسی با کودک فتاده باشد، گریز از به کارگیری زبان کودکی ندارد. برای افرادی که در رشتة‌ علمی او سررشته‌ای ندارند، دست به دامان مثال می‌شود و در مقام تعریف یک شیء آنرا با ذکر یک مثال یا مصداقی به مخاطبان می‌شناساند. منطق‌دانان یکی از انواع تعریف به مثال را تعریف استقرایی می‌دانند. در روان‌شناسی نیز بر اتخاذ چنین روشی برای آموزش مفاهیم و معانی کلی به کودکان و نو آموزان تکیه و تاکید صورت می‌گیرد. در گفتار و نوشتار، گوینده و نویسنده پیش از تعریف یک چیز یا بیان یک قاعدة‌ کلی مثال‌هایی را بیان می‌کند تا ذهن شنونده یا خواننده برای فهم مطلب مورد نظر آماده شود و احیانا خود به درک آن نایل آید. هنگامی‌که می‌خواهد نتیجة مورد نظر بیان شود، مخاطب درک و دریافت خود را از مطلب با آن‌چه از سوی نویسنده یا گوینده بیان می‌شود مقایسه میکند و بر آن منطبق می‌سازد. اگر بخواهیم تعریف به مثال را ذیل یکی از اقسام تعریف‌های حقیقی بگنجانیم می‌توان آنرا ذیل تعریف به خاصه[1] داخل کرد. زیرا مثال و مصداقی از یک مفهوم یا قاعدة کلی از ویژگی‌ها و خاصه‌های آن مفهوم است و می‌توان آنرا رسم ناقص انگاشت. به همین دلیل است که گاه با ذکر مثال و مصداق یک مفهوم و قاعده که به نیکی شیء مورد نظر را بیان می‌کنند میتوان از بیان تعریف پرهیز کرد.[2]

مقاله

نویسنده مهدي افضلي

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

Powered by TayaCMS