دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

وداع با غم و ناراحتی

No image
وداع با غم و ناراحتی

در دنیای اطراف ما افراد با مشكلات و سختی‌های متنوع و متعددی دست و پنجه نرم می‌كنند، برخی همه مشكلاتشان به خاطر فقر و نداری است و عده ای همه دردسرهایشان به خاطر ثروت و دارایی است، عده‌ای به نان شب خود محتاج هستند و به خاطر كمبود انواع ویتامین‌ها در بدن خود دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند و از آن طرف عده ای آن قدر در مصرف غذاهای رنگین اسراف می‌كنند كه راهی بیمارستان می‌شوند و با بیماری‌های قلبی و .... دست و پنجه نرم می‌كنند.خلاصه نمی‌توان دست روی یك فرد جامعه گذاشت و با یقین و اطمینان گفت كه او هیچ مشكلی در زندگی خود ندارد. در میان همه مشكلاتی كه انسان‌ با آنها دست به گریبان است برخی از سختی‌ها و رنج‌ها بیشتر به چشم می‌خورد و افراد از مبتلا بودن به آنها بیشتر اظهار عجز و ناله می‌كنند. مشكلاتی از قبیل ترس نسبت به آینده و غم و اندوه؛ كه بیشتر به جنبه روح و روان انسان تعلق دارد. چرا كه اگر انسان از روح و روان سالمی‌ برخوردار نباشد نمی‌تواند به خوبی از لذت‌های مادی و جسمی‌ بهره ببرد و به عبارتی دیگر دنیا در پیش چشمان او تیره و تار می‌شود. اما با وجود تمام مشكلاتی كه برای انسان‌ها تصور می‌شود در این میان افرادی هستند كه با آرامش كامل و بدون هیچ دغدغه‌ای زندگی می‌كنند و خوشبختی و سعادت سرتاسر زندگی آنها را فرا گرفته است،افرادی كه نه ترسی در وجود آنها وجود دارد و نه غم و اندوهی. آنها با امیدی كه به آینده دارند روز به روز بر سرعت خود برای رسیدن به آخرین ایستگاه خوشبختی می‌افزایند. خداوند متعال برای اینكه ما هم بتوانیم یك زندگی سراسر آرامش و امنیت برای خود و اطرافیان خود فراهم كنیم خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد این افراد را در آیات متعددی از قرآن مجید برای ما به تصویر كشیده است تا با اجرایی كردن آنها،یك زندگی كاملاً لذت بخش را تجربه كنیم.

ایمان و عمل صالح

نه ایمان به تنهایی می‌تواند آرامش را در زندگی انسان حكمفرما كند و نه عمل صالح بدون ایمان به خداوند متعال. چرا كه این دو مانند دو بال مهم برای پرواز قلمداد می‌شوند و بدون وجود هر كدام مسیر زندگی انسان به سمت سقوط و هلاكت جلو می‌رود و به همین جهت خداوند متعال ،افرادی را كه در زندگی آنها دو بال ایمان و عمل صالح وجود داشته باشد را افرادی معرفی می‌كند كه نه ترسی در زندگی آنها وجود دارد و نه غم و اندوهی در آنها دیده می‌شود:(إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَالَّذِینَ ‌هادُواْ وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِینَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ: به یقین كسانى كه (به اسلام) ایمان آورده‌اند و كسانى كه یهودى شده‌اند و نصارى و صابئین (پیروان نوح یا یحیى)، هر یك (از این گروه‌ها كه در عصر پیامبر خود) به خدا و روز واپسین ایمان آورده و عمل شایسته انجام داده باشند، آنها را اجرى درخور حالشان در نزد پروردگارشان ثابت است، و نه بیمى بر آنها (در روز قیامت) مى‌رود و نه اندوهگین مى‌شوند.) ( بقره:62).

در زندگی تسلیم خداوند باشید

با نگاه اجمالی به زندگی برخی از افراد می‌توان مشاهده كرد كه هر دستوری از طرف خداوند كه مطابق میل و سلیقه آنها باشد ، اجرا می‌كنند و هر توصیه ای كه با خصوصیات اخلاقی آنها سازگار نباشد را با بهانه‌ها و اشكالات و ... ترك می‌كنند. طبق آیات الهی این افراد هیچ گاه نمی‌توانند به یك زندگی توأم با آرامش و بدون هیچ غم و اندوهی دست پیدا كنند چرا كه رمز اصلی رسیدن به این زندگی آرمانی ، تسلیم همه‌جانبه در برابر دستورات خداوند متعال است و به عبارتی دیگر معنای اصلی مسلمان نیز همین است، یعنی كسی كه در برابر تمام دستورات خداوند مطیع و تسلیم محض باشد: (بَلَى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِندَ رَبِّهِ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ: كسى كه تمام وجود خود را تسلیم خدا كند در حالى كه (در عمل) نیكوكار است، او را پاداشى است درخور مقامش در نزد پروردگار خود، و نه بر آنها بیمى مى‌رود (در آخرت) و نه غمگین مى‌شوند.) ( البقرة : 112).

بخشش بدون منت

طبق آیات گهربار قرآن مجید دو گروه هیچ گاه در زندگی به آرامش دست پیدا نمی‌كنند؛ گروه اول: كسانی كه نسبت به اموال و سرمایه‌های خود بخیل هستند و به هیچ وجه كمك و انفاق به دیگران در زندگی آنها دیده نمی‌شود. گروه دوم: كسانی كه اهل انفاق هستند اما با منت‌ها و اذیت و آزارهایی كه بعد از بخشش خود دارند انفاق خود را تبدیل به بخششی كاملاً بی اثر می‌كنند. اما گروهی هم هستند که اهل انفاق هستند و هم منت و آزاری از آنها دیده نمی‌شود؛ آنها یك زندگی بدون غم و اندوه و سرشار از آرامش و امنیت را تجربه می‌كنند:(الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ ثُمَّ لاَ یُتْبِعُونَ مَا أَنفَقُواُ مَنًّا وَلاَ أَذًى لَّهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ: كسانى كه اموالشان را در راه خدا انفاق مى‌كنند سپس منّت و آزارى (زخم زبانى) به دنبال انفاقشان نمى‌آورند، آنان را در نزد پروردگارشان پاداشى درخور است، و (در آن جهان) نه بیمى بر آنهاست و نه اندوهى خواهند داشت.) (البقره: 262).

اهمیت به نماز

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَأَقَامُواْ الصَّلاَهَ وَآتَوُاْ الزَّكَاهَ لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ: همانا كسانى كه ایمان آورده و عمل‌هاى شایسته كرده و نماز را به‌پا داشته و زكات پرداخته‌اند، براى آنان در نزد پروردگارشان پاداشى در خور شأن آنهاست، و (در آخرت) نه بیمى بر آنهاست و نه اندوهى خواهند داشت.( البقرة : 277).

استقامت و صبر

استقامت و صبر در برابر مشكلات نیز یكی دیگر از تكنیك‌های مهم برای وداع با ناراحتی و غم در زندگی محسوب می‌شود. افراد صبور هرگز اجازه نمی‌دهند وجود برخی از گرفتاری‌ها زندگی‌شان را تلخ كند: إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ: محقّقاً كسانى كه گفتند: «پروردگار ما خداست» سپس ایستادگى كردند، بیمى بر آنان نیست و غمگین نخواهند شد (الأحقاف : 13). خلاصه كلام آنكه امروزه سازمان‌ها و مراكز مختلف در دنیا با تبلیغات نجومی‌خود درصدد هدیه دادن یك زندگی بدون دغدغه و غم و اندوه به افراد هستند، غافل از آنكه در آیات گهربار قرآن مجید برای موفقیت تكنیك‌هایی بیان شده است كه هركدام می‌تواند زندگی ما را متحول كند و ادامه زندگی را برای ما از آنچه هست لذت بخش تر كند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

Powered by TayaCMS