دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آنتوان زندر لاوی Anton Szandor Lavey

No image
آنتوان زندر لاوی Anton Szandor Lavey

كلمات كليدي : اديان جديد، نومعنويت ها، شيطان پرستي، كليساي شيطان، پست مدرن، مدعيان جديد

نویسنده : یحیی جهانگیری سهروردی

او بنیانگذار شیطان‌پرستی جدید[1] است. در یازدهم آوریل سال 1930 میلادی در شیکاگو آمریکا متولد و به همراه خانواده‌اش به سانفرانسیکو عزیمت نموده و تا زمان مرگش در آنجا ساکن شد. نام اصلى وى «هوارد استانتون لوى» بود. وى در شانزده سالگى خانه را ترک و در سیرکی به تربیت شیر مشغول می‌شود.[2]

وى در 30 آوریل سال 1966م در شهر سانفرانسیسکو آغاز به تبلیغ و ترویج اندیشه شیطان‌پرستى نمود.[3] و همانسال کلیسای شیطان را پایه‌گذاری کرد و رهبری مراسم دفن، عروسی و هفتگی شیطان پرستان را بر عهده گرفت.[4] او با جمع کردن پیروانش در گروه‌های سری‌ای بنام «حلقه‌های جادویی»[5] با سری تراشیده به آنان وعظ می‌کرد.

در حد فاصل سالهای 73 ـ 1972 دو کتاب در همین زمینه تحت عناوین «انجیل سیاه» و «فلسفه پرستش شیطان» از خود بر جای گذاشت.[6]و «انجیل شیطانی»[7] را نیز در سال 1969 منتشر ساخت؛[8] که بیش از یک میلیون نسخه آن به فروش رفت.[9] او «جادوی شیطانی» را بسال 1970 و «مناسک شیطانی»[10]را نیز بسال 1972 نوشت. سه کتاب اخیر، کتاب مقدس کلیسای شیطان می‌باشد.[11]

آنتوان زندر لاوی پس از مطالعه در رشته جرم‌شناسى در شهر سان‌فرانسیسکو، مشغول خدمت سربازى بود که از آن فرار می‌کند. لاوى در 1952 به عنوان عکاس پلیس جنائی سانفرانسیسکو مشغول به کار شد. به گفته خود لاوى، تجربیات همین دوره باعث شد که وی منکر خداشود.[12]

زندگى و جلسات هفتگى لاوى در خانه بزرگى معروف به «خانه سیاه»[13] برقرار بود. خانه‌ای که در سال 1991 بعد از محکوم شدن در دعوایى میان او و همسر سومش، دیانا هاگرتى، مجبور ‌شد، آنرا بفروشد. البته برخی، بحران مالى جهت بازپرداخت بدهى‌ها را علت فروش خانه سیاه می‌دانند.[14]زندگى در این خانه، با حیواناتى مانند رتیل، مار، پلنگ و شیر، توجه بسیارى را به خود جلب کرده بود.[15]

لاوى بعد از آنکه کلیساى شیطان را در سال1966 بنا‌نهاد، چهره مشهور محلى و تا حدى از جایگاه ملى نیز برخوردار ‌گردید. اما در دهه 1970 محبوبیتش را بتدریج از دست مى‌دهد و در سال 1975 به دنبال نزاع با معبد ست[16]، از فضاى عمومى کناره مى‌گیرد. او دوباره در دهه 1990 با آلبومى از موسیقى‌هاى خود و عکس‌هاى زیبایى اندام به عرصه اجتماع باز مى‌گردد. از آلبوم‌هاى موسیقى وى «شیطان به تعطیلات مى‌رود» نام دارد.

گویند لاوى تا زمان مرگ روى کتاب خود با عنوان «شیطان سخن مى‌گوید»[17] کار مى‌کرد. این کتاب در سال 1998 با مقدمه‌اى از اسقف اعظم کلیساى شیطان، مارلین مانسون[18] به چاپ رسید.[19]

او همچنین هنرپیشه و مشاور بسیاری از فیلم‌های هالیوود بود. وی در فیلم بچه رزماری[20] در سال 1968 نقش شیطان را بازی کرد.[21]

در سال 1990 دختر کوچک او «زینا»،[22] در انظار عموم از پدرش دوری مى‌جوید و به راهبه کلیساى رقیب یعنى معبد ست مبدل مى‌شود. زینا، پدرش را دروغگو و غیر قابل اعتماد، و حوادث زندگى او را سراسر دروغ مى‌خواند. [23]

مرگ آنتوان لاوى در 29 اکتبر 1997 اتفاق افتاد که خود، مهم‌ترین حادثه در تاریخ کلیساى شیطان بود. کلیساى شیطان از این زمان رو به افول نهاد و ازشهرتش کاسته شد.

مقاله

نویسنده یحیی جهانگیری سهروردی
جایگاه در درختواره جنبش های نوپدید معنوی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS