دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اربعین

No image
اربعین

كلمات كليدي : اربعين، حفظ چهل حديث

اربعین

این و اژه به معنی چهل می‌باشد و از این جهت مورد توجه قرار گرفته که توصیه به حفظ چهل حدیث در روایات بسیار،از رسول اکرم (ص) و ائمۀ معصومین (ع) آمده است.دراین روایات برای کسی که چهل حدیث را به خاطر خداوند،وبه منظور نایل شدن به ثواب‌های اخروی حفظ نماید،آثار و پاداش‌های مهمی و عده داده شده است. پیامبر اعظم (ص) به حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند:

«یا علی،هر کس از امت من چهل حدیث حفظ نماید،برای خدای عزوجل و سرای آخرت،خداوند روز قیامت او را با پیغمبران و صدیقین و شهدا و صالحین محشور فرماید، و چه نیکو همراهانی هستند ایشان».

حفظ کردن،مراتب و نحوه‌های مختلفی دارد مثلاً: کسی فقط به از برخواندن الفاظ احادیث می‌پردازد. دیگری علاوه بر حفظ الفاظ و شناخت مفاهیم،درصدد برمی‌آید که مضمون آنها را در زندگی به کار بندد و دیگری کوشش و اهتمام خود را در جهت حفظ احادیث از تغییر و تحریف مبذول می‌دارد.

در موضوع این چهل حدیث امیرالمؤمنین (ع) از رسول اکرم پرسید:

«مقصود از چهل حدیث کدام است؟ پیغمبر اکرم (ص) چهل مطلب از مسائل و احکام اعتقادی و عبادتی و اخلاقی را بیان فرمودند».

بنابراین چهل حدیث مربوط به اصول اعتقادات و عبادت‌های قلبی و بدنی و صفات پسندیده،مورد نظر است. بخصوص موضوع خلافت و جانشینی پیغمبر اکرم (ص)،لذا جمعی به عنوان یکی از عمده‌ترین و بارز‌ترین مسائل دینی مورد نیاز مردم به آن اهمیت داده‌اند،شیخ اسعد بن ابراهیم بن الحسن حلی روایت نموده – از امام شافعی و حنبلی که مقصود پیغمبر اکرم (ص) چهل حدیث در مناقب اهل البیت (ع) است.

بدین سان از دیرباز علمای ما به تألیف کتاب‌ها و رساله‌هایی تحت عنوان «اربعین حدیث» اهتمام ورزیده‌اند مانند الاربعون حدیثاً عن الاربعین فی فضائل امیرالمؤمنین تألیف:شیخ ابوسعید محمدبن احمد ابن الحسین خزاعی، الاربعون حدیثاً من الاربعین همچنین برخی از مؤلفان چهل حدیث در یک موضوع خاص را با شرح و بیان جمع‌کرده‌اند.از جمله:الاربعین مطهر نقیبی،در احوال حضرت مهدی (عج) الاربعون حدیثاً در حقوق برادران دینی،ابن زهره حلبی بعضی دیگر به تنوع در احادیث پرداخته،واز هر دری سخنی آورده‌اند،مانند:اربعین علامه مجلسی در اصول و فروع و خطب و مواعظ اربعین شیخ بهاءالدین عاملی مرحوم علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی بیش از هشتاد کتاب تحت این عنوان یاد آورده است.

مقاله

جایگاه در درختواره قرآن پژوهی - علوم حدیث - درایه حدیث

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پناهنده Refugee

پناهنده Refugee

اصطلاح «پناهنده»، «پناهندگان» و «پناهندگی» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر بسیار متداول بوده و به کرات مورد استفاده قرار گرفته است.
الزام آور Binding

الزام آور Binding

اصطلاح «الزام‌آور» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر در ترکیب‌‌‌‌های مختلفی از جمله «معاهده الزام‌آور»
اعلامیه استقلال Declaration of Independence

اعلامیه استقلال Declaration of Independence

از جمله مهمترین تحولات مربوط به دوران اواخر عصر روشنگری، وقوع حوادث سیاسی و انقلاب‌های حقوق بشری و جنبش‌های آزادی خواهانه‌ای است که دست آوردهای حقوق و آزادی‌های فردی مهمی از آنها ناشی شده است.
No image

پروتکل Protocol

واژه «پروتکل» از جمله واژگانی است که در نام‌گذاری برخی از مهمترین اسناد حقوق بشری متعلق به نظام‌های بین المللی و منطقه‌ای حقوق بشری نیز به  کار گرفته شده است.
پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

بی‌تردید میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966)

پر بازدیدترین ها

صفات خداوند

صفات خداوند

No image

استفهام انکاری

نظريه رفتار مصرف‌کننده (تغييرات درآمد و قيمت)

نظريه رفتار مصرف‌کننده (تغييرات درآمد و قيمت)

در نظریه ذفتار مصرف کننده ما به دنبال کشف قوانین حاکم بر رفتار خانوارها هنگام مصرف کالا و خدکمات و یاعرضه عوامل تولید هستیم که از دو روش می توان این مطلب را توضیح داد: روش مطلوبیت و روش منحنی بی تفاوتی.
Powered by TayaCMS