دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

شورای امنیت

No image
شورای امنیت

سازمان ملل، ملل متحد،‌ شورای امنیت، حق وتو، اركان اصلی

نویسنده : شعبانعلی جباری

یکی از ارکان مهم و اصلی سازمان ملل متحد، شورای امنیت است که 15 عضو دارد، و پنج عضو آن دائمی هستند که عبارتند از چین، فرانسه، انگلستان، روسیه، آمریکا و 10 عضو آن غیردائم، که برای مدت 2 سال از طرف مجمع عمومی انتخاب می‌شوند و نمی توانند بلافاصله مجدداً انتخاب شوند. انتخاب اعضاء غیردائم، با توجه به همکاری و مشارکت آن کشورها در پشتیبانی از صلح و امنیت بین‌المللی و سایر هدف‌های سازمان و هم‌چنین تقسیم عادلانه جغرافیایی صورت می‌گیرد.

وظائف و اختیارات خاص شورای امنیت:

مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مهم‌ترین وظیفه این شورا است، توصیه به راه‌های مسالمت‌آمیز حل اختلافات، توسل به قوه قهریه و اجبار برای اعاده صلح و تأسیس ارکان فرعی که برای انجام وظائف خود لازم می‌داند.شورای امنیت به موجب ماده 34 منشور می تواند هر اختلاف یا وضعیتی را که ممکن است موجب اختلافات بین المللی شود مورد بررسی قرار دهد یا شرایط حل وفصل آن را توصیه نماید. هر عضو سازمان ملل می تواند توجه مجمع عمومی وشورای امنیت را نسبت به اختلافاتی که ممکن است صلح وامنیت بین المللی را به مخاطره اندازد، جلب نماید.

وظائف مشترک با مجمع عمومی:

پذیرش عضو جدید، اخراج و تعلیق حق رأی اعضای متخلف، انتخاب دبیرکل، انتخاب قضات دیوان بین‌المللی دادگستری، تجدید نظر در منشور سازمان ملل متحد، اداره مناطق سوق الجیشی در سرزمین های تحت قیمومت.

نهادهای وابسته به شورای امنیت:

کمیته ستاد نظامی، کمسیون خلع سلاح، کمیته کارشناسان، کمیته پذیرش اعضاء جدید.

تصمیمات شورا:

در مورد مسائل مربوط به نظام‌نامه و طرز کار شورا مثل دعوت شورا، دستور جلسه، انتخاب قضات. رأی شورا با اکثریت 9 رأی در مقابل 15 رأی معتبر است، ولی سایر موارد با اکثریت 9 به 15 می‌باشد مشروط بر این‌که پنج رأی اعضاء دائم شورا، مثبت باشد. بنابراین در صورت رأی منفی یکی از اعضاء دائم، تصمیم 14 عضو دیگر خنثی خواهد شد، حتی اگر همگی مثبت باشد. به این نحوه عمل و استفاده از رأی منفی، اصطلاحاً حق وتو گفته می‌شود.هر عضو سازمان ملل که عضو شورای امنیت نیست می تواند بدون داشتن حق رای، در مذاکرات شورای امنیت شرکت نماید.

حق وتو:

وتو(veto ) واژه لاتینی و به معنای جلوگیری کردن است و در اصطلاح حقوقی اختیاری است که در کنفرانس یالتا بنا به پیشنهاد آمریکا و شوروی به اعضاء دائم داده شد، که بتوانند تصمیمات شورا را لغو نمایند.

به گونه ای که اگر هر کدام از این اعضا موافق تصمیمات شوری نباشند این تصمیمات ملغی می شوند، چنین حقی برای اعضاء دائم سازمان ملل یکی از مهم‌ترین انتقادهائی است که به سازمان ملل وارد است و همواره موجب اعتراض کشورهای دیگر بوده است.

مقاله

نویسنده شعبانعلی جباری
جایگاه در درختواره حقوق بین الملل عمومی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پناهنده Refugee

پناهنده Refugee

اصطلاح «پناهنده»، «پناهندگان» و «پناهندگی» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر بسیار متداول بوده و به کرات مورد استفاده قرار گرفته است.
الزام آور Binding

الزام آور Binding

اصطلاح «الزام‌آور» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر در ترکیب‌‌‌‌های مختلفی از جمله «معاهده الزام‌آور»
اعلامیه استقلال Declaration of Independence

اعلامیه استقلال Declaration of Independence

از جمله مهمترین تحولات مربوط به دوران اواخر عصر روشنگری، وقوع حوادث سیاسی و انقلاب‌های حقوق بشری و جنبش‌های آزادی خواهانه‌ای است که دست آوردهای حقوق و آزادی‌های فردی مهمی از آنها ناشی شده است.
No image

پروتکل Protocol

واژه «پروتکل» از جمله واژگانی است که در نام‌گذاری برخی از مهمترین اسناد حقوق بشری متعلق به نظام‌های بین المللی و منطقه‌ای حقوق بشری نیز به  کار گرفته شده است.
پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

بی‌تردید میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966)

پر بازدیدترین ها

صفات خداوند

صفات خداوند

No image

استفهام انکاری

نظريه رفتار مصرف‌کننده (تغييرات درآمد و قيمت)

نظريه رفتار مصرف‌کننده (تغييرات درآمد و قيمت)

در نظریه ذفتار مصرف کننده ما به دنبال کشف قوانین حاکم بر رفتار خانوارها هنگام مصرف کالا و خدکمات و یاعرضه عوامل تولید هستیم که از دو روش می توان این مطلب را توضیح داد: روش مطلوبیت و روش منحنی بی تفاوتی.
Powered by TayaCMS