دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

انترنایسونالیسم INTERNATIONALISME

No image
انترنایسونالیسم INTERNATIONALISME

انترنايسوناليسم، ناسيوناليسم، ملي گرايي، جهان وطني، كمونيسم، لنين، بلشويك ، تزار

انترناسیونالیسم که در مقابل اصطلاح «ناسیونالیسم» یا ملی‌گرایی به کار می‌رود از واژه مرکب Inter - Nationaie به معنی «بین المللی» در زبان فرانسه گرفته شده و مجموعه معتقداتی را در بر می‌گیرد که بر اساس منافع مشترک ملت‌ها و اقوام مختلف جهان و امکان همکاری و همزیستی و اشتراک مساعی آنها تا سرحد از میان برداشتن مرزها و یکی شدن آنها قرار گرفته است. در زبان فارسی اصطلاح «جهان وطنی» را می‌توان معادل انترناسیونالیسم دانست ولی اصطلاح انترناسیونالیسم معانی وسیع‌تری را در بر می‌گیرد و حد و مرز آن در واژه جهان‌وطنی خلاصه نمی‌شود .

بعضی از ایدئولوژی‌ها و مکاتب سیاسی جهان بر مبنای انترناسیونالیسم قرار گرفته، که کمونیسم بارزترین نمونه آن است. لنین بنیانگذار حکومت شوروی، پس از استقرار کمونیسم در روسیه بارها به صراحت گفت که وظیفه کمونیست‌ها گسترش و اشاعه کمونیسم در سراسر جهان است و کار بلشویک‌های روسیه با استقرار کمونیسم در این کشور پایان نمی‌یابد. لنین در زمان حیات خود نتوانست کمونیسم را به خارج از قلمرو امپراتوری سابق تزارها صادر کند، ولی جانشینان او قریب به بیست کشور جهان را تحت سلطه مستقیم یا غیر مستقیم خود گرفتند و در سرکوب قیام مردم این کشورها بر ضد کمونیسم از مداخله مستقیم نظامی نیز فروگذار نکردند. فروپاشی شوروری و سقوط رژیم‌های کمونیستی در اروپای شرقی به دوران جهان گشایی کمونیسم خاتمه داده ولی ایدئولوژی‌های دیگری که مبتنی بر انترناسیونالیسم و فرو ریختن مرزهای ملی هستند هنوز نقش فعالی در گوشه و کنار جهان ایفا می‌کنند. البته در کنار انترناسیونالیسم مهاجم و متجاوز، انترناسیونالیسم مثبت و سازنده‌ای نیز وجود دارد که تعاون و همکاری بین المللی در چهار چوب سازمان ملل متحد و ارگان‌های وابسته به آن یا اشتراک مساعی در حل مساعی در حل مسائل مبتلی به تمام جهان مانند مسئله محیط زیست از آن جمله می‌باشد و بدیهی است با گسترش ارتباطات و وابستگی‌های روز افزون ملل جهان به یکدیگر توسعه این نوع همکاری‌ها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
صفات خداوند

صفات خداوند

Powered by TayaCMS