دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

فراکسیون

No image
فراکسیون

فراکسیون، اصطلاح سیاسی، چپ، راست، میانه

یک واژه فرانسوی است به معنای قسمت و بخش و در اصطلاح سیاسی به گروهها و جناههای همفکر که در یک نهاد سیاسی و یا یک حزب سیاسی هستند پدید می‌آید گفته می‌شود؛ و اعضای آن در زمینه چگونگی اجرای برنامه‌های و سیاستهای کلی ان حزب یا سازمان ، نظریات و عقایدی متفاوت از دیگر اعضا ابراز می‌کنند در پارلمانها فراکسیون‌ها به گروههای نمایندگان احزاب اطلاق می‌شود.

فراکسیون‌های حزبی به گروههای اطلاق می‌شود که خط مش معینی را برای رسیدن به هدفهای کلی حزب پیشنهاد می‌کنند. در احزاب سیاسی بزرگ دنیا غالباً فراکسیون‌ها یا جناح‌های چپ و راست و میانه وجود دارد ولی در کشورهای کمونیست اجازه تشکیل چنین جناح‌هائی را نمی‌دهند و فراکسیون بازی به عنوان یک روش انحرافی و ضد حزبی طرد شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پناهنده Refugee

پناهنده Refugee

اصطلاح «پناهنده»، «پناهندگان» و «پناهندگی» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر بسیار متداول بوده و به کرات مورد استفاده قرار گرفته است.
الزام آور Binding

الزام آور Binding

اصطلاح «الزام‌آور» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر در ترکیب‌‌‌‌های مختلفی از جمله «معاهده الزام‌آور»
اعلامیه استقلال Declaration of Independence

اعلامیه استقلال Declaration of Independence

از جمله مهمترین تحولات مربوط به دوران اواخر عصر روشنگری، وقوع حوادث سیاسی و انقلاب‌های حقوق بشری و جنبش‌های آزادی خواهانه‌ای است که دست آوردهای حقوق و آزادی‌های فردی مهمی از آنها ناشی شده است.
No image

پروتکل Protocol

واژه «پروتکل» از جمله واژگانی است که در نام‌گذاری برخی از مهمترین اسناد حقوق بشری متعلق به نظام‌های بین المللی و منطقه‌ای حقوق بشری نیز به  کار گرفته شده است.
پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

بی‌تردید میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966)

پر بازدیدترین ها

Powered by TayaCMS