دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

فرقه بشیریه

No image
فرقه بشیریه

نویسنده : سيد حسين ميرنور الهي

كلمات كليدي : غلات، بشيريه، واقفه ،محمد بن بشير، سميع بن محمد

افراط و غلو با انگیزه­های متفاوتی رخ می­دهد و با شیوه­های مختلفی گسترش می­یابد. شعبده و سحر از جمله شیوه­های گمراه کننده­ای است که در فرق مختلف بکار گرفته شده است. این شیوه مخصوصا در فرق غلات، کاربرد بیشتری دارد. بشیریه یکی از فرق غالی است که برای پیشبرد اهداف خود از این شیوه استفاده می­کرد.

واقفه، بستر بشیریه

با شهادت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام جریانی به نام واقفه پدید آمد که منکر شهادت ایشان و امامت امام رضا علیه السلام بودند.

این جریان مورد سوء استفاده منحرفین دیگر واقع شد. به عنوان نمونه فردی به نام محمد بن بشیر با اعتقاد به جریان واقفه[1] با افکار و اندیشه های خود، جریانی غلوآمیز را در بین نشر داد که به بشیریه معروف است.

محمد بن بشیر

او از اهالی کوفه می­باشد و به قبیله بنی اسد منتسب است.[2] وی به شعبده و انجام کارهای عجیب معروف بوده است.[3] وی شخصی است که نسبت به امام موسی بن جعفر علیه السلام دعاوی باطلی داشته است.

1. او شایع نموده بود که موسی بن جعفری که حجت خدا بر مردم است، این موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی علیهم السلام نیست.[4]

علی بن حدید می­گوید: شخصی این ادعای محمد بن بشیر را به موسی بن جعفر علیه السلام خبر داد و حضرت موسی بن جعفر علیه السلام نیز او را سه مرتبه لعنت و نفرین نمود.[5]

2. معتقد به وقف در مورد ایشان شد و شهادت ایشان را انکار نمود[6] و به مهدویت موسی بن جعفر علیه السلام قائل شد و منتظر ظهور و خروج حضرت بود. معتقد بود که آن حضرت در بین مردم است و همه او را می دیدند ولی بعد از غیبت از ادراک مردم پنهان شد.[7]

3.معتقد به ربوبیت موسی بن جعفر علیه السلام شد و خود را نبی ایشان اعلام نمود.[8]

اعتقادات دیگر محمد بن بشیر و اصحابش

1.آنها معتقد به جانشینی محمد بن بشیر ازامام موسی بن جعفر علیه السلام بودند و قائل به غیبت امام شده بودند.[9]

2.قائل به غلو و تناسخ و اتحاد بودند. [10]

3. محمد و علی (علیهما السلام) را رب می­دانستند که فرزند کسی نبوده­اند و کسی فرزند ایشان نمی­باشد.[11]

4.امامت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و اولاد ایشان را انکار می­نمودند و ایشان را به خاطر ادعای امامت کافر می­دانست و قائلین به امامت علی بن موسی الرضا(ع) را کافر می­شمارند و خون و اموال ایشان را مباح می­دانستند و معتقدند که امام رضا علیه السلام نسبتی با موسی بن جعفر علیه السلام ندارد.[12]

5.منکر تمام واجبات به جز نماز یومیه و روزه ماه مبارک رمضان هستند.

6.نکاح با محارم و لواط را جایز می­دانند.[13]

اعمال محمد بن بشیر

چون او معتقد به اندیشه­های باطل بود از راههای غیر شرعی و غیر متعارف مانند شعبده، به گمراه نمودن مردم اقدام می­کرد. وی با شعبده توانست جمعی از مردم را به کیش خود جذب کند. دو شعبده موثر از او نقل شده است. یکی اینکه صورتی را که لباس حریر بر او پوشانده بود را با شعبده به خیالات مردم می­رساند و او را امام موسی بن جعفر منتظر علیه السلام معرفی می­کرد و خود را در ارتباط کامل با ایشان وانمود می­کرد.[14] دومین شعبده او این بود که با مقداری جیوه و اسباب شعبده بهشت را به دیده مردم وانمود می­کرد.[15]

استمرار بشیریه

محمد بن بشیر فرزندش سمیع را جانشین خود نمود و وی را واجب الطاعه اعلام کرد. جانشینان سمیع را امام نمود تا اینکه امام غائب موسی بن جعفر علیه السلام ظهور کند. او تمام حقوق واجب مالی و غیره را برای این امامان تعیین نمود.[16]

چهره واقعی محمد بن بشیر

امام صادق و امام موسی بن جعفر علیهما السلام او را لعن نمودند.[17]

امام موسی بن جعفر علیه السلام بارها از او بیزاری جست و او را به شدت نفرین نمود و آشکار نمودند که محمد بن بشیر عمدا به ایشان دروغ می بندد و از خدا خواستند که محمد بن بشیر به بدترین وضع کشته شود. [18]

در بیانی او را دشنام دهنده به خدا و رسول الله و اهل بیت علیهم السلام معرفی نمودند.[19]

امام رضا علیه السلام فرمودند: محمد بن بشیر بر پدرم موسی بن جعفر علیه السلام دروغ می­بست.[20]

سرانجام محمد بن بشیر

علی بن ابی حمزه بعد از نقل نفرین امام موسی بن جعفر علیه السلام در مورد محمد بن بشیر می­گوید: ندیدم کسی بدتر از وضع محمد بن بشیر کشته شود[21]و نفرین آن حضرت بوقوع پیوست.[22]

مقاله

جایگاه در درختواره فرق و مذاهب شیعی - غالیان

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS