دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

فرقه کاملیه Kamlyh

No image
فرقه کاملیه Kamlyh

نویسنده : سيد حسين ميرنور الهي

كلمات كليدي : كامليه، غلات، حلوليه، تناسخيه، عليائيه

فرق مختلف را می­توان نسبت به یک عقیده مسلم در ادیان سنجید و نسبت به موضعی که به آن عقیده ابراز می­دارند وضعیت و جایگاهشان را در میان اعتقادات کلامی مانند تشبیه، تجسیم،حلول، غلو و تناسخ... مشخص کرد. در این صورت یک فرقه می­تواند ظهور و تجسم عقاید مختلف باشد. در این مقاله فرقه کاملیه از گروه غالیان را به لحاظ این موارد بررسی و معرفی می­کنیم.

گروه غالیان

غالیه به هر گروه منحرفی گویند که در اعتقادات خود نسبت به حدود مخلوقیت و خالق، به گزافه گوئی و افراط پرداخته است و در تشبیه خلق و خالق با اندیشه عینیت و یا سنخیت یا حلول، اظهار نظر و عقیده می­کنند.[1] البته اندیشه غالیان منحصر به اصول اعتقادی نیست بلکه می­تواند از دیدگاه فروع مسائل کلامی نقد و بررسی شود. این جنبه در فرقه کاملیه هویداست و به آن پرداخته شده است.

رهبر فرقه کاملیه

سرکرده این گروه ازغالیان، فردی به نام ابوکامل است و طرفدارانش او را کاملی می­گویند.[2] از اعتقادات او می­توان چنین برداشت کرد که وی پایه­گذار مکتبی منحرف است. زیرا با مسائل اهم دو مذهب شیعه و سنی مخالفت نموده گرچه مبانی و رشد و پیشرفت این فرقه در دامن اهل سنت بوده است. ازسوئی با نظریه اهل سنت در مورد صحابه مخالفت نموده و از طرفی نسبت به شیعه با نظری که درمورد امیرالمومنین علی علیه السلام اظهار می­کنند مخالف کرده است.

عقائد غلو آمیز او درمورد امامت، نویسندگان ملل و نحل را به توبیخ این نظریه پردازی کشانده است. شهرستانی در توبیخ ابوکامل می­گوید: با اینکه او بر علی علیه السلام طعن دارد ولی مرتکب غلو در مورد ایشان شده است.[3]

شاید این فرقه از فرق­های نادری باشد که با وجود غلو در حق شخصیتی، طعن را نیز بر او روا می­دارند.

اعتقادات ابوکامل و فرقه او[4]

1.تکفیر صحابه

ابوکامل درباره صحابه دارای یک فتوای افراطی است که دست کمی از آراء غلو آمیز او ندارد. او معتقد است که همه صحابه به دلیل مخالفت و نقض بیعت با امیرالمومنین علی علیه السلام کافر هستند.[5]

2.نظر ابوکامل نسبت به امیرالمومنین علی علیه السلام

دراین مورد دو بیان منسوب به اوست. او امیرالمومنین علی علیه السلام را در گرفتن حق خود و احقاق آن از متولیان سقیفه مقصر می­داند و در اینکه به جهاد و جنگ علیه مخالفان برنخواست معذور نمی­داند و در نتیجه از این جهت، ابوکامل بر آن بزرگوار طعن و عیب گوئی دارد.[6]

در بیانی دیگر امیرالمومنین علی علیه السلام را به دلیل کوتاهی در احقاق حقش تکفیر نموده[7] و با این عقیده قائل است که امیرالمومنین علی علیه السلام ترک واجب نموده است.

3.تحلیل حقیقت امامت

ابوکامل امامت را به نور تعریف می­کند. نوری که در وجود برخی اشخاص وجود دارد. معتقد است که آن نور از شخصی به دیگری به حالت تناسخ منتقل می­شود و در واقع تناسخ آن نور در افراد سرنوشت امامت را تعیین می­کند.

4.تناسخ ارواح

از دیگر مبانی اعتقادی او اعتقاد به تناسخ است. تحلیل او از امامت و نبوت، ملاکی جز تناسخ ندارد و همچنین به تناسخ ارواح در هنگام مرگ معتقد است.[8]

بشار بن برد الشعیری

از افراد برجسته­ای که به این گروه منسوب شده، شخصی به نام بشار بن برد است. او از کسانی است که امام صادق علیه السلام او را امر به توبه از مقاله و اعتقاد باطل خود نمودند و بعد از بی­توجهی او به توبه از او بیزاری جسته و همچنین او را لعن نمودند[9] و اینگونه شیعیان را از او برحذر نمودند:

بخدا قسم هیچ کس مانند این فاجر شأن خداوند را کوچک نشمرد. او شیطان و شیطان زاده است (کنایه از اینکه او و پدرش گمراه کننده­اند) از دریا خارج شد تا اصحاب و شیعیان من را فریب دهد. پس از او بپرهیزید و حاضران این مطلب را به غائبین برسانند.[10]

در مورد او گفته شده که قائل به برتری آتش بر زمین است و این شعر از اوست:

الارض مظلمة و النار مشرقة و النار معبودة مذ کانت النار [11]

عاقبت امر بشار

او به دلیل هجو و مسخره نمودن فرزند منصور داونقی مستحق قتل شد و فرزند منصور دستور داد تا او را در دجله غرق کنند.[12]

البته عقیده تفضیل نار بر زمین و تمسک به استدلال ابلیس مطرود، مخصوص این فرقه نیست. بلکه بزرگان اهل سنت مانند ابو الفتوح احمد غزالی واعظ مشهور و از فقهاء شافعی اهل سنت، برادر ابو حامد غزالی، ازمتعصبین شدید و طرفداران ابلیس است. او بالای منبر برای وعظ و خطابه مردم را به تعلم توحید از شیطان فرا می­خواند. او ابلیس را سید الموحدین معرفی می­کند. چنانچه روزی بالای منبر گفت:

هر کس توحید را از ابلیس نیاموزد زندیق است. زیرا امر شد که به غیر مولایش سجده کند اما این کار را نکرد.[13]

مقاله

جایگاه در درختواره فرق و مذاهب شیعی - غالیان

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS