دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

فرقه کاملیه Kamlyh

No image
فرقه کاملیه Kamlyh

نویسنده : سيد حسين ميرنور الهي

كلمات كليدي : كامليه، غلات، حلوليه، تناسخيه، عليائيه

فرق مختلف را می­توان نسبت به یک عقیده مسلم در ادیان سنجید و نسبت به موضعی که به آن عقیده ابراز می­دارند وضعیت و جایگاهشان را در میان اعتقادات کلامی مانند تشبیه، تجسیم،حلول، غلو و تناسخ... مشخص کرد. در این صورت یک فرقه می­تواند ظهور و تجسم عقاید مختلف باشد. در این مقاله فرقه کاملیه از گروه غالیان را به لحاظ این موارد بررسی و معرفی می­کنیم.

گروه غالیان

غالیه به هر گروه منحرفی گویند که در اعتقادات خود نسبت به حدود مخلوقیت و خالق، به گزافه گوئی و افراط پرداخته است و در تشبیه خلق و خالق با اندیشه عینیت و یا سنخیت یا حلول، اظهار نظر و عقیده می­کنند.[1] البته اندیشه غالیان منحصر به اصول اعتقادی نیست بلکه می­تواند از دیدگاه فروع مسائل کلامی نقد و بررسی شود. این جنبه در فرقه کاملیه هویداست و به آن پرداخته شده است.

رهبر فرقه کاملیه

سرکرده این گروه ازغالیان، فردی به نام ابوکامل است و طرفدارانش او را کاملی می­گویند.[2] از اعتقادات او می­توان چنین برداشت کرد که وی پایه­گذار مکتبی منحرف است. زیرا با مسائل اهم دو مذهب شیعه و سنی مخالفت نموده گرچه مبانی و رشد و پیشرفت این فرقه در دامن اهل سنت بوده است. ازسوئی با نظریه اهل سنت در مورد صحابه مخالفت نموده و از طرفی نسبت به شیعه با نظری که درمورد امیرالمومنین علی علیه السلام اظهار می­کنند مخالف کرده است.

عقائد غلو آمیز او درمورد امامت، نویسندگان ملل و نحل را به توبیخ این نظریه پردازی کشانده است. شهرستانی در توبیخ ابوکامل می­گوید: با اینکه او بر علی علیه السلام طعن دارد ولی مرتکب غلو در مورد ایشان شده است.[3]

شاید این فرقه از فرق­های نادری باشد که با وجود غلو در حق شخصیتی، طعن را نیز بر او روا می­دارند.

اعتقادات ابوکامل و فرقه او[4]

1.تکفیر صحابه

ابوکامل درباره صحابه دارای یک فتوای افراطی است که دست کمی از آراء غلو آمیز او ندارد. او معتقد است که همه صحابه به دلیل مخالفت و نقض بیعت با امیرالمومنین علی علیه السلام کافر هستند.[5]

2.نظر ابوکامل نسبت به امیرالمومنین علی علیه السلام

دراین مورد دو بیان منسوب به اوست. او امیرالمومنین علی علیه السلام را در گرفتن حق خود و احقاق آن از متولیان سقیفه مقصر می­داند و در اینکه به جهاد و جنگ علیه مخالفان برنخواست معذور نمی­داند و در نتیجه از این جهت، ابوکامل بر آن بزرگوار طعن و عیب گوئی دارد.[6]

در بیانی دیگر امیرالمومنین علی علیه السلام را به دلیل کوتاهی در احقاق حقش تکفیر نموده[7] و با این عقیده قائل است که امیرالمومنین علی علیه السلام ترک واجب نموده است.

3.تحلیل حقیقت امامت

ابوکامل امامت را به نور تعریف می­کند. نوری که در وجود برخی اشخاص وجود دارد. معتقد است که آن نور از شخصی به دیگری به حالت تناسخ منتقل می­شود و در واقع تناسخ آن نور در افراد سرنوشت امامت را تعیین می­کند.

4.تناسخ ارواح

از دیگر مبانی اعتقادی او اعتقاد به تناسخ است. تحلیل او از امامت و نبوت، ملاکی جز تناسخ ندارد و همچنین به تناسخ ارواح در هنگام مرگ معتقد است.[8]

بشار بن برد الشعیری

از افراد برجسته­ای که به این گروه منسوب شده، شخصی به نام بشار بن برد است. او از کسانی است که امام صادق علیه السلام او را امر به توبه از مقاله و اعتقاد باطل خود نمودند و بعد از بی­توجهی او به توبه از او بیزاری جسته و همچنین او را لعن نمودند[9] و اینگونه شیعیان را از او برحذر نمودند:

بخدا قسم هیچ کس مانند این فاجر شأن خداوند را کوچک نشمرد. او شیطان و شیطان زاده است (کنایه از اینکه او و پدرش گمراه کننده­اند) از دریا خارج شد تا اصحاب و شیعیان من را فریب دهد. پس از او بپرهیزید و حاضران این مطلب را به غائبین برسانند.[10]

در مورد او گفته شده که قائل به برتری آتش بر زمین است و این شعر از اوست:

الارض مظلمة و النار مشرقة و النار معبودة مذ کانت النار [11]

عاقبت امر بشار

او به دلیل هجو و مسخره نمودن فرزند منصور داونقی مستحق قتل شد و فرزند منصور دستور داد تا او را در دجله غرق کنند.[12]

البته عقیده تفضیل نار بر زمین و تمسک به استدلال ابلیس مطرود، مخصوص این فرقه نیست. بلکه بزرگان اهل سنت مانند ابو الفتوح احمد غزالی واعظ مشهور و از فقهاء شافعی اهل سنت، برادر ابو حامد غزالی، ازمتعصبین شدید و طرفداران ابلیس است. او بالای منبر برای وعظ و خطابه مردم را به تعلم توحید از شیطان فرا می­خواند. او ابلیس را سید الموحدین معرفی می­کند. چنانچه روزی بالای منبر گفت:

هر کس توحید را از ابلیس نیاموزد زندیق است. زیرا امر شد که به غیر مولایش سجده کند اما این کار را نکرد.[13]

مقاله

جایگاه در درختواره فرق و مذاهب شیعی - غالیان

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS