دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

استسقاء

No image
استسقاء

اصل این واژه از مادۀ «سقی» و به معنی تقاضای نوشیدنی است. این اصطلاح نام یکی از نمازهای مستحبی است (صلاة الاستسقاء) که مسلمانان در هنگام خشکسالی وکم بارانی وپایین رفتن آب رودخانه‌ها با مراسم خاصی به جا می‌آورند.این مراسم مستحب بدین صورت است که مردم قبل از انجام نماز به مدت سه روز روزه گرفته ودر روز سوم (مستحب است این روز دوشنبه یا جمعه باشد) همگی با پای برهنه ودر حالی که کودکان و پیرمردان و پیرزنان را به همراه خود آورده و کودکان را از مادرانشان جدا نموده‌اند به سوی صحرا رهسپار گردند. آنگاه در هنگامی که آفتاب در میان آسمان است به صف ایستاده و نماز استسقاء را به جماعت بجای آورند. این نماز دو رکعت می‌باشد و خصوصیات آن شبیه نماز عید فطر و قربان است که در هر رکعت پس از خواندن دو سوره (که در هر کدام اولی سورۀ حمد است) پنج تکبیر و پنج قنوت دارد. بدین صورت که پس از هر تکبیر دست‌های خود را به دعا بلند کرده و با خواندن دعاهای وارده از امامان معصوم از خداوند تقاضای نزول باران رحمت می‌نمایند. پس از پایان نماز، امام جماعت در حالی که خود را آمادۀ ایراد دو خطبه می‌نماید مستحب است رو به قبله صد بار تکبیر را با صدای بلند بخواند و بعد از آن صورت خود را به سمت راست گردانده و صد بار سبحان‌الله را بخواند و بالاخره روی خود را به مردم نموده و صد بار الحمدلله را بخواند و در تمام این حالات مردم از او پیروی می‌نمایند. پس از این کارها امام جماعت دو خطبه را آغاز می‌نماید و در آن با گریه و زاری و استغاثه از خداوند تقاضای نزول باران رحمت و برطرف نمودن خشکسالی را می‌نماید. این نماز در طول تاریخ اسلام بارها مورد استفاده قرار گرفته و در بسیاری از موارد اثر فوری نیز داشته است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
No image

امام حسین (ع): «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون»

«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
Powered by TayaCMS