دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

قرارداد 1907

No image
قرارداد 1907

قرارداد 1907، روسیه ، انگلیس، ایران، تقسیم ایران

نویسنده : داريوش آشوري

قرارداد 1907 (قرارداد روس و انگلیس)

قراردادی که بین دولت‌های روس و انگلیس در 31 اوت 1907 مطابق 20 رجب 1325 ق. با ایران بسته شد و به موجب آن ایران به سه منطقه تقسیم شد قسمت شمال تحت نفوذ روسیه و قسمت جنوب تحت نفوذ انگلیس و یک منطقه هم بی‌طرف اعلام گردید.

حوزۀ نفوذ روسیه در ایران از قصر شیرین و اصفهان و یزد و خواف می‌گذشت و به برخوردگاه مرز ایران و روسیه و افغانستان می رسید.

حوزۀ نفوذ انگلستان شامل جنوب شرقی ایران در شرق خطی که از بندر عباس به کرمان و بیرجند می‌رسید، قرار داشت. منطقه بی‌طرفی که تحت نفوذ حکومت مرکزی ایران بود.

دولت‌های انگلستان و روسیه قرار گذاشتند که هیچ‌کدام در حوزۀ نفوذ دیگری امتیازی نگیرند ولی شهروندان شان می‌توانستند در منطقه بی‌طرف هم امتیاز بگیرند.

خبر قرارداد 1907 در ایران منتشر شد و در مجلس و بین مردم مخالفتهایی شدیدی شد اما هیچ عکس العملی مؤثری که بتواند جلوی آنرا بگیرد انجام نگرفت.

پس از آغاز جنگ جهانی اول به سبب نفوذ آلمان در ایران کشورهای انگلستان و روسیه منطقه بی‌طرف را هم با بستن قرارداد 1915 بین خود تقسیم کردند. ولی بعد از انقلاب اکتبر 1917 روسیه و سقوط حکومت تزاری رژیم جدید در سال 1918 قرارداد 1915 را رسماً لغو کرد.

مقاله

نویسنده داريوش آشوري

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پناهنده Refugee

پناهنده Refugee

اصطلاح «پناهنده»، «پناهندگان» و «پناهندگی» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر بسیار متداول بوده و به کرات مورد استفاده قرار گرفته است.
الزام آور Binding

الزام آور Binding

اصطلاح «الزام‌آور» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر در ترکیب‌‌‌‌های مختلفی از جمله «معاهده الزام‌آور»
اعلامیه استقلال Declaration of Independence

اعلامیه استقلال Declaration of Independence

از جمله مهمترین تحولات مربوط به دوران اواخر عصر روشنگری، وقوع حوادث سیاسی و انقلاب‌های حقوق بشری و جنبش‌های آزادی خواهانه‌ای است که دست آوردهای حقوق و آزادی‌های فردی مهمی از آنها ناشی شده است.
No image

پروتکل Protocol

واژه «پروتکل» از جمله واژگانی است که در نام‌گذاری برخی از مهمترین اسناد حقوق بشری متعلق به نظام‌های بین المللی و منطقه‌ای حقوق بشری نیز به  کار گرفته شده است.
پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

بی‌تردید میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966)

پر بازدیدترین ها

صفات خداوند

صفات خداوند

No image

مبالغه (بزرگ نمایی)

رشد جمعیت

رشد جمعیت

No image

استفهام انکاری

Powered by TayaCMS