دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

همسران پیامبر (ص)

No image
همسران پیامبر (ص)

دین مقدس اسلام ازدواج‌های نامحدود و بی‌قید و شرط را محدود و مشروط به شرایطی خاص مثل؛ عدالت (عاطفی،مادی) و رعایت برابری بین همسران نموده است. و براساس آیات قرآن کریم هر مرد مسلمان به شرط داشتن توانائی مالی و رعایت عدالت بین همسران خود می‌تواند تا چهار همسر دائم به صورت همزمان اختیار کند. و لی وقتی در مورد پیامبر اسلام (ص) مشاهده می‌کنیم که آن حضرت بیش از چهار همسر دائم اختیار کرده بودند.

برخی مسئله تعدد همسران پیامبر (ص) را نقطه ضعفی در زندگی آن حضرت می‌دانند و گاه با تعدد زوجات در زمان ما که معمولاً ناشی از شهوت‌رانی و رسیدن به مال و منال پدر زن و استعمار زنان برای کارهای شخصی است. آن را مقایسه می‌کنند.

اساساً این طرز تلقی‌های امروزه از تعدد زوجات در آن دوره مطرح نبوده چرا که مخالفان زیادی که درصد اسلام سعی داشتند با هر بهانه و اشکالی به آن حضرت و ایراد بگیرند، به این موضوع اشاره نکرده‌اند از سوی دیگر ازدواج‌های متعدد پیامبر (ص) قبل از نزول آیه قرآن بود که تعداد زنان را محدود به چهار عدد می‌کند چرا که آیه مذکور در اواخر سال هشتم هجری نازل شد که بعد از آن پیامبر (ص) ازدواجی نکردند و لذا همسران خود را قبل نزول این آیه اختیار کرده بودند.

پیامبر گرامی اسلام در سن بیست و پنج سالگی که اوج جوانی یک انسان است با زنی چهل ساله ازدواج کرد که قبلاً دو بار ازدواج کرده و از شوهران قبلی فرزند هم داشت. حضرت پیامبر حدود 25 سال با حضرت خدیجه بنت خویلد،زندگی کردند و تا زمانی هم که این بانو در قید حیات بودند با هیچ زنی ازدواج نکردند پس از آن نیز هیچ دوشیزه‌ای را جز عایشه ،آنهم در سن بالای 50 سالگی، به ازدواج خود نیاورد.

هدف پیامبر اسلام از انتخاب همسران متعدد چند مورد می‌توانست باشد که به اختصار به برخی از آنها اشاره می‌شود.

1- هدف سیاسی و برای کاستن از دشمنی دشمنان و یا ایمان آوردن و یا ایجاد دوستی و علاقۀ اشخاص و قبایل به اسلام بوده است.گاهی به خاطر این ازدواج‌ها تمام افراد یک قبیله و یا عده‌ زیادی از دشمنان اسلام به اسلام می‌گرویدند به عنوان نمونه ازدواج پیامبر (ص) با صفیه دختر حی بن اخطب رئیس قبیله بنی‌نظیر،حفصه دختر عمربن خطاب،جویریه دختر حارث.

2- برانداختن برخی آداب و رسوم جاهلی اعراب: مثل ازدواج با زینب بنت حجش همسر سابق زید، پسر خوانده رسول خدا؛ از آنجا که اعراب و قتی یک نفر را به عنوان فرزند خواندگی قبول می‌کردند او را مثل یک فرزند واقعی قلمداد نموده که می‌توانست از پدرخوانده ارث ببرد و پدرخوانده نمی‌توانست با زن مطلقه او ازدواج کند. از این رو پیامبر (ص) با این ازدواج بر این پندار و سنت غلط خط بطلان کشیدند.

3- تأمین نیاز اقتصادی برخی بیوه زنان که سرپرستی نداشتند. به خصوص که بعضی از آنها سرپرست خود را در جبهۀ نبرد با دشمنان از دست داده بودند؛مثل «سوده» و «ام‌سلمه»

این بانوان مومن و عاقل می‌توانستند با بهره مندی از نعمت معاشرت با پیامبر (ص) معارف دینی و اخلاق زندگی آن حضرت و نیز احکام الهی را بدون قید و حیا بیاموزند و سپس آن را به دیگر زنان که حیا اجازه نمی‌داد مسائلشان را نزد رسول خدا مطرح کنند تعلیم دهند. از سوی دیگر آئین اسلام براساس قرآن و سنت استوار گشته و سنت شامل گفتار،کردار و رفتار آن حضرت می‌شود و چه کسی بهتر از همسران آن حضرت که گفتار و کردار رفتار حضرت را در خانه‌اش می‌بینند می‌توانند برای سایرین بازگو کند از این رو برخی از همسران آن حضرت از قبیل ام سلمه و سوده آموزگارانی برجسته بودند.

در اینکه پیامبر (ص) با چه تعداد از زنان ازدواج‌ کرد اختلاف هست که بین 13 تا 23 همسر برای آن حضرت ذکر می‌کنند که برخی را پس از مدتی و برخی را بدون عمل زناشوئی طلاق دادند و برخی از آن‌ها در دوره حیات پیامبر (ص) از دنیا رفتند آنچه که مسلم است حضرت پیامبر (ص) هنگام رحلت نُه همسر در حبالۀ نکاح داشتند. همسرانی که در تواریخ مشهور هست که با پیامبر ازدواج کردند عبارتند از:

خدیجه دختر خویلد اولین همسر حضرت، سوده، عایشه، حفصه ، زینب دختر حزیمه، ام سلمه،زینب دختر جحش، جویریه، ام‌حبیبه دختر ابو سفیان،صفیه دختر ابن اخطب،میمونه دختر حارث هلالی. در ضمن دو کنیز در حبالۀ نکاح حضرت بود به نام‌های ماریه قبطیه ،مادر ابراهیم، ریحانه دختر زید.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

مطلب مکمل

سلسله کتب موسوعه كلمات الرسول الاعظم (ص) ⠕ جلدي)

سلسله کتب موسوعه كلمات الرسول الاعظم (ص) (15 جلدي)

پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله) روح همه انبياء اولياء و شهدا بوده و جان اين جهان است. شريعت او كامل ترين و جامع ترين شريعت ها و در بردارندة همة جنبه هاي فردي و اجتماعي آنان مي باشد، از اين رو چون خود، اعظم رسولان است شريعت او نيز اعظم شرايع است و سيره هاي رفتاري و سلوك هاي فردي و اجتماعي او آيينة تمام نماي انبياي الهي است و سخنان او پيام رسان عظيم ترين مفاهيم الهي و راهنماي كمال و سعادت براي انسان ها است؛ فهم سخنانش انسان ها را از ظلمت ها جهل به نور هدايت مي كشاند و فرموده هايش با فطرت انسان ها هموار بوده و به دل و جان آنها روح عبوديت و ذكر حق القا مي كند.

جدیدترین ها در این موضوع

سوآپ Swap

سوآپ Swap

سوآپ در لغت به‌معنای معامله پایاپاى (ارز)، معاوضه، عوض کردن، مبادله کردن، بیرون کردن، جانشین کردن و اخراج کردن آمده و در اصطلاح، توافقی بین دو شرکت برای معاوضه جریان نقدی در آینده (با دو نوع پرداخت متفاوت از بدهی یا دارایی) است. قرارداد فوق تاریخ پرداخت و چگونگی محاسبه جریانات نقدی را که باید پرداخت شود مشخص می‌کند. معمولا محاسبه جریانات نقدی شامل ارزش‌های آتی یک یا چند متغیر بازار است. اولین قراردادهای سوآپ در اوایل دهه 1980 منعقد شدند. از آن زمان تاکنون بازار سوآپ رشد چشم‌گیری داشته است. در حال حاضر اکثر قراردادهای مشتقّات خارج از بورس به‌صورت سوآپ انجام می‌شود.
ابزار مشتقه Derivative Tool

ابزار مشتقه Derivative Tool

در برخی از قرارداها دارنده قرارداد، مجبور است یا این حق را دارد که یک دارایی مالی را در زمانی در آینده بخرد یا بفروشد. به‌جهت اینکه قیمت این‌گونه قرارداها از قیمت آن دارایی مالی مشتق می‌شود. از این‌رو این قرارداها را اوراق مشتقه می‌نامند.
بیمه Insurance

بیمه Insurance

یمه در زبان فرانسه Assurance، در انگلیسی Insurance و در زبان هندی و اردو "بیما" نامیده می‌شود. بنا به‌اعتقاد برخی، واژه بیمه از کلمه هندی بیما گرفته شده و به‌اعتقاد برخی دیگر، ریشه در زبان فارسی دارد و اصل آن همان "بیم" است؛ زیرا عامل اساسی انعقاد عقد بیمه، ترس و گریز از خطر است و به‌سبب همین ترس و به‌منظور حصول تامین، عقد بیمه وقوع می‌یابد
ریسک Risk

ریسک Risk

ریسک، نوعی عدم اطمینان به آینده است که قابلیت محاسبه را داشته باشد. اگر نتوان میزان عدم اطمینان به آینده را محاسبه کرد، ریسک نیست؛ بلکه فقط عدم اطمینان است؛ به‌همین جهت به‌دلیل محاسبه مقداری عدم اطمینان در قالب ریسک می‌توان آن‌را مدیریت و کنترل کرد. ریسک در زبان چینیان نیز با دو علامت تعریف می‌شود که اولی به‌معنی خطر و دومی به مفهوم فرصت است
مهندسی مالی Financial Engineering

مهندسی مالی Financial Engineering

مهندسی مالی شامل طراحی، توسعه، استقرار ابزارها و فرایند مالی و همچنین طراحی مجدد راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل موجود در مالی است. به‌عبارت دیگر مهندسی مالی عبارت از به‌کارگیری ابزارهای مالی برای‌ ساختاربندی مجدد پرتفوی (سبد سهام) مالی و تبدیل‌ آن به پرتفویی با خصوصیات مطلوب‌تر است. عجین شدن زندگی انسان با مسائل و پیچیدگی بازار و نهادهای پولی و مالی، نیاز جدی و مبرمی به دانشی خاص برای رفع‌ این نیازها به‌وجود آورده است.
Powered by TayaCMS