دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

هم پیمانی یا ائتلاف coalition

No image
هم پیمانی یا ائتلاف coalition

ائتلاف، حزب، گروه هاي سياسي، گروه هاي پارلماني، گروه هاي انتخاباتي، نظام هاي پارلماني، سوسياليست، كمونيست، جمهوري خواه، دموكرات، راس

نویسنده : (تليخص)هیئت تحریریه سایت پژوه

همکاری یا اتحاد موقت چند حزب و یا گروه‌های سیاسی، پارلمانی و انتخاباتی برای رسیدن به هدفی واحد را ائتلاف گویند. در نظام‌های پارلمانی که هیچ کدام از احزاب، آرای کافی برای به دست گرفتن قدرت را به دست نیاورده باشند، دو یا چند حزب برای رسیدن به این منظور همپیمان می شوند و لیست واحدی برای انتخابات ارائه می کنند. نمونه ای از این ائتلاف احزاب سوسیالیست و کمونیست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور بود که به پیروزی میتران منجر شد. هم‌پیمانی ممکن است منفی باشد به قصد سقوط حکومت، چنانکه در فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم کمونیست ها و راستهای تندرو بارها موجب سقوط حکومت های مختلف شدند.

در سیستم دو حزبی ایالات متحده آمریکا ائتلاف معنای دیگری دارد و به معنای ایجاد گروه‌هایی از دو حزب (دموکرات و جمهوری خواه) برای اعلام موافقت یا مخالفت با سیاست های خاص حکومت است .

مقاله

نویسنده (تليخص)هیئت تحریریه سایت پژوه

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پناهنده Refugee

پناهنده Refugee

اصطلاح «پناهنده»، «پناهندگان» و «پناهندگی» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر بسیار متداول بوده و به کرات مورد استفاده قرار گرفته است.
الزام آور Binding

الزام آور Binding

اصطلاح «الزام‌آور» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر در ترکیب‌‌‌‌های مختلفی از جمله «معاهده الزام‌آور»
اعلامیه استقلال Declaration of Independence

اعلامیه استقلال Declaration of Independence

از جمله مهمترین تحولات مربوط به دوران اواخر عصر روشنگری، وقوع حوادث سیاسی و انقلاب‌های حقوق بشری و جنبش‌های آزادی خواهانه‌ای است که دست آوردهای حقوق و آزادی‌های فردی مهمی از آنها ناشی شده است.
No image

پروتکل Protocol

واژه «پروتکل» از جمله واژگانی است که در نام‌گذاری برخی از مهمترین اسناد حقوق بشری متعلق به نظام‌های بین المللی و منطقه‌ای حقوق بشری نیز به  کار گرفته شده است.
پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

بی‌تردید میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966)

پر بازدیدترین ها

Powered by TayaCMS