دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

پرسش و پاسخ: دلايل عدم استجابت دعا

No image
پرسش و پاسخ: دلايل عدم استجابت دعا

پرسش: چرا دعاها و خواسته هاي برخي افراد در مقام راز و نياز و مناجات با خدا به مقصد اجابت نمي رسد؟

پاسخ:

در بخش نخست پاسخ به اين سوال ضمن تاکيد بر دستورات شارع مقدس در خصوص دعا براي رفع حوائج و گرفتاري ها به سه مورد از دلايل عدم استجابت دعا شامل: 1- مخالفت با حکمت خداوند 2- دعاي بدون پشتوانه عملي 3- ضعف اعتقادي اشاره کرديم. اينک در بخش پاياني دنباله مطلب را پي مي گيريم.

4- دريافت اجر بيشتر

گاهي نيز تاخير اجابت يا عدم استجابت، موجب دريافت اجر و پاداش بيشتري براي دعاکننده است. به عبارت ديگر، زود مستجاب نشدن دعا باعث راز و نياز و ارتباط بيشتر دعاکننده با خالق خود مي شود و بدين وسيله به جاي دريافت هديه اي مادي و زودگذر، رشته پيوند خود را با خالق خود محکم تر مي کند و به سرمايه معنوي بيشتري دست مي يابد. علي(ع) در اين زمينه مي فرمايند:

«گاه مي شود که اجابت به تاخير مي افتد تا اجر و پاداش و عطاي درخواست کننده بيشتر شود.» (نهج البلاغه، نامه 31)

5- رسيدن به خواسته بهتر

خالق مهربان از مصلحت و منفعت بنده خود به خوبي آگاه است. از همين رو، گاهي به جاي برآوردن خواسته بنده مومن اش، نخواسته اي که به مراتب براي او گواراتر و بهتر از خواسته اوست، به او ارزاني مي دارد و يا اساسا خواسته او برخلاف مصلحت اوست و نرسيدن به آن، براي او بس مفيدتر از رسيدن به آن است و گاه مي شود که درخواست مي کني اما اجابت نمي گردد، در حالي که بهتر از آن به زودي و يا در موعد مقرري به تو عنايت خواهد شد و يا اينکه به خاطر چيز بهتري اين خواسته ات برآورده نمي شود، زيرا چه بسا چيزي را مي خواهي که اگر به تو داده شود، دين تو آسيب مي بيند. (همان)

در پايان دلايل فوق علي(ع) در نصيحتي مشفقانه از همگان مي خواهد به جاي دعا براي بدست آوردن متاع زودگذر دنيا، کالاي ماندگار اخروي را مطالبه کنند، چرا که «آنچه را نپايد، دلبستگي را نشايد» بايد خواسته تو چيزي باشد که جمال و زيبايي اش برايت باقي بماند و پيامد منفي و بدش از تو رخت بندد. مال براي تو باقي نمي ماند و تو نيز براي آن باقي نخواهي ماند. پسرم! بدان که تو براي آخرت آفريده شده اي نه براي دنيا، براي فنا (ي از اين دنيا) و نه بقا (در اين دنيا) (همان).

روزنامه كيهان، شماره 21099 به تاريخ 14/4/94، صفحه 6 (معارف)

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.
Powered by TayaCMS