دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

چرا نماز جوانان از نماز پيران برتر است

No image
چرا نماز جوانان از نماز پيران برتر است

هيچ تضميني براي زنده ماندن انسان‌ها تا يك لحظه بعد وجود ندارد، چه به اينكه بخواهد انسان براي خود وعده رسيدن به دوران پيري تضمين كند. بنابراين موكول‌كردن نمازخواندن به پيري، وسوسه‌ای از سوي شيطان براي دور كردن انسان از خداست. نماز بهترين اعمال ديني است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادت‌هاي ديگر هم قبول مي‌شود و اگر پذيرفته نشود اعمال ديگر هم قبول نمي‌شود، همانطور كه اگر انسان شبانه‌روز پنج نوبت در نهر آبي شست‌وشو كند، آلودگي در بدنش نمي‌ماند، نمازهاي پنج‌گانه هم انسان را از گناهان پاك مي‌كند و سزاوار است كه انسان نماز را در اوّل وقت بخواند و كسي كه نماز را پست و سبك شمارد مانند كسي است كه نماز نمي‌خواند، با اين وجود يكي از سؤالاتي كه ذهن يك مخاطب جوان را به خود جلب كرده اين است كه: بعضي‌ها مي‌گويند بگذار تا در دوران جواني به سر مي‌بريم از جوانيمان نهايت لذت را ببريم، بعد كه پير شديم توبه مي‌كنيم و آن موقع نماز مي‌خوانيم؟ واحد پاسخگويي مركز تخصصي نماز در جواب اين پرسش مي‌گويد: اولاً: هيچ تضميني براي زنده ماندن انسان‌ها تا يك لحظه بعد وجود ندارد، چه به اينكه بخواهد انسان براي خود وعده رسيدن به دوران پيري و كهنسالي تضمين كند، بهترين دليل اين مدعا هم تصاوير جوانان و نوجواناني است كه به دلایل مختلف از دنيا رفته‌اند و دوران پيري را درك نكرده‌اند و ما هر روزه در گوشه و كنار خيابان نظاره‌گر تصاوير آنها هستيم، بنابراين اين سخن تنها وسوسه از سوي شيطان براي دور كردن انسان‌ها از خداوند متعال است. ثانياً: از كجا معلوم كه انسان موفق به توبه شود، چرا كه بعد از اينكه انسان به گناه عادت كرد دلش سخت شده و ديگر هيچ گونه رغبتي به توبه و بازگشت پيدا نمي‌كند و اگر بر فرض هم موفق به توبه شد، باز هيچ تضميني بر پذيرش توبه از سوي خداوند وجود ندارد. ثالثاً: روايات نقل شده گوياي آن است كه خداوند متعال عبادت جوانان را بيش هر چيزي دوست دارد و عبادت در اين دوران به هيچ عنوان قابل قياس با دوران كهنسالي نيست، برخي از اين روايات به قرار ذيل است:

مباهات خداوند به عبادت جوان

رسول خدا (ص): «خداوند به وجود جوان اهل عبادت بر فرشتگان مباهات مي‌كند و مي‌فرمايد: بنده مرا ببينيد! به خاطر من چگونه از لذت جسماني خويش گذشته است». (1)

برابری با عبادت 72 صديق

رسول خدا (ص) در توصيه به اباذر فرمودند: «اي اباذر! اگر جواني ترك دنيا و لذايذ آن را کند و جواني خويش را در اطاعت و عبادت پروردگار بزرگ صرف كند، خداوند اجر و پاداش هفتاد و دو صديق به او اعطاء مي‌فرمايد». (2)

قرار گرفتن در سايه رحمت الهی

رسول خدا (ص): «خداوند هفت گروه را در سايه رحمت خود جاي مي‌دهد، روزي كه سايه‌اي جز سايه او نيست: اول زمامداران دادگر و دوم جواني كه در عبادت خداوند پرورش يافته باشد». (3)

نماز در دوران جوانی

امام باقر (ع) به جوانان توصيه كردند: «اي طالب علم! نماز را به پادار، قبل از آنكه پيري و سستي فرا رسد كه آن وقت قدرت نمازگزاردن را نداري و براي تو ميسر نيست (و شايد اشاره به پس از مرگ باشد)».(4)

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

مطلب مکمل

کتاب جوان و بزرگسال از نظر افکار و تمایلات (دوره سه جلدی)

کتاب جوان و بزرگسال از نظر افکار و تمایلات (دوره سه جلدی)

جوان و بزرگسال، عنوان کتابی است، از مجموعه گفتارهای مرحوم استاد فلسفی(ره) که توسط دکتر حسین سوزنچی تلخیص شده و به همت پژوهشکده باقرالعلوم(علیه السلام) برای اولین نوبت در بهار 1385 در تیراژ 3 هزار نسخه چاپ و منتشر شده است... این کتاب دارای پیش گفتار و 20 سرفصل می باشد؛ که در آن، راجع به عمده تفاوت های جوانان و بزرگسالان مطالبی بیان شده است. نویسنده سعی بر آن داشته تا اهمّ سخنان مرحوم استاد فلسفی(ره) در موضوعات امیال، تکریم شخصیت، احساس حقارت و ناسازگاری در میان سالان و کهن سالان، روابط این دو گروه اجتماعی، تعدیل تمایلات و غریزه جنسی، برتری طلبی، اقتصاد در خانواده و اجتماع، تمدن صنعتی و اخلاق نسبی و ...

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

جهل چيست؟ جاهل کيست؟

جهل چيست؟ جاهل کيست؟

جهل و ناداني در مقام نظر و عمل بزرگ‌ترين مصيبت بشر است؛ چرا که همه بدبختي‌هاي بشر در دنيا و آخرت ريشه در جهالت انسان دارد.
انسان‌های بی‌چشم و رو

انسان‌های بی‌چشم و رو

گربه تا زمانی که گرسنه است، دور و بر صاحبش می‌گردد‌، به چشم و دست او می‌نگرد و میومیوکنان خواهان لقمه‌ای است؛
تحليل گفتمان «بازگشت به خويشتن اسلامي»

تحليل گفتمان «بازگشت به خويشتن اسلامي»

در قرن اخير، گفتمان «بازگشت به خويشتن» در مقابل گفتمان «غربگرا» تحت تأثير موج جديد جهان‌سوم‌گراييِ كساني چون فرانتس فانون، امه سزر و... شكل گرفت.
No image

جایگاه رفیع مومن در روز قیامت

در این بخش متن سخنرانی با عنوان جایگاه رفیع مومن در روز قیامت در موضوع دنیا و آخرت آورده شده است.
اديبان دربار قاجار در خدمت‌ باستان‌گرايی

اديبان دربار قاجار در خدمت‌ باستان‌گرايی

باستان‌ستايي، ريشه و علل فراواني در تاريخ معاصر ايران دارد.
Powered by TayaCMS