دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اربعین

No image
اربعین

كلمات كليدي : اربعين، حفظ چهل حديث

اربعین

این و اژه به معنی چهل می‌باشد و از این جهت مورد توجه قرار گرفته که توصیه به حفظ چهل حدیث در روایات بسیار،از رسول اکرم (ص) و ائمۀ معصومین (ع) آمده است.دراین روایات برای کسی که چهل حدیث را به خاطر خداوند،وبه منظور نایل شدن به ثواب‌های اخروی حفظ نماید،آثار و پاداش‌های مهمی و عده داده شده است. پیامبر اعظم (ص) به حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند:

«یا علی،هر کس از امت من چهل حدیث حفظ نماید،برای خدای عزوجل و سرای آخرت،خداوند روز قیامت او را با پیغمبران و صدیقین و شهدا و صالحین محشور فرماید، و چه نیکو همراهانی هستند ایشان».

حفظ کردن،مراتب و نحوه‌های مختلفی دارد مثلاً: کسی فقط به از برخواندن الفاظ احادیث می‌پردازد. دیگری علاوه بر حفظ الفاظ و شناخت مفاهیم،درصدد برمی‌آید که مضمون آنها را در زندگی به کار بندد و دیگری کوشش و اهتمام خود را در جهت حفظ احادیث از تغییر و تحریف مبذول می‌دارد.

در موضوع این چهل حدیث امیرالمؤمنین (ع) از رسول اکرم پرسید:

«مقصود از چهل حدیث کدام است؟ پیغمبر اکرم (ص) چهل مطلب از مسائل و احکام اعتقادی و عبادتی و اخلاقی را بیان فرمودند».

بنابراین چهل حدیث مربوط به اصول اعتقادات و عبادت‌های قلبی و بدنی و صفات پسندیده،مورد نظر است. بخصوص موضوع خلافت و جانشینی پیغمبر اکرم (ص)،لذا جمعی به عنوان یکی از عمده‌ترین و بارز‌ترین مسائل دینی مورد نیاز مردم به آن اهمیت داده‌اند،شیخ اسعد بن ابراهیم بن الحسن حلی روایت نموده – از امام شافعی و حنبلی که مقصود پیغمبر اکرم (ص) چهل حدیث در مناقب اهل البیت (ع) است.

بدین سان از دیرباز علمای ما به تألیف کتاب‌ها و رساله‌هایی تحت عنوان «اربعین حدیث» اهتمام ورزیده‌اند مانند الاربعون حدیثاً عن الاربعین فی فضائل امیرالمؤمنین تألیف:شیخ ابوسعید محمدبن احمد ابن الحسین خزاعی، الاربعون حدیثاً من الاربعین همچنین برخی از مؤلفان چهل حدیث در یک موضوع خاص را با شرح و بیان جمع‌کرده‌اند.از جمله:الاربعین مطهر نقیبی،در احوال حضرت مهدی (عج) الاربعون حدیثاً در حقوق برادران دینی،ابن زهره حلبی بعضی دیگر به تنوع در احادیث پرداخته،واز هر دری سخنی آورده‌اند،مانند:اربعین علامه مجلسی در اصول و فروع و خطب و مواعظ اربعین شیخ بهاءالدین عاملی مرحوم علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی بیش از هشتاد کتاب تحت این عنوان یاد آورده است.

مقاله

جایگاه در درختواره قرآن پژوهی - علوم حدیث - درایه حدیث

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

No image

جوامع حدیثی

No image

مشایخ

No image

وَضّاعین

No image

اربعین

No image

تدوین حدیث

پر بازدیدترین ها

No image

علوم حدیث

No image

حدیث قدسی

No image

اصول اربعمائه

No image

تحمّل حدیث

No image

تدوین حدیث

Powered by TayaCMS