دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیا هنر با دین و دینداری رابطه ای دارد؟

No image
آیا هنر با دین و دینداری رابطه ای دارد؟

پرسش:

آیا هنر با دین و دینداری رابطه ای دارد؟

پاسخ:

متعلق دین و هنر ، انسان است و آدمی ، آمیزه ای از عقل و احساس میباشد.در مسیر تعلیم و تربیت دینی ، توجه به توان شناختی و غفلت از روان احساسی او ، تلاشهارا بی ثمر می سازد. هنر بستر مناسبی است که زمینۀ مواجهه انسان با زیبایی ها را فراهم می آورد ، درک زیبایی بیش ازدانش ، حرکت آفرین است. هرجا زیبایی هست، نوعی جاذبه ، عشق ، طلب ، حرکت و جنبش در پی دارد. فراق دین و هنر ، فروغ از تعلیم و تربیت دینی می ستاند و آن را عزلت نشین می سازد. اگر آموزه های دینی به شکل ساده و عاری از هنر ارائه شود مخاطب به سختی حاضر به فراگیری است، ولی اگر در قالب های هنری ارائه شود، لذت بخش و خستگی زدا خواهد ودو راز تماشای هر امر زیبا در همین نکته نهفته است. از سوی ریگر زبان هنری ، گویاترین و پرنفوذترین زبان هدایت است و از لسان یکسره خشک و فلسفی یا سطحی و بی ریشه کارآمدتر است. وبر همین اساس است که قرآن ، خود بدین شیوه پای می فشرد. اگر زیبایی شکر و حمد خدا و توجه به نعمتهای الهی و ریبایی برجستگان این وادی ، برای نسل نو هنرمندانه ترسیم شود، قله تربیت دینی آسانتر فتح می شود. منبع : دین گریزی چرا ؟ دین گرایی چه سان؟ ص 87 تالیف دکتر ساجدی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

Powered by TayaCMS