دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله العظمی نوری همدانی؛ مبارزه با آسیب ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد

No image
آیت الله العظمی نوری همدانی؛ مبارزه با آسیب ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد
حضرت آیت الله نوری همدانی خواستار پالایش جدی کتاب‌های مداحی از خرافات، دروغ ‌و ذلت شد و افزود: مبارزه با آسیب‌ها و خرافات عاشورا نیاز به نهضت عمومی دارد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، در دیدار اعضای ستاد سومین همایش عاشورا پژوهشی گفت: آسیب‌های و تحریفات جدی عاشورا را تهدید می‌کند که مسؤولان باید این موضوع را با جدیت پی‌گیری و در پی مقابله با آن باشند.
وی افزود: برخی افراد در عزاداری امام حسین(ع) دم از مسائلی می‌زنند که همه آن‌ها تحریفات عاشوراست و شما مسؤولان وظیفه دارید تمام این تحریف‌ها و آسیب‌ها را شناسایی و در صدد رفع آن باشید.
این مرجع تقلید تصریح کرد: قرن‌ها از عزاداری سالار شهیدان می‌گذرد؛‌ ولی متاسفانه هنوز بهره‌وری لازم از عزاداری‌ امام حسین(ع) نشده است و اشعاری از سوی مداحان بیان می‌شود که ائمه در ذلت و خفت بوده‌اند؛ در حالی که ائمه در اوج عزت و قدرت حضور داشتند.
وی تاکید کرد: باید اشعار مداحان دربرگیرنده حماسه، شهادت طلبی و روحیه جهاد که برگرفته از فرهنگ عاشورا است، باشد.
حضرت آیت الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برخی اشعار در کتاب‌های مداحی در شان اهل بیت بیان نشده است و باید کتاب‌های مداحی از خرافات، دروغ ‌و ذلت پالایش شود و به جای آن فرهنگ شهادت طلبی،‌جهاد و حماسه جایگزین شود.
وی افزود: باید نهضت عمومی در برابر خرافات و تحریف‌های مداحی برپا شود و نباید به گونه‌ای باشد که تنها عده‌ای صدای زیبا دارند وارد مداحی شوند و به دروغ و خرافه بپردازند.
این مرجع تقلید، ‌گریه بر مصیبت اهل بیت(ع) را ارزشمند خواند و اظهار داشت: گرچه گریه بر مصیبت ائمه دارای ارزش والایی است، ولی این تنها ملاک بر ارزش نمی‌باشد و برخی مداحان این ارزش را دستاویز تمام اشتباهات خود کرده‌ و به هر بهانه می‌خواهند مردم اشک بریزند.
وی یادآور شد: مداحان نیاز به آموزش‌های تخصصی لازم دارند که با ساماندهی و شناسایی آنان می‌توانند این دوره‌ها را برگزار کرد و از افراد مستعد و دارای تحصیلات عالی بهره گرفت؛‌ نه این که افراد تنها صدای خوش داشته باشند به مداحی دعوت کنیم.
این مرجع تقلید خاطر نشان کرد: قرن‌ها دستگاه سیدالشهدا مورد تحریف و بهره‌وری اشتباه قرار می‌گیرد و می‌طلبد که مسؤولان به صورت جدی از هم‌اینک به مقابله تحریفات و آسیب‌های عاشورا بپردازند و باید روح حماسه و انقلاب را در مداحی‌ها زنده کرد.
وی تاکید کرد: نباید تنها مظلومیت امام حسین(ع) در مجالس عزاداری بیان شود؛ بلکه باید حماسه و اقتدار امام را نیز بیان کنیم و بدانیم که امام حسین(ع) آمد تا دشمنان اسلام را به ما معرفی کند.
 
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS