دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

توزین

‌توزین دکتر احد فرامرز قراملکی براساس فرمان تحلیل مشکل با گرایش حداکثرى تمام مسائل محتمل را فهرست مى‌کنیم و به واقعى بودن یا پندارى...
No image
توزین
‌توزین دکتر احد فرامرز قراملکی براساس فرمان تحلیل مشکل با گرایش حداکثرى تمام مسائل محتمل را فهرست مى‌کنیم و به واقعى بودن یا پندارى بودن، اولویت داشتن یا نداشتن توجهى نمى‌کنیم. فرض کنید مشکل واحد را به صد مسئله تجزیه کرده‌ایم. در فرمان توزین مسئله خود را از میان مسائل محتمل فهرست شده انتخاب مى‌کنیم. مسئله‌اى که واقعى بوده و برخوردار از اولویت باشد. چگونه مى‌توان مسائل را سنجید و مسئله خود را در این میان انتخاب کرد؟ براى اجراى فرمان توزین محقق باید از خود بپرسد مسئله من در این میان کدام است؟‌مهم آن است که وى بتواند مسئله خود را از میان انبوه مسائل به دست آمده در مرحله تجزیه حدس زده و آنگاه حدس خود را در ترازوى ملاک‌هاى دقیق ارزیابى کند. براى انتخاب مسئله چهار ملاک عمده وجود دارد: 1- نیاز اجتماعی:‌تحقیقات کاربردى به حل معضله‌اى در جامعه ناظرند و مسئولیت‌هاى اجتماعى محقق را به رفع نیازهاى جامعه سوق مى‌دهند.در تحقیقات فقهى به عنوان مثال بحث از عبد وامه مورد نیاز جامعه نیست، در حالى که بحث از احکام فاینانس از نیازهاى فقهى و ضرورى جامعه مى باشد. امروزه در عرصه‌هاى مختلف علوم انسانی، نیازهاى پژوهشى فراوانى وجود دارد. به عنوان مثال مسئله خودشناسى که از محورهاى مهم پژوهش‌هاى معاصر محققان مغرب زمین در مطالعات روانشناختى و فلسفى است، نیاز مبرم اجتماعى در عرصه‌هاى فردى وسازمانى است. 2- اولویت معرفتی:‌بسیارى از مسائل در تطور معرفتى ضرورت مى‌یابند. مسئله‌اى نقش زیربنایى نسبت به مسائل دیگر دارد؛ به همین دلیل بررسى و حل آن اولویت مى‌یابد. محققانى که در علم موجب انقلاب مى‌شوند در واقع به پرسش و تحقیق در زیر ساختى‌ترین عناصر علم دست مى‌زنند. محققى به گزارش و تحلیل آراى مفسران در تعیین مصداقى آیات محکم و متشابه علاقه مى‌یابد و محقق دیگرى به تامل در مبانى معرفت شناختى و کلامى دیدگاه مفسران در تعیین جدول آیات محکم و متشابه علاقه نشان مى‌دهد. تحقیق دوم اگرچه صعب العبور و دشوار است اما مسئله‌اى زیربنایى را پژوهش مى‌کند. فرض کنید کسى نقد مبانى ابن جوزى در روایات را موضوع مسئله تحقیق قرار مى‌دهد. آیا تاکنون بازسازى مبانى ابن‌جوزى در تحقیقات سلف انجام شده است؟ بازسازى مبانى ابن‌جوزى در این امر به لحاظ معرفتى مقدم بر نقد مبانى وى است. 3- علایق شخصی:‌محقق نباید به هیچ طریقى به نحو منفعلانه به تحقیق بپردازد و مسئله پژوهش بر وى تحمیل گردد. بارورى تحقیق منوط به مشارکت فعال و مستمر محقق با مسئله است و آن هم در گرو علاقه اصیل- و نه کاذب- وى به مسئله مى‌باشد. علاقه کاذب و پندارى ناشى از مد شدن مسئله و برخاسته از موضع انفعالى محقق آسیب زاست. محقق براى تشخیص اینکه علاقه‌اش اصیل است یا پندارى محتاج خودشناسى است. 4- توانایى فردی:‌برخى از محققان صرفا بر حسب احساس ضرورت و برحسب علاقه وافر خود به پژوهش مى‌پردازند و از سنجش توانایى فردى غافل مى‌شوند. در بحث بهره‌ورى بیان شد که سنجش توانایى فردى یکى از ارزیابى‌هاى ضرورى پیش از تحقیق مى‌باشد. مسئله‌اى را باید انتخاب کرد که محقق در تحقیق آن نقصان اساسى و غیرقابل رفع نداشته باشد. ملاک سنجش توانایى فردى به اصل مسبوقیت پژوهش به آموزش بر مى‌گردد .
روزنامه رسالت

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

هرم غذایی جدید چگونه است؟

هرم غذایی جدید چگونه است؟

با توجه به ناکارآمدی رژیم‌های غذایی لاغری سنتی و مخاطره‌آمیز بودن رژیم‌های غذایی جدید مانند برنامه غذایی اتکینز، افرادی که قصد لاغر شدن دارند، چه باید بکنند؟
No image

نقـش تربیتـی خانـواد‌ه

No image

راه حل برای تنها نبودن

No image

ابراز وجود

بعضی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار حقّی بر فضایی که اشغال کرده‌اند ندارند. بعضی‌ها طوری حرف می‌زنند که انگار قصدشان این است که صدایشان را نشنوید. بعضی‌ها طوری رفتار می‌کنند که انگار حق زندگی کردن و موجودیت داشتن را به خود نمی‌دهند.
Powered by TayaCMS